Највећи пад америчке привреде за седам година
Америчка привредна активност је у трећем кварталу ове године опала највише за седам година, саопштило је вечерас Министарство трговине САД
Бруто друштвени производ (БДП) опао је за 0,3 одсто на годишњем нивоу, пре свега јер потрошачи смањују расходе, а фирме инвестиције. И једно и друго наговештава дуготрајну рецесију.
У претходном, другом овогодишњем кварталу, БДП САД је порастао за 2,8 одсто.
Професор економије на Државном универзитету Калифорније Сунг Вон Сон каже да је "то тек почетак смањивања" и да ће се опадање наставити у четвртом кварталу и достићи особине које се обично описују као рецесија: смањивање активности из квартала у квартал.
Пад друштвеног производа био је очекиван, али ипак, пад није толико велики како се прогнозирало. Томе је допринело и смањење каматних стопа на кредите које је Министарство финансија у девет постепених корака кориговало за последњих годину дана.
Лоше стање привреде биће један од главних критеријума на основу којих ће се бирачи на изборима у уторак определити за једног од двојице кандидата за председника: демократа Барак Обама (Барацк) има лаку предност пред републиканцем Џоном Мекејном (Јохн МцЦаин).
Бела кућа је попустила и признала да је привреда "значајно ослабила". Она је до сада тврдила да ће мере које је покренула, какав је план државног откупа лоше искалкулисаних хипотекарних кредита који су срушили банке, за 700 милијарди долара, одагнати тешкоће са тржишта кредита које су помрачиле читав свет.
Виши економиста лондонске фирме "Кепитал икономикс" (Цапитал Ецономицс Лтд) Пол Ешворт (Паул Асхwортх) изјавио је да очекује опадање БДП у САД за 1,5 одсто идуће године и нулти раст 2010. године. "Ово ће бити једна од најгорих рецесија од Велике кризе (1930-их година)", рекао је он.
Расходи потрошача који чине две трећине укупне привредне активности у САД, опали су у трећем кварталу за 3,1 одсто што је први пад још од 1991. године. Расходи за потрошну робу - храну и производе од папира, опали су највише од краја 1950-их година.
Погоршање у другим секторима привредне активности је маскирано великим државним расходима и јаким извозом.
Потрошачи су под тешким притиском јер се упоредо затварају радна места, опада вредност деоница и некретнина.
Расположив лични приход је у трећем кварталу опао за 8,7 одсто што је највише од 1947. године. Лични приходи су у претходном, другом овогодишњем кварталу, порасли за 11,9 одсто.
Од избијања кризе до сада у САД је затворено 750.000 радних места, најављено је затварање хиљада других, а масовног отпуштања - по више од 50 запослених ођедном, је највише од септембра 2001. године.
У трећем кварталу расходи потрошача за трајна добра - аутомобиле и намештај, опали су за 14,1 одсто на годишњем нивоу што је највише од 1987. године.
Смањење инвестиција у предузећима се појавило први пут од 2006. године.
Супротно свему томе, савезна влада је у трећем кварталу повећала расходе за 13,8 одсто на годишњем нивоу што је највише од 2003. године када је почео рат у Ираку.
Цене су нагло скочиле у трећем овогодишњем кварталу, а у сектору потрошњих добара за 5,4 одсто на годишњем нивоу што је највише од почетка 1990-их година. Ипак, изгледи инфлације су повољни јер појефтињење нафте вуче надоле многе друге цене.
- Извор
- PressOnline
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »