Мекејн од Чуркина тражио паре за кампању
Док појачава нападе на ривала у председничкој изборној трци, оптужујући га и да нема поуздани спољнополитички курс, републикански кандидат Џон Мекејн (72) је, изненада, испољио сопствену, додуше специфичну, „стратешку дезоријентацију”. Просто, као да је залутао: писмо с његовим потписом стигло је амбасадору Русије – против које иначе предлаже разне оштре мере – Виталију Чуркину (шефу националне мисије при УН) с молбом да му прилогом од 5.000 долара помогне у борби против демократског супарника Барака Обаме (47).
Може се претпоставити да је Чуркин ту пошиљку примио с чуђењем и смехом, што карактерише реакције и овдашње и стране јавности. Мекејн инсистира, наиме, на свом искуству, да домаће устројство и свет познаје „у прсте”, да тачно зна коме адресира поруке кооперације и конфронтације, па је његово писмо амбасадору Русије са захтевом да од њега добије финансијску потпору – тим пре доживљено као највећи међу многим „гафовима” у текућој изборној кампањи.
Није реч само о „гафу”, како овдашњи медији махом представљају необичан догађај. Америчким законима је, наиме, забрањено да учесници у изборима примају стране донације, а највећи индивидуални прилог је ограничен на суму од 2.300 долара.
Мекејнов штаб је пожурио да искрсли проблем представи као „грешку у мејлингу”. Његов портпарол Брајан Роџерс није могао да објасни како је дошло до такве омашке, али је нагласио да „прилоге кампањи нисмо тражили од од оних који у њој немају права да учествују”.
Спремност да целу ствар прихвати као „грешку” пошиљаоца показао је секретар за штампу руске мисије Руслан Бахтин. „И то се дешава”, рекао је.
У саопштењу мисије се истиче: „Примили смо писмо сенатора Џона Мекејна у коме тражи финансијску донацију својој председничкој изборној кампањи. Тим поводом понављамо да ни мисија при УН, ни влада, ни функционери Русије, не финансирају политичке активности у другим земљама.”
Садржај писама, у који су увид имали поједини медији, сугерише да је било упућено за домаће потребе, за придобијање новчаних прилога у којима Мекејн знатно заостаје за Обамом. У њему се, уз остало, позива на подршку републиканском кандидату „одлучном да очува традиционалне принципе ограничавања власти, јаке националне одбране и индивидуалних права”, као и да „победи” у ратовима у Ираку и Авганистану и да „унапреди слободу и демократију широм света”. Пошиљалац наглашава и „част ми је да наставим да Вам служим”, да ће „учинити све што може да допринесе да онемогући демократе да преузму контролу над Вашингтоном и примене њихову крајње либералну политику у нашој земљи”.
Писмо је адресирано на Чуркина, без ознаке његове функције, како преноси Бахтин. Послато је, прецизирао је, још 29. септембра, а у руску мисију је стигло 16. октобра. Није јасно зашто је путовало две недеље, приметио је и извештач из УН руске агенције РИА Новости.
На питање – да ли је Мекејнов штаб послао истоветно писмо и другим амбасадорима, Роџерс није могао одмах да одговори. „Надам се да није”, казао је, најавивши проверу.
Узбуђење се осећа и у дипломатским круговима, сугерише „Вашингтон пост”. Представници неколико „моћних нација” рекли су да „не верују” да су примили „финансијски апел” од било ког председничког кандидата, извештава престонични лист. Уз цитирање „једног европског званичника” да је приспеће писма у руску мисију „Мекејна сигурно бацило у очајање”.
Зар баш мени то да се деси, вероватно се јада републикански ветеран, познат као један од најватренијих поборника заоштравања курса према Кремљу. „Сви смо ми Грузијанци”, клицао је кад су московске трупе ушле у тамошњу покрајину Јужну Осетију, и поновио захтев да се „Русија, где је потиснута и демократија, искључи из Групе осам индустријских сила”.
На мети му је посебно Владимир Путин, бивши председник а сада премијер Русије. Због њега се чак супротставио и актуелном шефу Беле куће. Подсећајући да је Џорџ Буш својевремено, пре погоршања односа између две земље, говорио како „у Путиновим очима види и његову душу”, Мекејн је казао да у истим очима види „три слова – КГБ”.
Републиканска кандидаткиња за потпредседника Сара Пејлин (44) довела је, готово до карикатуре, приступ Москви. Бранећи се од примедби да као гувернерка Аљаске нема готово никакво искуство у спољним односима, изјавила је да је практиковала да „са Аљаске гледа Русију” (с којом се на Беринговом мореузу граничи њена енклава, одвојена од матице САД територијом Канаде). Такво њено објашњење послужило је добро за низ – скечева.
Мекејну је, извесно, непријатна околност и што се његово писмо за подршку нашло баш код Чуркина. Њих двојица заступају потпуно различите, познате ставове, од Косова до Кавказа и пројектованог америчког „ракетног штита” у централној Европи. Приде – сенатор из Аризоне је заговорник стварања „лиге демократија” која би дејствовала по свету, мимо УН, како би избегла „разна вета, којима прете Русија и Кина”, док је Москва за јачање улоге светске организације.
Републиканском кандидату је, свакако, неугодно и то што се обелоданила његова „грешка” у јагми за донацијама. Замера, наиме, Обами да фантастичним приливом прилога прети да „откупи власт”, а сада се испоставља да он, Мекејн, шаље, макар и забуном, апеле – „неподобним страним финансијерима”.
Мекејн је Обами пребацивао и „спремност да са отпадницима – попут лидера Ирана, Венецуеле, Северне Кореје и Кубе – разговара без предуслова”. Нису га од тога одвратила ни другачија прецизирања демократског супарника. „Гаф” с писмом Чуркину говори, међутим, да су с „непријатељем” могућни и контакти које – није пожелела ниједна од две стране. А што делује као омашка која би, ако се понови у деликатнијим ситуацијама, могла да нашкоди и домовинској безбедности, где је Мекејн рачунао на предност над Обамом…
-----------------------------------------------------------
Већ се гласа за председника САД
Вашингтон, 21.октобра - Американци од јуче већ гласају за председника иако су избори заказани за 4. новембар. Користе, наиме, могућност за изјашњавање унапред, како би избегли претпостављене гужве „одлучујућег часа” или зато што онда неће бити у могућности да дођу на биралишта.
Редови су се, како извештава АП, данас отегли на Флориди. То говори о добром здрављу демократије - оценио је Курт Браунинг, функционер савезне државе која важи за „значајан тег на ваги” одмеравања снага Барака Обаме и Џона Мекејна. „Рано гласање” одржаће се и у другим крајевима САД. Међу њима су Невада, Северна Каролина, Џорџија… Исход ће бити саопштен са комплетним резултатима избора, кроз две недеље.
-----------------------------------------------------------
Обама иде код баке
Вашингтон, 21. октобра - Ни изазови борбе за преузимање кормила САД нису важнији од породичних неприлика. Бар не у специфичном случају демократског кандидата Барака Обаме.
Саопштено је да ће први црнац (мелез) - финалиста у изборима за шефа Беле куће у четвртак и петак прекинути изборну кампању да би отишао да посети своју баку (85) - белкињу, чије је здравље „озбиљно нарушено”, на Хавајима где је и рођен. У више наврата је истицао да је она битно допринела његовом одрастању.
- Извор
- Политика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »