Србомрзац
БЕОГРАД - Очекивати од хрватског председника Стјепана Месића да се јасно и гласно извини држави Србији због злочина које је његова земља починила над Србима граничи се с научном фантастиком, оцењују саговорници Курира, подсећајући да је Месић своју каријеру заправо градио на усташтву.
Месић се, кажу они, као осведочени србомрзац још пре него што је сукоб на простору екс-Југославије ескалирао у рат припадницима српског народа готово искључиво обраћао циничним тоном и упућивао национал-шовинистичке изјаве. Чувена његова порука Србима из 1990. године гласила је да „они могу из Хрватске са собом да понесу само блато које су на опанцима донели у Хрватску“?!
Са друге стране, председник Србије Борис Тадић сматра да је лично доста учинио за развој добрих односа Србије и Хрватске.
- Дошло је до застоја билатералних односа због хрватског признања Косова - оценио је прекјуче Тадић, нагласивши да се он први извинио припадницима хрватског народа, али да „никад слично извињење с хрватске стране није дошло“.
Председник Самосталне демократске српске странке, која је део хрватске владе, Војислав Станимировић каже за Курир да је нереално да се ико од хрватских званичника извини Србији због злочина почињених над њеним народом.
- Месић јесте упутио извесно извињење, али оно је било доста умотано, самим тим и недовољно, мада је тешко да ће се било ко из Хрватске скорије извинити Србима пред локалне изборе који ће се одржати следећег маја. Сигуран сам да је мој народ великим делом страдао, и очекујем да ће доћи време да се неко од хрватских званичника извини због жртава рата, посебно цивилних, јер је српски народ у Хрватској био највећи страдалник овог рата - истиче Станимировић, који не жели да процењује „ко је више, а ко мање крив за ратна дешавања и страдања“.
Директор документационог центра „Веритас“ Саво Штрбац из другог разлога не верује да ће хрватско извињење ускоро „пасти“.
- Тужба за геноцид Србије поново је актуелна и Међународни суд правде треба да се у уторак, на дан кад се обележава пад Вуковара, огласи надлежним, или не. Прижељкујем да суд саопшти да јесте надлежан, јер би онда Србија имала рок за одговор на тужбу, али и да подигне противтужбу у којој би били изнети сви аргументи о страдању Срба у рату деведесетих - предлаже Штрбац, који подсећа да је из Хрватске током десет година нестало две трећине Срба или око 400.000!
Да нимало није нереално да Београд оптужи Хрватску за геноцид, потврђује и став шефа дипломатије Вука Јеремића, који је пре неколико дана у интервјуу за наш лист поручио да би се Србија могла одлучити на такав корак.
- Што се њихове тужбе тиче, сматрам да нема никакве шансе за успех. Има много више смисла да Србија тужи Хрватску због етничког чишћења, јер је чињеница да је после акције хрватске владе „Олуја“ из Хрватске прогнано 250.000 Срба - нагласио је Јеремић, а управо је и операција „Олуја“ била повод да се Стјепан Месић на најбруталнији начин наруга жртвама.
- Срби, који су после рата у нашој земљи, односно након операције за ослобађање земље „Олуја“, побегли у Србију, у ствари су жртве политике Милошевића, а не жртве хрватске политике - рекао је Месић у јуну.
ОКРУГЛО, ПА НА ЋОШЕ
Подсетимо, прво извињење дошло је из Србије и упутио га је на почетку свог мандата председник Тадић.
- Свим грађанима Хрватске и свим припадницима хрватског народа које су учинили несрећним припадници мога народа упућујем извињење и за то преузимам одговорност - изјавио је Тадић.
С друге стране, речи које је Месић упутио припадницима српског народа, тешко да могу да се подведу под извињење.
- Ја, са своје стране, могу да кажем да се извињавам свима онима коме су грађани Хрватске у било које време и било када нанели бол или штету, злоупотребљавајући своју позицију или радећи против закона - рекао је Месић, не помињући ниједном Србе, док је летос и хрватски премијер Иво Санадер одбио могућност да се извини Србији за злочине над Србима, јер би „то значило да су сви једнаки“.
ПОЗИВИ НА УБИСТВО
Председник Тадић је подсетио да се на скоро сваком спортском скупу у Хрватској узвикује „несхватљива парола - ‘Убиј Србина’“, на коју реагује „сваки грађанин Србије као да се на њега односи“, а да при том хрватска политика „на то гледа с лакоћом, као да је то питање политичког сленга, а не једна застрашујућа политичка, нецивилизацијска порука која има своје исходиште у историји“.
- Веома сам узнемирен због те чињенице, а још више ме узнемирује чињеница да из Европе има врло мало реакција на такву атмосферу која се ствара на спортским утакмицама - рекао је председник Србије.
- Извор
- Курир
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »