“Жвака” није за ђака
Полиција је јуче саопштила да спроводи надзор над школским окружењем, док директори школа, најављују мјере за заштиту ученика од нове “дјечје” дроге, упаковане као жваке или гумени бомбони. Након медијских информација да се на тржишту наркотика у земљама окружења појавила нова синтетичка дрога, код родитеља и запослених у школама је завладала паника.
Управа полиције тврди да су неки подгорички медији дан раније погрешно интерпретирали њихово саопштење “у вези појављивања такозване кидс дроге у једној од држава окружења”, због чега су се поново огласили тврдњом да немају сазнања да се “ова дрога појавила у Црној Гори”. Објашњено је да је “информисање о догађањима у региону било превентивног карактера, ради скретања пажње родитељима на чињеницу да се ова дрога појавила у окружењу, како би могли да упозоре дјецу”.
- Управа полиције, у складу са својим надлежностима, предузима оперативне и друге мјере и радње, које у једном дијелу имају елементе непосредног увида и надзора над школским окружењем и другим евентуално, безбједоносно интересантним подручјима, саопштено је јуче из Управе полиције.
Директори школа у разговору за “Дан” кажу да ће, поред информисања ученика и родитеља, на видним мјестима у школским просторијама бити истакнута упозорења на “дјечју дрогу”, док ће разредне старјешине добити налоге да на часовима разговарају са дјецом. Дјеца ће добити информације да је нова дрога “спакована” у жваке или гумене бомбоне познатих свјетских брендова.
Директор подгоричке Гимназије “Слободан Шкеровић” Радиша Шћекић оцјењује да је “трговина наркотицима посао у ком се зарађује огроман новац, па је изналажење нових начина да се дође до потенцијалних корисника нешто неизбјежно”.
- Колико се год држава и надлежни полицијски органи трудили да сузбију трговину дрогом, толико ће се дилери трудити да пронађу нове моделе да стигну до омладине. То представља њихов одговор на све напоре да се умањи штетност и посљедице њиховог посла. То није питање само образовних институција и полиције, већ читавог система, јер гдје је више пара, ту је и више наркотика, тврди Шћекић.
Директор ОШ “Октоих” Вукић Коњевић истиче да је “запањен начином на који дилери дроге желе навићи ђаке на опијате”.
- Ми ћемо већ данас истаћи упозорења на свим видним мјестима у школи и дворишту како би дјеца и родитељи могли да се информишу. Разредне страјешине и предметни наставници ће на часовима информисати ученике колико је битно да не узимају никакве намирнице од непознатих људи, па чак можда ни од другова и другарица, ако нијесу сигурни да су жваке или бомбонице купљене искључиво у продавници. Дјеца морају отворити четворо очију, и све што мисле да је сумњиво морају пријавити управи школе или полицији, каже Коњевић.
Он наводи да је “чињеница је да се у дворишту школа у вечерњим сатима окупљају млади склони пороцима”.
- Ми смо у пар наврата налазили шприцеве у дворишту, али никад нијесмо успјели да пронађемо особе које су их остављале, каже Коњевић.
Јаче дејство него екстази
Према писању медија у окружењу, “дјечја дрога” је много јача него таблета екстазија и постиже ефекат за само 15 минута. Паковање од пет жвака кошта око пет еура.
- Дилери дроге дјеци у близини основних и средњих школа нуде жваке и убјеђују их да са њима имају већу концентрацију на настави, као и да отклања умор и поспаност, наведено је у ранијем саопштењу Управе полиције. Према информацијама из србијанских медија, дрога стиже са Косова, гдје су оформљене лабораторије за производњу “жвака”.
Тврдишић: Родитељи, контролишите дјецу
Психолог ОШ “Милорад Муса Бурзан” Драгана Тврдишић поручила је родитељима да контролишу своју дјецу и захтијевају од њих да их обавијесте гдје су били и шта су радили у току дана или вечерњег изласка.
Она опомиње да се старосна граница првог контакта са дрогом помјера према нижем основном школском узрасту, а да школа треба да буде кључно мјесто за реализацију превентивних прогарама.
Папић: Не узимати ништа од непознатих
- Школа годинама реализује пројекат превенције наркоманије и наши ученици су прилично добро упознати са штетностима коришћења дрога, могућностима њиховог паковања и дистрибуције. Оно што бих ја поручила дјеци, је да обрате пажњу од кога узимају жваке, бомбоне и чоколадице. Те артикле би требало искључиво да купују у продавници, казала је директор ОШ “Павле Ровински” Маријана Папић.
- Извор
- Дан
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »