BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Алија дијелио чинове муџахединима

Алија дијелио чинове муџахединима
06.11.2008. год.

Иако је одбрана начелника Главног штаба Армије РБиХ, генерала Расима Делића, током процеса у Хашком трибуналу настојала да докаже како ни Делић ни било ко други из војног врха није имао ни контролу ни увид у оно шта раде муџахедини, документи из ратног периода доказују сасвим супротно.

Тачније, управо је тај исти Расим Делић својим потписом на одлуци из августа 1993. године омогућио припајање одреда "Ел Муџахедин" Трећем корпусу Армије РБиХ, а предсједник Ратног предсједништва РБиХ, Алија Изетбеговић, добровољце из исламских земаља није раздвајао од домаћих војника и официра.

Може то да се закључи и из одлуке да се злогласном Алжирцу Абудлкадиру Мокхтарију, познатијем као Абу Ма'али, додијели чин капетана прве класе Армије РБиХ. "Фокус" је у посједу одлуке број 02-111-540/94, од 5. августа 1994. године, коју је потписао Алија Изетбеговић и којом се, осим Абу Ма'алија, унапређују још неки припадници одреда "Ел Муџахедин".

Чин капетана поменутом одлуком добио је Абу Ејмен, помоћник команданта за обавјештајно-безбједносне послове у одреду "Ел Муџахедин", затим Абул Харис, помоћник команданта за морал, ИПД и вјерска питања у поменутом одреду, као и Фадил ал-Хамдани, помоћник команданта за логистику.

Извори блиски обавјештајним круговима, међутим, скренули су пажњу на чињеницу да су у овој одлуци наведена погрешно имена унапријеђених, као и њихова задужења у одреду "Ел Муџахедин". Наиме, Абу Ма'али, тврди "Фокусов" извор, само је формално обављао дужност команданта одреда "Ел муџахедин", јер је стварни командант био Абу Харис ал-Либиј, док је главни духовни вођа одреда био Египћанин Анвар Шабан, касније убијен код Жепча.

С друге стране, врховни командант Армије РБиХ, Алија Изетбеговић, у чин капетана прве класе, упозорили су наши извори, промовисао је неког под лажним именом. Наиме, Абу Ма'али заправо је Алжирац Абделкадир Мокхтари, који је у БиХ живио и као Халид Ибн Абдулах, касније Халид Ћатић. Ријеч је о једном од најтраженијих терориста данашњице, кога су амерички истражни органи назвали млади Осама. Управо су Американци одлучно затражили од Алије Изетбеговића да такозваном младом Осами ускрати гостопримство, па је он, наводно, отишао из БиХ током 1999. године. Међутим, према тврдњама британског Би-Би-Сија, Абу Ма'али свраћао је у БиХ све до јесени 2001. године.

Његово име налази се и на списку лица за која су НАТО обавјештајци прије неколико година утврдили да су до држављанства БиХ дошли на незаконит начин. Иако је ријеч о Алжирцу, у том списку Абу Ма'али је сврстан међу држављане Кувајта, под именом Халид Ибн Абдулах, син Амине и Таиба, рођен 24. јула 1967. године. Његов матични број јесте 2407967170178. На основу одлуке Центра служби безбједности Сарајево, број 19-136/95, коју је 28. децембра 1995. године потписала Мирсада Жутић-Бегановић, Абу Ма'али уписан је у матичну књигу држављана БиХ.

Поменута одлука, наведено је у образложењу, темељи се на ранијом одлуци МУП-а РБиХ, број 07/2-204-357/92, од 13. марта 1992. године, којом је лице примљено у држављанство БиХ. На основу тога, МУП РБиХ, актом под бројем 07/2-204-2819, од 3. октобра 1995. године, евидентирао га је у ЦСБ Сарајево, а поменута особа уписана је у књигу држављана општине Центар током 1996. године, под бројем 10908. Абу Ма'али, 5. априла 1999. године, пријавио је да живи у улици Чекалуша 16, гдје је и данас сједиште Амбасаде Шпаније!

Би-Би Си се у свом прилогу о такозваном младом Осами позабавио и тиме како је један човјек у БиХ могао да живи под три имена. Њихови извори објаснили су да је за потврду идентитета неког лица у ратном и поратном времену у БиХ била довољна гаранција неког из политичког и војног врха. Будући да постоји неколико снимака, на којима се јасно види Абу Ма'али у срдачном разговору с Алијом Изетбеговићем и командантом Трећег корпуса, генералом Сакибом Махмуљином, јасно је како је то млади Осама у БиХ могао да живи не само под три имена, већ и у Шпанској амбасади!
Мирсада Жутић-Бегановић давала држављанства исламским ратницима

Припадност бошњачкој Армији РБиХ један је од најчешћих разлога за пријем у држављанство стотина, па и хиљада, исламских светих ратника. Остало је, међутим, непознато зашто је, онда, Абу Ма'али добио држављанство БиХ у марту 1992. године, ако је, као званичан почетак рата у БиХ, узет 6. априла те године. Он, међутим, није једини који је прије почетка рата добио држављанство, управо на основу учешћа у Армији РБиХ. У фебруару те године у матичне књиге, на основу потписа Мирсаде Жутић-Бегановић, уписани су Тунишани Оуреџи Мустафа, Хамам Камал, Рахал Абдесалем, Ал-Богами Ајед, Омар Абу Талал, Хамаџед Абдел Вехаб...
 



  • Извор
  • Фокус
  • Повезане теме


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Француски председник је користио своја овлашћења за именовања у последњем тренутку, тврди бивши лидер странке Национални савез


Јуче су се интернетом проширили снимци из северних региона Сирије, где су локални становници почели да нападају турске војнике који су окупирали подручја која се граниче са Турском.

Дмитриј Песков је, међутим, нагласио да је „Орбан познат као политичар који уме да брани интересе своје земље на прилично тежак начин“


„Бар у погледу председниковог вршења његових основних уставних овлашћења, овај имунитет мора бити апсолутан“, наводи се у пресуди


Посредници би могли да помогну у постизању трајног решења са Москвом, изјавио је украјински лидер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА