Свако треће дете има проблем са кривим зубима
Више од трећине деце у Београду због неправилног раста сталних зуба и великог или премалог размака међу њима треба да носи мобилну или фиксну протезу. Ове поремећаје треба исправљати на време, јер је правилан распоред зуба, осим за леп изглед, битан за жвакање и варење.
Стоматолози примећују да се о здрављу и естетици зуба сада води више рачуна него пре 20 или 30 година. Већина родитеља дете води стоматологу чим уочи да распоред секутића и очњака код детета није идеалан. Најчешће се дешава да четворка пређе преко тројке и да се двојка искриви јер нема места за нормалан раст.
Прва посета ортодонту, специјалисти који се бави исправљањем зуба у вилици, препоручује се између шесте и седме године. Он треба да прати замену млечних зуба сталним и да родитељима предочи постојање или могућност настанка аномалија у вилици.
Др Љиљана Пантић, стоматолог из Дома здравља „Др Милутин Ивковић” на Палилули објашњава да правилан положај зуба у вилици осигурава равномеран пренос притиска током жвакања и смањује оптерећење појединих зуба. Тиме се чува потпорно ткиво зуба од пропадања и продужује животни век зуба.
„Аномалије се најбрже исправљају између десете и петнаесте године, а идеално би било почети са ношењем ортодонског помагала око дванаесте године, кад изникне и последњи стални зуб”, каже др Пантић за „Блиц”.
Постоје две врсте протеза: мобилне и фиксне. Разликују се по јачини механичке силе која исправља зубе, врсти жице, прецизности и брзини исправљања зубића. Млађа деца најчешће добијају мобилне протезе, док се фиксна обично препоручује старијим тинејџерима с већим неправилностима и кад мобилна протеза не може да изазове задовољавајуће ефекте.
Мобилну протезу дете треба да носи што дуже током дана, најбоље за време спавања и кад год је у кући.
Дечји стоматолози из домова здравља сматрају да мобилним протезама може да се отклони већина недостатака, али многи родитељи инсистирају на ношењу фиксних протеза. Оне су сада, заправо, веома популарне међу тинејџерима који се утркују ко ће имати шаренију и необичнију протезу.
Фиксне протезе су скупе, а мобилне су бесплатне за децу до 18 година јер се добијају о трошку Републичког завода за здравствено осигурање.
Др Госпава Алексић из Дома здравља „Вождовац” каже да се увек креће с мобилном протезом, јер родитељима није лако да издвоје толики новац.
„На састанку начелника стоматологије свих домова здравља одлучено је да фиксна протеза кошта 30.000 динара, што је два пута јефтиније него код приватника”, објашњава др Алексић.
Прстић криви предње зубе
Стоматолог др Милан Куљача констатује да деци млечни зуби испадају раније него што би требало, што уз веома често неправилну исхрану доприноси неправилном расту сталних зуба.
Несклад у величини вилице и зуба често се јавља и као последица неправилне исхране, јер многа деца дуго једу пасирану и ситно сецкану храну.
Он наглашава да многа деца сисају прст до шесте или седме године, што доводи до истурања предњих зуба.
- Извор
- Блиц
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »