BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Russia Arms EXPO-2013: Нове концепције, нова тржишта

02.10.2013. год.


На IX Међународном сајму наоружања (RAE-2013) у Нижњем Тагилу традиционално су представљени модерни узорци војне технике Оружаних снага РФ и принципијелно нови изуми.

Најзанимљивији експонати на RAE-2013 су борбене машине нове генерације са шасијом „Армата“, „Курганец-25“ и „Бумеранг“ који ће бити пуштени у серијску производњу за руску војску, узорци муниције и различите врсте војне опреме. Заједничку особину све технике представља концепцијска новина која обезбеђује излазак на нова тржишта.

Руско-француски хибрид борбене пешадијске машине (БМП)

Најзапаженији образац представља концепт-макета БМП на точковима у функцији, направљена у кооперацији руског холдинга за производњу оружја „Уралвагонзавод“ и француских компанија Renault Trucks Defense и Nexter Systems. Возило с формулом точкова 8х8 снабдевено је новим ватреним комплексом с новим 57-милиметарским топом на бази познатог модела С-60.

У извесној мери стварање сличне машине представља допунску фазу у пограму БМП на точковима „Бумеранг“ који за Оружане снаге Русије прави „Војно-индустријска корпорација“. Разуме се, машина с великим уделом компоненти из иностранства тешко да ће бити примљена у наоружање руске копнене војске. Међутим, на спољном тржишту може представљати конкуренцију, како руском „Бумерангу“, тако и постојећим страним обрасцима, на пример, данас популарној породици ББМ (борбених блиндираних машина) на точковима фирме Patria.

Оваква конкуренција је позитиван фактор. Стварање таквих машина омогућава руским предузећима да прошире своје присуство на тржишту оклопне технике на точковима. У овом сегменту руску индустрију данас углавном представљају оклопни транспортери БТР-80, направљени још у совјетско време, и њихове модификације. Заједнички пројекат с Француском омогућава да се рачуна на успех у условима тржишта земаља које предност дају западним моделима. У овом случају руски оклопни корпус и наоружање могу постати привлачни захваљујући ширењу могућности за потенцијалне купце.

Нови живот старих пројектила фирме „Компас“

Међу експонатима у павиљонима посебну пажњу заслужује штанд компаније „Компас“ на којем се између осталог, демонстрирају комплети за прецизно навођење ГЛОНАС/GPS. Ови уређаји омогућавају модернизацију старих артиљеријских пројектила којима се није могло управљати, минобацачких мина и реактивних пројектила РСПП (реактивни системи плотунске паљбе) претварајући их у веома прецизно оружје.

Комплет представља модул који садржи блок за управљање, пријемник сателитског система за навигацију и индивидуалне елементе који се активирају приликом лансирања – „крилца“ као код ракета. Модул се монтира у делу главе пројектила или мине на месту окидача експлозива. Рад на овом комплету је започет у оквиру програма „Динамика“ још крајем 2000-их година, али се први пут јавно приказује „у гвожђу“.

За разлику од традиционалних пројектила којима се може управљати, а који поседују ласерски систем за навођење, пројектил с оваквим комплетом не зависи од временских услова и за њега није потребно спољашње осветљавање циља, што му омогућава да брзо погађа изборне објекте с унапред познатим координатама. Вероватно одступање од циља пројектила који је модернизован на такав начин износи 3-5 метара, односно прецизност је много већа него код традиционалних пројектила којима се не може управљати.

Тенковски нишан на руској матрици

Међу другим обрасцима опреме је тенковски нишански комплекс „Ахат-МДТ“ који пружа могућност да се у потпуној тами открије циљ на удаљености до четири километра. Интересовање за овај нишан који је произвео Красногорски завод „Зверјов“ (КМЗ) изазвано је тиме што је направљен на бази руских елемената. Основу рада „Ахата“ представља руска матрица компаније „Орион“ с резолуцијом од 640х512 пиксела. Ове карактеристике чине да „Ахат“ буде у нивоу француских производа компаније Thales који се данас монтирају на тенкове Т-90 – како за руску војску, тако и за извоз.

Притом је „Ахат-МДТ“ у свом данашњем облику само међуфаза на путу ка стварању савршенијих термовизијских нишана. Између осталог, и нишана који ће се монтирати на машине из породице „Армата“, „Курганец“ и „Бумеранг“. Израда нишана „Ахат-МДТ“ даје могућност да се говори минимум о смањењу традиционалног заостајања руских изума у овој области и о перспективи даљег развоја домаће војне електронике. У случају успеха руски изумитељи оптичко-електронских система ће стећи самосталност, која им обезбеђује могућност да преживе у тржишним условима без сталне помоћи државе.

Илија Крамник,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Илья Крамник/«Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА