Јелашић: Србија може да профитира од финансијске кризе
Дешавања на међународним финанисијским тржиштима имаће значајне и дугорочне ефекте, како на целокупан банкарски сектор тако и на пословање Народне банке Србије, а Србија би од тога могла профитирати, оценио је гувернер Радован Јелашић.
Он је указао да је наш банкарски сектор неколико пута ликвиднији и солвентнији од оних у које се тренутно упумпавају стотине милијарди долара, пре свега у САД и земљама Европске уније.
Јелашић је рекао да се у публикацији „Дојче банке”, где је рангирано 26 земаља централне и југоистиочне Европе према могућим последицама светске финансијске кризе, Србија не налази у групи најрањивијих, у коју спадају балтичке земље, Мађарска, Румунија и Бугарска.
По одличном показатељу девизних резерви и депозита, Србија заузима високо друго место, а прво у погледу адекватности капитала банака, која је у односу на другорангирану Турску већа за 9,5 одсто, рекао је Јелашић, указујући да је Србија „мајстор да сама себи копа јаму”.
„Дежурини критичари, вероватно директни потомци наших професионалних етно-нарикача, једва чекају да објасне везу између девизне штедње и текућег платног дефицита, да причају о рејтинзима банака као да је централна банка рејтинг агенција, о курсу, за који тобоже свако зна да је нереалан, о акционарском капиталу од свега пет милиона евра”, казао је Јелашић.
Он је оценио да је заједничка поента у поруци - „људи узмите новац, ставите га у сламарице, односно закључајте у сеф”, и запитао „да ли ће исти ти аналитичари надокнадити грађанима 12 до 13 одсто изгубљеног прихода годишње (камате), односно, на сваких 10.000 евра сваки грађанин ће изгубити месечно 100 евра.
”Нараво да ништа од тих катастрофичних прогноза неће бити остварено, једино ће остати насамарене штедише, са чијим емоцијама су се поиграли наши аналитичари„, рекао је Јелашић.
Гувернер је казао да се у Србији више прича о кризи светских финансијских тржишта него у САД, и закључио да је потребно више едукације у области осигурања депозита и банкарског система, додавши да ”у свакој емисији о финансијама, константно се појављују грешке аналитичара, који мешају бабе и жабе„.
- Извор
- Танјуг
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »