Хаос у ауто-индустрији
ЛОНДОН - Европска инвестициона банка (ЕИБ) могла би помоћи проблемима притиснутим европским произвођачима аутомобила кредитним програмом вриједним до 40 милијарди евра.
Притиснути падом продаје возила у Западној Европи од 15,5 одсто у протеклом мјесецу европски произвођачи аутомобила окрећу се националним владама и институцијама ЕУ у потрази за сламком спаса од рецесије.
Пакет вриједан 40 милијарди долара који је спремио ЕИБ двоструко је већи од предложеног пакета америчког Конгреса за спасавање америчких аутомобилских дивова "Генерал Моторса", "Форда" и "Даимлер Chryslerа".
Детаљи плана ЕИБ-а требало би да буду представљени наредних дана након што Европска комисија изнесе приједлоге о подстицајима за посрнулу индустрију у условима пада привредних активности.
Амерички Конгрес, који је синоћ требало да расправља о помоћи ауто-сектору, подијељен је између републиканац који се противе и демократа који заговарају да три водећа произвођача добију дио пакета од 700 милијарди долара који је намијењен спасавању Wалл Стреета.
"Генерал Моторс", "Форд" и "Chrysler" траже да им Конгрес одобри 25 милијарди долара помоћи у хитним кредитима.
Британски премијер Гордон Браун такође је под притиском индустрије аутомобила да одустане од ове године најављеног повећања такси за аутомобиле, док је француски предсједник Никола Саркози обећао 400 милиона евра за истраживање и развој аутомобила с ниским разинама емисије угљен-диоксида.
Њемачка влада јуче је требало да размотри помоћ произвођачу аутомобила "Опел", чији је већински власник "Генерал Моторс" пред банкротом.
"Њемачка влада ће о помоћи коју је спремна издвојити за проблемима притиснут аутомобилски сектор одлучивати за сваки случај појединачно. Преговори с 'Опелом' никако не би смјели да буду протумачени као отворени позив свим компанијама у том сектору да затраже помоћ од Владе", казао је њемачки министар финансија Пер Штајнбрук.
Он је додао да ће Влада морати рјешавати проблеме у "Опелу" ако буде доведена у питање безбједност тамошњих око 25.000 радних мјеста и његових добављача.
За највећу европску привреду криза аутомобилске индустрије представља велики извор забринутости зато што, посредно или непосредно, запошљава сваког петог запосленог Нијемца. "Опел" је у петак постао први европски произвођач аутомобила који се окренуо Влади у потрази за помоћи.
Мјере "Генерал Моторса" и "Renaultа"
Кризом погођени "Генерал Моторс" продаће свој удио у јапанском произвођачу аутомобила "Сузуки Мотор" за 230 милиона долара да би дошао до готовине. "Сузуки" је саопштио да ће од "Генерал Моторса" откупити цијели пакет који захвата 3,02 власничког удјела.
Истовремено француски произвођач аутомобила "Renault" најавио је смањење производње у свим погонима у свијету за око четвртину у четвртом тромјесечју, како би одговорио на смањену потражњу. "Renault" је сопштио да ће пет фабрика у Европи привремено затворити.
- Извор
- Независне
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Остале новости из рубрике »