Улазак у НАТО привлачи терористе
Војни аналитичар Зоран Буквић рекао је јуче да се уласком у НАТО смањује шанса за конвенционални и симетрични напад неке државе на државу чланицу, али се теоретски повећава њена изложеност новим пријетњама, као што је, на примјер, међународни тероризам исламских фундаменталиста. Он је оцијенио да је НАТО у суштини недемократска институција са послушним чланицама, а његово ширење израз геополитичког интереса Сједињених Америчких Држава. У изјави агенцији Мина он напомиње да "догађања 11. септембра 2001. године јасно показују да је НАТО потпуно неефикасан у смислу спречавања савремених пријетњи". Буквић тврди да НАТО нема наднационалну власт и да се службено све одлуке доносе консензусом, али да „неслужбено постоје велики притисци на мање чланице и оне се по правилу покоравају вољама моћнијихЋ.
- Наивна је претпоставка да демократским гласањем у НАТО-у, Црна Гора у нечему може равноправно да учествује. Нажалост, у таквим ситуацијама демократичност је пропорционална снази и значају земље - рекао је он.
Буквић је подсјетио да члан пет Сјеверноатлантског споразума, којим је успостављена организација НАТО, даје гаранцију заједничке одбране у случају напада на територију једне од чланица. Та гаранција, упозорио је, није ничим подробније дефинисана и не постоји обавеза аутоматске реакције.
- НАТО данас дјелује као организација која предузима и акције без сагласности Савјета безбједности Уједињених нација, што је неприхватљиво за многе државе. НАТО је предузимао агресивне интервенције по свијету противно Повељи УН-а. Само од 1989. до 2001. године било је осам већих војних интервенција - подвукао је Буквић.
По његовим ријечима, САД имају велики проблем са људским фактором у војсци, јер је до сада само у Ираку погинуло преко четири хиљаде војника.
- У тој чињеници је у суштини највећа цијена чланства сваке, а посебно нове земље чланице у НАТО савезу. Наивно је мислити да једна држава лако може одбити да шаље своје војнике на нова ратишта - казао је Буквић.
Пејановић: Против 40 одсто грађана
Шеф Координационог тима Владе за имплементацију Комуникационе стратегије о евроатлантским интеграцијама Драган Пејановић сматра да приближавање Црне Горе НАТО-у може само позитивно да се одрази на процес њеног приступања ЕУ. Он је као "апсолутно нетачне одбацио оцјене да се 80 одсто грађана Црне Горе противи чланству у Алијанси. Тренутно је, како је рекао, око 40 одсто грађана против уласка у НАТО, 30 одсто је за, а исто толико је неопредијељених.
- Неспорно је да НАТО и ЕУ дијеле исте вриједности и стандарде као што су испуњење обавеза из Повеље УН, очување слободних друштава, владавина права, тржишна економија, реформа сектора безбједности и одбране, демократска контрола оружаних снага, заштита људских права и остало.
НАТО и ЕУ се надопуњују у дјеловању и циљевима, тако да се процес приближавања Алијанси позитивно одражава и на процес приступања Унији. Чланство у НАТО-у је показатељ демократског развоја и достигнутог степена реформи неке земље - казао је Пејановић агенцији Мина.
Биће база
Аналитичар Зоран Буквић је подсјетио да су званичници Црне Горе и НАТО до сада више пута категорички одбацивали сваку могућност изградње база Савеза на црногорској територији.
- НАТО је, такође, дао сигурна обећања Словенији да неће градити никакве базе. Ипак се у тој земљи оспособљава ваздухопловна база у Церкљу за прихват НАТО авиона - истакао је он.
Сусједи, па ми
Директор Алфа центра Александар Дедовић оцијенио је да ће потписивање документа о ратификацији Протокола о приступању Хрватске и Албаније у НАТО имати вишеструке позитивне импликације за Црну Гору и регион.
- Догодине ћемо бити у сусједству двије пуноправне чланице Алијансе, што ће се одразити не само на безбједност цијелог региона, већ и на укупну економску и политичку ситуацију - рекао је Дедовић агенцији Мина.
Он очекује да ће Црна Гора, највероватније, догодине добити позив за Акциони план за чланство у НАТО "у моменту када њена два сусједа, спремна на сарадњу и подршку, сједе за великим столом у Бриселу". Црна Гора, сматра Дедовић, уважавајући све специфичности по којима се њени сусједи разликују, мора прихватити и околности и прилике које имају или би могле имати заједнички именитељ.
- То је у првом реду географски положај, историјско насљеђе, менталитет грађана, транзициони процеси и јасно исказано опредјељење за чланство у колективном систему безбједности модерних и економских земаља. Многи извјештаји показују да су и корупција, организовани криминал, непотизам и остале негативне друштвене појаве такође заједничке и на скоро истом нивоу. НАТО-у и његовим чланицама није у интересу да дијеле исте демократске принципе и вриједности са земљама у којима је степен корупције и организованог криминала висок и у којима се активно не спроводе мјере за њихово сузбијање.
- Извор
- Дан
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »