BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Арктик Санрајз“ се предао без пуцања

„Арктик Санрајз“ се предао без пуцања
21.09.2013. год.


Брод Greenpeace Arctic Sunrise руски граничари су 19. септембра зауставили у Печорском мору у свему у складу с нормама међународног права и руским законима. То је још једном потврдила Погранична служба Русије. Њен званички представник је 20. септембра изјавио да руска обалска стража није применила оружје за време укрцавања на „Арктик Санрајз“. На броду нико није настрадао. Он се тренутно шлепа у Мурманск ради даљег истраживања свих околности овог случаја.

Још једну у низу акција против нафтних истраживања на Арктику активисти Greenpeace су почели 18. септембра у зору. Они су нарушили забрањену зону око нафтне платформе „Приразломна“ и правила морске пловидбе у пограничним рејонима. С „Арктик Санрајза“ су поринута 4 моторна брода с непознатим лицима која су се приближила платформи руске компаније „Газпром“ и покушала да је освоје, саопштио је привремени вршилац дужности начелника пограничне управе ФСБ Русије за Мурманску област Михаил Карпенко:

- Активисти су покушлали да продру на платформу нарушивши забрањену зону на петсто метара од ње. Притом су вукли неидентификовани предмет који је личио или на експлозивну направу или на опрему за научна истраживања. Све ове радње представљају кршење члана 36 закона Русије о искључивој економској зони. А такође потпадају под одговорност по члану 253 Кривичног законика Русије.

Радње руских граничара су апсолутно законите, истакао је руководилац Московског правобранитељског центра правник Михил Салкин:

- У функцији ФСБ Русије, у коју спада погранична војска, улази осигурање безбедности нуклеарних и енергетских објеката и објекта нафтне индустрије. Радње страних грађана су могле изазвати еколошку катастрофу. Овакве радње се регулишу правилима за налажење странаца у пограничним водама Руске Федерације. Да би се ту налазили странци треба да добију дозволу. Ако страни брод из међународних вода долази у наше, нису предвиђена никаква заустављања осим у случају квара.

Пошто се „Арктик Санрајз“ кретао под холандском заставом МИП Русије је већ позвао амбасадора ове земље и уручило му је протестну ноту због деловања посаде. У ноти МИП се каже да су ове радње имале спољашње карактеристике екстремистичке делатности, која може да доведе до погибије људи.

„Арктик Санрајз“ је бивши норвешки брод за лов на китове с повећаном заштитом од леда и депласманом воде од преко хиљаду и по тона. „Гринпис“ га је набавио и преправио за своје потребе пре 17. година.

Сама организација Greenpeace je настала 1971. године у протестима против америчких подземних нуклеарних испитивања. Данас има око два и по милиона присталица. Има филијале у четрдесет земаља света. Средином 1980-их година се представништво организације појавило и у СССР, а од 1992. годие ради Greenpeace Русије.

Треба истаћи да се руске власти труде да максимално узимају у обзир препореуке националних и међународних организација за очување природе. Тако је по договору с „Гринпис“ влада РФ одустала од изградње фабрика за спаљивање смећа у границама Москве и Санкт-Петербурга и коригована је политика у вези с очувањем шума.

Подсетићемо такође да је Русија преузела на себе обавезу да приликом одржавања зимске Олимпијаде-2014 у Сочију оствари принцип „нула отпадака“: потпуну прераду и рециклажу смећа. Као што је Москва и обећала, ниједан олимпијски спортски објекат није изграђен на вредним деоницама Националног парка у Сочију.

Што се тиче инцидента с ледоломцем „Арктик Санрајз“, потпуно је очигледно да су дејства његове посаде и чланова „Гринписа“ који су се налазили на њему, прекорачила делатност усмерену на очување природе.

Андреј Федјашин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/HowardLake/cc-by-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су извеле неколико циљаних удара на циљеве на територији под контролом ОСУ, између осталих, поново погодивши аеродром Миргород у Полтавској области.


Украјински лидер је одбацио услове Русије за окончање сукоба

Њујорк тајмс је објавио, како тврди, услове о којима су Москва и Кијев разговарали 2022. године


Руски председник је изјавио да ће Москва започети преговоре чим Кијев повуче своје трупе из Донбаса и још два региона

Ноћу су руске трупе извеле још један напад на инфраструктурне објекте на територији под контролом ОСУ. Према прелиминарним подацима, међу погођеним циљевима су војни аеродром Ст


Руске снаге су се приближиле главном граду Украјине само да би убедиле владу Владимира Зеленског да се укључи у преговоре, изјавио је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА