Листа 100 фирми југоисточне Европе према приходу од продаје
На листи 100 најуспјешнијих компанија југоисточне Европе према приходима од продаје у 2007. скоро сва водећа мјеста заузеле су компаније из нафтно-плинског сектора с приходом од готово 16 милијарди евра.
Међу првих десет, нашле су се и двије српске компаније. Нафтна индустрија Србије са приходом од 3,1 милијарду евра је на трећем, а "Делта холдинг" са 1,7 милиона евра на осмом мјесту.
На листи је шест бх. компанија. "Електропривреда БиХ" је са 723.971.918 евра на 31 мјесту, "Aлуминиј" са 566.012.604 евра на 39, "БХ Телеком" са 563.538.00 евра на 40, "Телеком Српске" са 388.943.431 евра на 57, "Електропривреда Херцег-Босне" са 334.768.000 евра на 66, а "Енергоинвест" са 286.951.000 марака на 82. мјесту.
Најуспјешнија компанија на листи је хрватска "Ина" с приходом од продаје вриједним 3,7 милијарди евра, док је посљедња рангирана компанија, хрватски "Бродомеркур" зарадила 239 милиона евра, резултат је истраживања SeeNewsa.
Истраживање је обухватило 100 најуспјешнијих компанија из Словеније, Бугарске, Румуније, Србије, БиХ, Македоније, Црне Горе, Молдавије и Хрватске.
Истраживање је показало да нафтно-плински сектор доминира у регији по оствареним приходима, а слиједе га производња и дистрибуција струје, телекомуникације, металургија те грађевинарство.
Гледано према успјешности поједине земље, истраживање је показало да су највеће приходе у прошлој години оствариле румунске компаније. Петнаест највећих румунских компанија остварило је 15,2 милијарде евра прихода од продаје.
Словенија је ипак водећа по броју компанија међу 100 највећих.
- Тржиште југоисточне Европе с више од 50 милиона становника и укупним бруто друштвеним производом од 262 милијарде евра, представља све значајнију конкуренцију земљама средње и западне Европе. То мора бити порука свим компанијама да прилике за још снажнији развој има и да се бољим искоришћавањем својих потенцијала могу развити у регионалне лидере унутар својих сектора - истакао је директор загребачке канцеларије "Роланд Бергера", који је анализирао истраживање, Владимир Преведен.
Топ 10
Десет првих мјеста заузеле су: хрватска "Ина", румунски "Петром", Нафтна индустрија Србије, словеначки "Петрол", бугарски "Лукоил", румунски "Ромпетрол рафинаре", бугарски "Кумерио мед", српски " Делта холдинг", словеначки "Меркатор" и румунски "Метро кеш".
- Извор
- Глас Српске
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »