Министарство неће доплаћивати за касе
БАЊАЛУКА -Домови здравља у Српској немају сопствени приход на основу којег би купили фискалне касе, чија би примена у здравственом сектору требало да почне од 1. јануара, а у Министарству здравља и социјалне заштите наводе да „неће учестовати у набавци фискалних каса, нити да је предвиђен новац за ту намену”.
У писму које је у поседу „ЕуроБлица”, а које су директори домова здравља послали ресорном министарству јасно се тражи хитан састанак на којем би се објасниле све нејасноће у вези са фискализацијом, као и да се размотри начин финансирања.
У писму се, између осталог, објашњава да здравствене установе немају сопствене приходе на основу којег би на сваком радном месту обезбедили касу, али и да ће се засигурно повећати обим посла на штету пацијента.
Примера ради, Дом здравља у Бањалуци на 32 локације треба да набави 220 фискалних каса и софтвера, а како кажу у овој установи, за ове намене Дом здравља нема новца. Иначе, фискалне касе у просеку коштају 750 КМ, па према овој рачуници, Дом здравља у Бањалуци би морао да издвоји 165.000 КМ.
„То су значајне инвестиције за које немамо дефинисан извор прихода”, рекла нам је директорка ове установе Гордана Тешановић. Она каже да би, ако се и медицинске услуге које се пружају осигураницима и које плаћа Фонд здравственог осигурања морале да евидентирају преко фискалних каса, онда би обим посла увелико био повећан.
„Тек након састанка са ресорним министарством, на којем би требало да се појасне све нејасноће око фискализације, моћи ћемо говорити о томе колико ће медицински радници бити затрпани административним пословима на штету пацијента”, истиче Тешановићева.
У Дому здравља у Бијељини нису могли да прецизирају колико им је фискалних каса потребно, али кажу како ће покушати да реорганизују систем како би што више уштедели.
„Сад имамо једну централну благајну и шалтере, али са фискализацијом морамо комплетно реорганизовати систем и наплаћивати услуге на што мање места. Морамо смислити начин како бисмо уштедели”, рекла нам је финансијски руководилац у овој установи Гордана Митровић.
Иако директори очекују састанак са ресорним министарством због ове проблематике, у Министарству су нам рекли да они редовно одржавају састанке на ову тему са представницима здравствених установа.
„Министарство неће учествовати у набавци фискалних каса. Финансирање ових каса може се обезбедити у оквиру текућих прихода здравствених установа”, сматрају у Министарству.
Они су нам потврдили да је тачно да ће се фискализацијом повећати обим административног посла, али уверавају да ће Министарство са Фондом здравственог осигурања покушати да смањи број слања извештаја и података које медицинари треба да шаљу ФЗО РС.
Гранулић: Фискализација је ван памети!
Председник Синдиката здравства и социјалне заштите РС Миленко Гранулић каже да је ван сваке памети да свака сестра која наплаћује партиципацију мора да има фискалну касу.
„Тамо где нема централизованог плаћање партиципације, свака сестра ће морати да има фискалну касу. То је катастрофа. Ко ће то све да плати? Знате ли колико има домова здравља и болница у РС? Здравствене установе немају прихода за то”, рекао нам је Гранулић.
- Извор
- Блиц
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »