BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Косово: Стигли Американци

Косово: Стигли Американци
17.11.2008. год.

Сједињене Америчке Државе препустиле косовским лидерима одлуку о плану генералног секретара УН о размештању Еулекса. Косовски званичници и даље одбијају документ, тврдећи да нарушава "територијални интегритет" Косова. Албанци спремају демонстрације. Јеремић: Подела није опција, Еулекс као УНМИК.

Помоћник америчког државног секретара Данијел Фрид састао се током дана са косовским лидерима у још једном покушају запада да пронађе излаз из ћорсокака у који је запала дипломатска офанзива усмерена ка стварању правног оквира за распоређивање око 2.000 службеника мисије ЕУ.

Фрид је, након састанка са косовским лидерима, рекао да САД сматрају да влада у Приштини сама треба да донесе одлуку о томе да ли ће прихватити план Бен Ки-муна.

"Влада Косова је влада суверене државе која треба да саслуша друге, али да сама одлучује о интересима своје државе", рекао је Фрид, објашњавајући да је план о шест тачака је привремено решење.

"САД су показале да увек када имате било какав проблем, треба да имате у виду да смо увек одржали реч коју смо дали", рекао је Фрид, позивајући косовске Албанце да још један пут добро размисле пре него што и коначно одбаце план шефа УН.

После више од недељу дана тешких преговора између представника власти у Приштини и међународних званичника, распоређивање Еулекса, које је најављивано за почетак децембра, под великим је знаком питања, те се донедавни "сигуран почетак" рада мисије, последњих дана претвотрио у "неизвестан".

Фридов долазак у Приштину у приличној је мери обрадовао косовске лидере, јер су претходних дана били суочени са салвама незадовољства преговарача ЕУ, па од Американца очекују знатно више разумевања за разлоге због којих одбијају да пристану на договор између Београда и Уједињених нација.

"Посета америчког званичника може допринети решавању неспоразума који су искрсли након што је генерални секретар УН, без договора са Приштином, изашао са предлогом о реконфигурацији међународног присуства на Косову", рекао је премијер Косова Хашим Тачи.

"Косово неће променити став. Тачке тог плана се морају променити", рекао је Тачи.

Тачијева влада се нада подршци САД у одбијању компромисног решења које би водило распоређивању Еулекса, обзиром да је улога Вашингтона у целом процесу доласка европских "мисионара" на Косово протеклих месеци, упркос најавама да ће у Еулексу бити и 88 Американаца, била прилично млака.

Јеремић: Подела није опција, Еулекс као УНМИК

Шеф српске дипломатије Вук Јеремић рекао је да "подела није на столу и није предмет дискусије око шест тачака*.

"Договор око шест тачака подразумева известан  режим у коме УН имају прецизно дефинисану улогу. Што се тиче Еулекса, оног тренутка када се потврди статусна неутралност Еулекса, отвара се простор за пуну сарадњу на читавој територији Косова", рекао је Јеремић Радио-телевизији Србије.

"Најважније је да се обавеже на статусну неутралност и да преузме одређене инегеренције од УНМИК-а према резолуцији 1244 и да активности на терену спроводи као и УНМИК, према резолуцији 1244, рекао је Јеремић.

Ивановић скептичан

Државни секретар у Министарству за Косово и Метохију Оливер Ивановић скептичан је око циљева Фридове посете, наглашавајући да "не верује да су косовски Албанци самостални у одлуци" да се одупру плану генералног секретара УН.

"Мислим да и неким великим силама не одговара да се кроз афирмацију плана од шест тачака ојача улога УНМИК-а. Реконфигурација УНМИК-а подразумева и смањење броја и истовремено јачање утицаја", нагласио је он.

Мислим да косовским Албанцима као да није стало до нормализације ситуације и као да не прихватају да је Србија у складу са писмом Бан Ки Муна добила из Њујорка задатак да ради на неким питањима заједно са мисијом УН", рекао је Ивановић.

Тачи и председник Фатмир Сејдиу, после низа сусрета са западним званичницима, нису променили одлуку о одбијању плана УН, али су, истовременом, успели да навуку приличан гнев међународних преговарача, који су се прилично оштро обрушили на приштинске лидере, тврдећи да "није истина да нису били упознати са током преговора" са Београдом.

Истовремено, највиши званичници Србије упозорили су да промена плана "не долази у обзир", те да ће сваки покушај да се мења садржај документа значити и одбацивање у Савету безбедности УН.

Најава демонстрација у Приштини

Закаснела реакција Тачија и Сејдиуа у највећој је мери производ притиска опозиције и бивших побуњеника из Ослободилачке војске Косова, који су владу у Приштини упозорили да се "не игра са територијалним интегритетом Косова", наглашавајући да би прихватање плана Београд-Њујорк, представљало увод у масовне демонстрације и, могуће, сукобе.

Тест снаге противника плана генералног секретара УН Бан Ки-муна заказан је за среду, када ће у Приштини бити одржане демонстрације неколико невладиних организација, укључујући и покрет за самоопредељење "Ветевендосје", који је Тачија већ назвао "колебљивцем".

Тачи је, на оптужбе одговорио рекавши да косовске институције не прихватају предлог од шест тачака, упозоравајући да се ни једна одлука "више не може донети без пристанка Приштине".

План предвиђа да ће ланац командовања локалном полицијом у српским срединама и после распоређивања Еулекса остати мање или више непромењен, док ће део новаца прикупљен наплаћивањем дажбина на административним прелазима на северу, остати у рукама локалних Срба.

Западни званичници одбацили су примедбе косовских Албанаца да план у шест тачака задире у суверенитет, сматрајући да Банов предлог само признаје стварно стање на тререну, обзиром да власти у Приштини, ионако, немају никакву контролу над срединама у којима Срби чине већину.


Истрага тапка у месту

Косовска полиција још увек није успела да распетља околности под којима је у петак увече бачена бомба на седиште мисије ЕУ у Приштини, али су западни дипломати тај инцидент, као и пуцњаву у Косовској Митровици, оценили као очигледан показатељ да тензије на Косову расту. Управо због тога, косовска полиција одлучила је да повећа безбедносне мере поред објеката међународних институција.

Истрагом о бомбашком нападу на канцеларије ЕУ откривено је да је активирано између 100 и 200 грама експлозива ТНТ, али без икаквих наговештаја ко је одговоран за бомбашку акцију, посебно јер ни једна организација још није преуЗела одговорност за тај догађај. Полиција је саопштила и да је истрага тог инцидента отежана јер камере за обезбеђење објекта не снимају и пут који пролази поред зграде, одакле је, како се сумња, бачено експлозивно средство.



  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »