Отровна њушка пса
Након што је Финска повукла из употребе кинеску плишану играчку "Тхе Дог", због превеликог присуства штетног елемента Ди-Пхтхалате (ДЕХП), а Хрватска објавила да су ове играчке на њиховом тржишту исправне, Инспекторат Републике Српске најавио је да ће провјерити да ли спорне играчке има и на тржишту Српске.
- Ако се на тржишту пронађе играчка "Тхе Дог", извршићемо узорковање и урадити анализе. Пошто немамо правилник о дозвољеним количинама присуства свих хемијских састава, на основу података добијених анализом процијенићемо да ли је играчка опасна и колико - рекао је за "Фокус" Десимир Миљић, главни здравствено-санитарни инспектор РС, те додао да ће Републички инспекторат у вези с овим случајем размјењивати информације с Инспекторатом Федерације БиХ.
Пошто је Финска утврдила да се штетни елемент налази у њушци играчке, коју дјеца најчешће и стављају у уста, љекари сматрају да је тај елемент тако најлакше и пренијети у дјечји организам.
- Дјеца често стављају играчке у уста, што представља могући начин да штетни елементи дођу у организам дјетета. Додиривањем, лизањем или на неки други начин остварује се контакт с играчком, али не могу рећи у којем би обиму преношење штетних материја могло да штети дјеци - објаснила је Милка Ћојановић, педијатар.
Педијатар Бранислав Лолић сматра да би требало појачати контролу увоза играчака, како би се смањио ризик од увоза играчака које имају штетне елементе.
- Код нас је велики проблем то што не постоји неки подзаконски акт или уредба којом би се дефинисале дозвољене количине хемијских елемената у играчкама. Земље Европске Уније најбоље су одредиле те стандарде, које и ми треба да уведемо - истакао је Лолић те додао да овом проблематиком треба да се позабаве и надлежни у ентитетима те на нивоу БиХ како би се усвојио правилник и смањио ризик о постојању играчака које садрже штетне елементе.
Он каже да постоје три групе опасности када је ријеч о контакту дјеце с играчкама.
- Велику опасност представљају изузетно ситне играчке или њихови дијелови које дјеца могу да инхалирају у дисајне органе, што проузрокује гушење. Нису искључене ни ситуације када дјеца прогутају играчку и долази до запетљаја цријева те игнестије токсичног елемента играчке у дјечји организам. Код неке дјеце могу да се појаве и алергијске реакције усљед контакта с играчком или неким елементом од којег је играчка направљена - објаснио је Лолић.
И Љубо Јањић, предсједник Удружења потрошача "Плава сфера", истиче да је једна од обавеза БиХ, због придруживања Европској унији, доношење правилника о регулисању количине хемијских елемената у играчкама.
- Не само што треба да се активирају надлежни органи да би усвојили овакав подзаконски акт, већ треба да се активирају и потрошачи, јер је потребно да се организује и удружење потрошача које би се бавило јавним здрављем - рекао је Јањић.
Он је додао да би агенције на нивоу БиХ требало да буду активније и не би требало да чекају само писмена обавјештења о томе да је неки производ, било прехрамбени или непрехрамбени, неисправан.
- Сви подаци о штетним непрехрамбеним производима могу да се пронађу на интернет страници Рапекса, тако да би агенције требало да директно добијају информације на тај начин и не би требало да чекају по неколико дана да о томе обавијесте остале органе - казао је Јањић.
Финска упозорила на штетност
У седмичном извјештају Рапекс система Европске уније, који служи за обавјештавање о штетним непрехрамбеним производима, наводи се да је Финска остале земље упозорила на штетност популарне кинеске играчке "Тхе Дог", јер пластична њушка плишаног пса садржи штетни елемент Ди-Пхтхалате (ДЕХП), у количини која износи 16 одсто и далеко је изнад дозвољене границе од 0,1 одсто. Играчке су одмах забрањене и повучене из промета.
- Извор
- Фокус
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »