Кредити у швајцарцима стали, у еврима скупљи
Грађани без крова над главом који не могу да чекају боља временамораће, ако им то примања буду дозволила, да узму скупље стамбене зајмове. Рате су „дебље” не само за комерцијалне кредите банака, већ и за најјефтиније, уз субвенцију државе. Њихова мука је тим већа што више неће моћи толико да бирају између хипотекарних кредита у еврима и швајцарским францима, јер је већина банака обуставилазајмове у „швајцарцима“.
За те, до сада најјефтиније кредите, одлучило се више од половине грађана од укупно узетих стамбених зајмова у Србији.
Једино су изКомерцијалне банке јуче потврдили да неће укидати најпопуларније кредите у швајцарској валути, а таква најава је и из ЕФГ Еуробанке. Рајфајзен банка је још прошле седмице обуставила одобравање стамбених кредита у швајцарским францима, како је образложено,да би заштитила свије клијенте од високог ризика те валуте.
Од почетка ове недеље таквој одлуци придружиле су се и неке банке у Србији, у којој су током ове године стамбени кредити били најтраженији, достигавши ниво од 135 милијарди динара.
Банка Интеза је донела одлуку да до даљег обустави издавање стамбених кредита у швајцарским францима. У условима појачане неизвесности и интензивнијег колебања курсева, које је карактеристично нарочито за валуте попут швајцарског франка са номинално нижом каматном стопом и непредвидивим кретањима, ризик задуживања се, како су навели, мултипликује. У Интези истичу да су обуставили издавање ових кредита у настојању да заштите клијенте од повећаног ризика, док су у еврима настављени.
У Хипо Алпе-Адрија банци такође су обустављени стамбени кредити у „швајцарцима”, а подигнуте камате на ове позајмице у еврима.
И Уникредит банка је од јучепрестала да одобрава, уз готовинске, и потрошачке кредите индексиране у швајцарским францима, као и стамбене у тој валути.
–На овај корак смо се одлучили зато што је тренутно на међународном финансијском тржишту практично немогуће пронаћи изворе финансирања за швајцарске франке. Клијентима се одобравају чисти динарски готовински и потрошачки кредити, као и они индексирани у еврима, док се стамбени одобравају само у еврима. За клијенте који су корисници стамбених, готовинских и потрошачких кредита индексираних у швајцарским францима ништа се није променило. Они ће наставити да отплаћују кредите у складу са плановима отплате – образлажу из те банке.
Зајмови у швајцарским францима третирају се, иначе, као високоризични, што потврђују и други банкари. Знатно се теже долази до извора за њихово финансирање.
Како објашњава Горан Николић, аналитичар из Привредне коморе Србије, повећан је ризик пласирања таквих кредита због раста „швајцарца” у односу на евро у последња три месеца за више од пет одсто, а повећана је и вредност евра према динару. Због тога отплатна рата у динарима постаје виша, па отуд и страх да клијенти неће моћи да их отплаћују на време или, евентуално, уопште.
Истовремено, светска финансијска криза и све мање новца на међународном тржишту подиглису европску каматну стопу еурибор на више од пет одсто, па многе српске банке повећавају свој део камате на четири до 4,5 одсто, до сада је био од 2,5 до 2,8 процената.
У протекле две недеље грађани који отплаћују зајмове са девизном клаузулом плаћали су веће износе рата због раста евра. Више новца морали су да издвоје посебно клијенти банака које су продајни курс евра, по ком прерачунавају месечне обавезе за кредите, наплаћивали и 84 динара, док је у мењачницама био око 83,6 динара. Стамбена позајмица више не може да се узме без 8,35 одсто камате, а код неких банака прелази десет, па и 13 одсто годишње.
Имајући у виду могуће промене каматних стопа, банке су повећале степен опрезности приликом одобравања стамбених кредита. „Не зна се у ком правцу ће кренути цена новца у иностранству, тако да не било добро да у току одобравања хипотекарног зајма банкар дође у ситуацију да каже клијенту да се камата у тих недељу или две повећала“, саветовао је генерални секретар Удружења банака Србије Верољуб Дугалић.
- Извор
- Политика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »