Америчке снаге у Ираку још три године
Повлачење из ирачких градова и села до средине 2009.
Према извештајима агенција
Багдад – После вишемесечних преговора са САД, ирачка влада јејуче одобрила безбедносни споразум који се односи на даље присуство 150.000 америчких војника колико их тренутно има у Ираку. Према Споразуму о статусу снага (Софа), који до краја месеца треба да потврди парламент, амерички војници ће се повући из ирачких градова и села до средине следеће године, а у потпуности ће напустити земљу 2011.
„Кабинет је једногласно одобрио споразум између Ирака и САД о повлачењу америчке војске из Ирака, са амандманима ирачке стране”, изјавио је портпарол ирачке владе Али алДабаг.
Према тексту споразума америчке снаге ће изгубити овлашћење да врше рације по ирачким кућама без налога ирачког судије и одобрења владе, преноси Би-Би-Си.
Компромис је постигнут о кључном питању ирачке јурисдикције над америчким војницима. Договорено је да заједничко тело одлучује да ли Американци који изврше кривична дела изван америчких база треба да одговарају пред ирачким судовима.
Иако је Вашингтон раније говорио да је споразум „коначан” и да се не може мењати, из Багдада су у октобру послате предложене измене и оне су усвојене.
Шеф ирачке дипломатије Хошијар Зебари је у изјави Ројтерсу навео да се влада сада нада да ће споразум бити усвојен у парламенту до краја месеца, иако многи посланици још нису видели његов текст. После ратификације у парламенту, споразум треба да одобри и председничко веће пре него што га премијер Нури Малики буде потписао са америчким председником Џорџом Бушом.
Малики је успео да обезбеди подршку главних шиитских и курдских група у парламенту за измењени споразум.
Споразум су, међутим, оштро критиковали радикални националисти, посебно утицајни шиитски свештеник Моктада Садр, чије су присталице позвале на масовне демонстрације против било каквог споразума са америчким „окупаторима”.
Извештачи страних агенција преносе да су осећања обичних Ирачана помешана. Са једне стране, они би волели да и последњи амерички војник што пре напусти земљу, али се с друге стране плаше могућих последица брзог повлачења.
Како преноси Би-Би-Си, британска влада, која у Ираку има 4.100 војника, чекала је да буде одобрен америчко-ирачки споразум како би на основу њега могла да направи сопствени билатерални споразум.
Док је трајао састанак владе у Багдаду догодила су се два бомбашка напада – један у престоници, а други у Џалавли, на северу – у којима је погинуло најмање 18 људи, а рањено више од двадесет.
У експлозији аутомобила-бомбе у Џалавли, у провинцији Дијала на северу Ирака, погинуло је 15 људи, међу којима седам полицајаца, саопштила је полиција.
Мета напада је био полицијски контролни пункт у граду Џалавла, једном од више места у Дијали где екстремисти Ал Каиде делују, иако су истерани из других делова Ирака.
Мало раније на једном контролном пункту у Багдаду одјекнула је експлозија у којој су три особе изгубиле живот.
Полиција и полицијски регрути су најчешћа мета побуњеничких група попут Ал Каиде, која их сматра колаборационистима америчке војске.
Стални представник Русије у Уједињеним нацијама Виталиј Чуркин изјавио је прексиноћ на састанку Савета безбедности у Њујорку да је немогуће постићи трајну стабилизацију у Ираку само применом силе.
Недавна акција америчких снага у Ираку супротна је напорима да се стабилизује ситуација у Ираку и читавом региону, рекао је Чуркин.
Руски амбасадор у УН подсетио је да су америчке снаге у Ираку недавно нарушиле границу Сирије и напале околину града Абу Кемал.
Ј. К.
[објављено: 17/11/2008]
- Извор
- Политика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »