Регионална сарадња важна за евроатлантске интеграције
Регионална сарадња у борби против организованог криминала и корупције, реформи правосуђа, сузбијању илегалних миграција, либерализацији визног режима и јачању управљања границама изузетно је значајна за постизање стратешког циља југоисточне Европе, а то су европске и евроатлантске интеграције, рекао је генерални секретар Савјета за регионалну сурадњу (РЦЦ) Хидајет Бишчевић у Загребу на министарском форуму ЕУ - западни Балкан о правосуђу и унутрашњим пословима.
Бишчевић је рекао да Савјет подржава провођење постојећих међународних и регионалних законодавних оквира у области полиције, провођења закона и сарадње у области правосуђа, усмјеравања регионалних организација и усклађивања законодавства земаља у области кривичног закона са законодавним оквиром ЕУ, саопштено је из РЦЦ.
Премијер Хрватске Иво Санадер, као домаћин скупа, истакао је јуче важност провођења реформи у области правосуђа и унутрашњих послова за приступање Хрватске ЕУ и изразио увјерење да би напредак Хрватске у овом погледу био додатни подстицај приступању цијелог региона ЕУ.
На дводневном форуму, који је данас завршен, било је ријечи о начинима за јачање борбе против корупције и прекограничног криминала, као и о питањима миграција, граница и виза.
БиХ су на овом скупу представљали министар правде Бариша Чолак и министар безбједности Тарик Садовић, а учествовале су и делегације Србије, Црне Горе, Македоније, Чешке, Шведске, Аустрије, Финске, Словеније и Пољске.
Међу учесницима састанка, који су организовали Француска као предсједавајући ЕУ и Влада Хрватске, био је и потпредсједник Европске комисије Жак Баро.
Као насљедник Пакта стабилности за југоисточну Европу, РЦЦ помаже регионалну сарадњу и подржава еропске и евроатлантске интеграције у југоисточној Еуропи.
Савјет се у свом раду фокусира на шест приоритетних подручја - економски и друштвени развој, енергетика и инфраструктура, правосуђе и унутрашњи послови, безбједносна сарадња, изградња људских потенцијала, те парламентара сарадња. Сједиште РЦЦ-а је у Сарајеву.
- Извор
- РТРС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »