Обама и Мекејн тешко до српских гласова
Окружен кошуљама и краватама које само што су опране и опеглане у његовој радњи за хемијско чишћење, Стив Иванов се хвали да је његов бизнис отворен 24 сата дневно седам дана у недељи. Дочекујући муштерије са осмехом ,признаје да је, откако је пре 40 година из бивше Југославије стигао у Охајо, опијен стицањем новца и приликама које Америка пружа. На председничким изборима 4. новембра изабраће оне који, по њему, одржавају систем у коме се он тако добро сналази.
Иванов ће гласати за Џона Мекејна јер верује да ће чврста рука републиканца бранити Америку од екстремиста.
„Од 11. септембра у САД се није догодио ниједан терористички напад. Зато подржавам и рат у Авганистану и рат у Ираку”, каже власник радње за хемијско чишћење у Стоу на североистоку Охаја.
Иванов зна зашто не би гласао за Обаму. Не верује да би Америка под вођством кандидата за председника из редова Демократске странке била сигурна. Такође тачно зна зашто ће гласати за републиканца Џона Мекејна. Јер сенатор из Аризоне неће повући војску из Ирака.
За разлику од њега, већина осталих Срба у Охају, кључној држави за избор америчког председника, није сигурна за кога да гласа. Иванов размишља шта ће нови председник урадити за њега као грађанина САД. Међутим, већина других припадника српске заједнице у Охају пре размишља о томе како кандидати виде Србију, да ли подржавају независност Косова и да ли су „повезани са албанским лобистима”.
То значи да овај пут одлука неће бити лака и само неколико дана пред изборе већина каже да не зна да ли и за кога да гласа.
Такође, за разлику од 2000. и 2004, када су већински гласали за републиканца Џорџа Буша, сада ће њихови гласови, судећи према њиховим реакцијама, вероватно бити подељени између демократског и републиканског кандидата.
Ник Ђукић, увозник српске ракије и вина за тржиште Охаја, каже да је ове године, први пут, у недоумици коме да повери глас. Досад је увек бирао републиканског кандидата на изборима, верујући да власт демократа значи веће порезе. Као Американцу који води приватан бизнис важно му је да не победи Барак Обама јер се сенатор из Илиноиса залаже за „прерасподелу богатства”, односно „узимање новца од оних који раде и давање нерадницима”. Али, као Србин, не може да замисли да гласа за Џона Мекејна.
„Мекејн је тесно повезан са албанским лобистима. Он ће штитити албанске интересе на Балкану, баш као и Бил Клинтон”, објашњава Ђукић, који је рођен у САД и живи у Кливленду.
Повишеним тоном и са узбуђењем у гласу, Ђукић каже да не зна да ли да гласа јер верује да ће обојица кандидата водити „неправедну политику према Србији”.
„А тек за Обаму не бих никад гласао. Не зато што он има нешто против Срба, већ зато што је његов потпредседнички кандидат Џо Бајден велики србомрзац. Џо Бајден је за нас говорио да смо дивљаци и злочинци ”, тврди Ђукић.
Одлука је била много лакша када је Бил Клинтон одлазио из Беле куће. За време његове администрације Србија је бомбардована и отцепљење Косова било све извесније, па су амерички Срби масовно излазили на биралишта и гласали за републиканца Џорџа Буша. Надајући се да неће подржати независност Косова, гласали су за њега и пре четири године. Како је брига о Србији и признавању Косова америчким Србима најважнија при избору кандидата, тешко им је да се определе јер су се и Обама и Мекејн изјаснили за признавање суверености Приштине. Мекејн је, додуше, нешто више повезиван са албанским лобистима у САД, али је Обамин потпредседнички кандидат Џо Бајден готово исто толико њима наклоњен, сматрају Срби из Охаја. Посебно су огорчени на то што су Мекејн и Бајден пријатељи са Џозефом Диогвардијем, бившим америчким конгресменом албанског порекла и жестоким заступником албанских интереса.
Милан Дамјановић, вођа хора цркве Свети Сава у Парми у близини Кливленда, тврди да је српска заједница у Охају разочарана америчким признавањем Косова и да зато Срби ове године не излазе на изборе са ентузијазмом. Републиканска власт Џорџа Буша такође је, сматрају овдашњи Срби, била наклоњена Албанцима. Он сматра да Србима неће бити лако ни са једним председником, али да је Мекејн, за разлику од Обаме, директно повезан са Албанцима. Зато његов глас одлази Бараку Обами.
„Обамин политички саветник Едвард Џозеф је човек који је био на Балкану, познаје нашу ситуацију и реално говори о Србима. Са њим може да се разговара”, каже Дамјановић.
Дамјановић се не слаже са оним Србима из Охаја који и овај пут мисле да гласају за републиканце.
„Никако, Мекејн је јако повезан са Албанцима. Тачно је да је Бајден такође близак са њима, али он би био само потпредседник”, додаје он.
Како се у Охају, због подељености бирачког тела на конзервативце и либерале, до последњег пребројаног гласа не зна ко је победник, масовни излазак Срба на прошле и претпрошле изборе играо је пресудну одлуку у Бушовој победи.
„Српска заједница је разочарана како се Буш понео према Косову. Ипак, овдашњи Србин пре свега мисли на Србију када одлучује за кога да гласа”, каже Алекс Мачески, дугогодишњи издавач утицајног дневног листа и највећег дневника у Охају, кливлендског „Плејн дилера”.
„Ја мислим да је то нормално. Ми Косово и Метохију доживљавамао као колевку наше религије и зато сада размишљамо о томе када мислимо о следећем председнику”, додаје Мачески.
Мачески, централна личност српске заједнице у Охају, у цркви и на скуповима стално примећује да људи разговарају о изборима са различитим аргументима.
„Неки пријатељи ми кажу да никако неће гласати за Обаму јер је Бајден повезан са целом оном гарнитуром демократа која је бомбардовала Србију 1999. Други опет имају другачију логику и кажу да Обама лично није повезан са њима и да сигурно има мање везе са Билом Клинтоном, Мадлен Олбрајт и Ричардом Холбруком него што Мекејн има са Албанцима у Америци”, објашњава Мачески.
- Извор
- Политика
Коментара (2) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »