BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Мекејн јунаштво учио од Србина

Мекејн јунаштво учио од Србина
02.11.2008. год.

Амерички председнички кандидат Џон Мекејн у својим наступима пред америчким бирачима често је причао о свом вијетнамском искуству и о легендарном америчком пилоту, који се пре четири деценије борио и нестао у Вијетнаму.

„Нисам упознао Ленса Шијана, али волео бих да јесам. Волео бих да сам имао само тренутак да му кажем колико га ценим, колико му дугујем што ми је показао, што је показао свима нама, шта нам је дужност”, рекао је у једном говору Мекејн.

Мало ко зна да је Мекејн говорио о младом Србину, пилоту Лазару Ленсу Шијану из Милвокија, рођеном 13. априла 1942. године у породици радника Петра Силвестера Шијана, преносе „Вечерње новости”.

Преци његовог деде дошли су у САД из Србије између два светска рата. Отац Петар и мајка Џејн имали су, поред Лазара Ленса, сина Марка и ћерку Џенин.

Лазар је похађао Ваздухопловну академију. Чим је дипломирао, 1965, упућен је у војну базу на Флориди. А одатле - за Вијетнам. Деветог новембра 1967. године капетан Ленс Шијан нестао је на северу Вијетнама. Годинама нико од његових ближњих није знао шта му се десило.

„Нестао је после пада авиона Ф-4. Преживео је експлозију авиона, са фрактуром лобање, осакаћеном десном руком и преломом ноге. Месец и по дана се крио. Непријатељска војска га је тада пронашла, три миље од места где је пао, и ставила у заробљеништво”, прича његов брат Марко Шијан.

Ни после тешког мучења није одао ниједну информацију - сем свог имена и чина. Објашњавајући то, његов отац Петар је једном приликом рекао:

„Срби су познати по јунаштву. Жестоки су борци и један на један и један на педесет.”

Док је био у заробљеништву, Шијана су у ћелији срели, такође заробљеници, пуковник Боб Крејнер и капетан Гај Грутерс.

„У заробљеништву га нисам препознао јер је изгледао дупло мањи од крупног момка каквог сам га се сећао са академије”, казивао је пуковник Крејнер, који је Ленса Шијана и предложио за Медаљу части.

Заједно са њим, Крејнер и Грутерс су пребачени у затвор у Ханоју. После осам дана Ленс Шијан је преминуо.

Недуго после његове смрти, у истом затвору завршио је и Џон Мекејн, такође заробљен после пада авиона.

„Многи од нас су у једном тренутку попустили под злостављањем. Али, капетан Шијан није. Он је кодекс поштовао до последњег слова”, записао је Џон Мекејн у својим ратним мемоарима.

Шијаново тело враћено је родитељима у Милвокију тек седам година касније. У кући породице Шијан и данас стоји Медаља части, која му је додељена постхумно.

У марту 1974. године председник Форд одликовао је Ленса Шијана медаљом части за „ванредно јунаштво и неустрашивост већу од оне коју је његов позив захтевао, која га је коштала живота”.

У средњој школи коју је Ленс похађао основан је „Фонд Ленс Шијан” за стипендирање, а једна спаваоница на Ваздухопловној академији САД носи српско име. Пентагон је 30. летачкој бригади дао име овог пилота и основао награду „Ленс Шијан” за најбоље америчке ваздухопловце.



  • Извор
  • Вечерње новости
  • Повезане теме


Коментара (4) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА