Косово поново у Њујорку
Највиши званичници ЕУ и УН разговараће у Њујорку о реконфигурацију УНМИК-а и распоређивању Еулекса. Сусрет Бан Ки-муна и Хавијера Солане наставак дипломатске офанзиве, у којој су, претходних дана, учествовали амерички, британски и званичници светске организације. Епилог још увек непознат. Београд очекује да ће Савет безбедности подржати споразум између УН и Србије. Албанци против.
Генерални секретар УН Бан Ки-мун и шеф ЕУ за безбедност и спољну политику Хавијер Солана разговараће, касно вечерас, у седишту светске организације о реконфигурацији УНМИК-а, распоређивању Еулекса и, на крају, већ више пута одлаганом извештају о стању на Косову, укључујући и шест тачака споразума Београда и УН, који су, у међувремену, одбацили косовски Албанци.
Сусрет двојице званичника, уследиће свега дан након што су косовски лидери, председник Фатмир Сејдиу и премијер Хашим Тачи у Лондону разговарали са британским званичницима о проблемима насталим након што је Приштина одбацила Банов план и предложила сопствени, који, међутим, искључује улогу Уједињених нација.
Британски шеф дипломатије Девид Милибанд, коме се на петнаестак минута придружио и премијер Гордон Браун, није се, међутим, директно изјасн о подршци плану Београд-Њујорк ни приштинском предлогу, већ су на обе стране, Београд и Приштину, апеловали да пронађу решење како би Еулекс почео распоређивање према раније најављеном плану, односно почетком децембра.
Сејдиу је, после разговора, рекао да је Приштина остала при одлуци да одбаци Банов план у шест тачака, јер, како је рекао, тај документ "подрива суверенитет Косова", али није желео да објашњава суштину разговора са Милибандом, рекавши само да тај дијалог "не би описао као притисак".
Албанци хоће редефинисање споразума
Најзначајнију примедбу лидера косовских Албанаца представља њихово неучествовање у процесу који је водио ка постизању споразума између Београда и Њујорка, што, уз снажан притисак листом свих политичких снага на локалној сцени, представља и основу за захтев да се неке од тачака споразума "редефинишу".
После две седмице интензивне дипломатске активности, међутим, остаје нејасно да ли постоји могућност за промену делова Бановог плана, с обзиром да је шеф српске дипломатије Вук Јеремић изјавио да су за Београд преговори завршени, те да је Србија добила чврсте гаранције да ће тај документ бити усвојен без промена.
Садржај Бановог извештаја, чије објављивање касни већ више од месец дана, још увек је непознаница, с обзиром да амбасадори Савета безбедности чекају договор око модалитета за размештање Еулекса, те начина на који ће међународна мисија деловати у срединама у којима Срби чине већину.
Једнаку непознаницу представља и став САД о том плану, с обзиром да су званичини Стејт департмента у протекла 24 часа давали опречне изјаве о овом поглављу решавања косовске кризе, па је амбасадор у Београду Камерон Мантер рекао да Вашингтон подржава план у шест тачака, док је Данијел Фрид изјавио да су "преговори са Београдом окончани".
Разјашњавање америчког става очекивало се у четвртак после разговора између Хавијера Солане и државне секретарке САД Кондолизе Рајс, али осим потврде да је Косово било једна од тачака дневног реда, никакви други детаљи нису доспели до јавности.
Еулекс спреман
Еулекс наставља распоређивање и биће "спреман" почетком децембра. "Распоређивање иде добро. Еулекс ће бити спреман почетком децембра. Ми смо спремни да спроведемо наш мандат од тог тренутка", рекао је портпарол Еулекса Виктор Ројтер.
"Од сада до почетка децембра имаћемо око 1.300 чланова међународног особља и неколико стотина локалног особља. Тако ће мисија мало по мало да се приближи броју од 2.000 људи", рекао је Ројтер.
Према одлуци ЕУ око 2.000 полицајаца, судија и цариника у оквиру мисије Еулекс треба да се распореде на целом Косову и да замене УНМИК који се ту, према још важећој резолуцији 1244 Савета безбедности УН, налазио од јуна 1999. године.
- Извор
- РТС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »