BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија стимулише вађење нафте у Арктику

Русија стимулише вађење нафте у Арктику
13.09.2013. год.


Државна дума је усвојила закон о стимулисању вађења енергената на епиконтиненталном појасу. То ће повећати привлачност епиконтиненталних пројеката и привући нове инвеститоре, међу њима и стране. На такав начин ће се реализација опширних пројеката освајања нафтогасних налазишта на епиконтиненталном појасу арктичких мора одвијати много брже.

Нови закон одређује износ пореза за вађење корисних руда на епиконтиненталном појасу. Такође он предвиђа увођење царинских повластица, ослобођење од пореза на имовину и од транспортног пореза. Бенефицирани порески режим се већ примењује у низу нафтогасних пројеката, који се реализују у северним регионима. У налазишту Приразломно на епиконтиненталном појасу Печорског мора делује нулти износ пореза на вађење корисних руда. Држава је обезбедила пореске повластице за пројекат Јамал компримирани природни гас, који руски НОВАТЕК реализује заједно с француским и кинеским партнерима на полуострву Јамал. Ипак радови према епиконтиненталним пројектима само почињу, зато тај процес мора да се подстакне, што је циљ тог закона. Он предвиђа државну подршку развоја вађења сировина у тешким климатским условима, - истиче члан комитета Државне думе за буџет и порезе Евгениј Федоров.

- То су пореске повластице и механизми држвног кофинансирања тих пројеката, пре свега инфраструктуре, стимулисање рада компанија, као и директне државне инвестиције, које се усмеравају за те пројекте преко приватно-државног партнерства. Разумљиво је да ће у тим регионима вађење природних ресурса бити знатно скупље него у другим. То мора да надокнади државна подршка да би компаније-инвеститори биле заинтересоване да улажу у вађење и тиме би се повећао обим извађених сировина. Укупан обим финансирања тих пројеката држава планира у размерима 6 млрд рубаља (200 милиона долара).

Данас право вађења нафте и гаса на епиконтиненталном појасу имају само две компаније – Гаспром и Роснефт, а право извоза компримираног природног гаса има само Гаспром. Руски нафтогасни џинови за сада немају велико искуство и технологије освајања налазишта епиконтиненталних појасева. Зато је важно учешће у томе водећих страних компанија. То ће бити много лакше, ако пореска клима буде повољна, - истиче независни експерт Дмитриј Љутјагин.

- Инвестиције су огромне, док ће учинак бити временски олуговлачен, ако се не пруже те повластице. Ако их има, пројекти постају привлачнији. Природно је да ће компаније разматрати пројекте у кооперацији с руским државним компанијама.

Модел развоја светске нафтне гране је подела финансијских, геолошких и других ризика и заједничко учешће у разради налазишта. Данас крупне компаније при освајању великих налазишта стварају конзорцијуме, та тенденција има глобални карактер. Већ су почели заједнички рад у Карском мору Роснефт и ExxonMobil. Према проценама експерата, залихе налазишта на епиконтиненталном појасу Русије износе око 100 милијарди тона условног горива. Међутим, да би нафта и гас, који се тамо ваде, били конкурентни, потребно је смањивати цену коштања производње. Овде ће пореске повластице, безусловно, играти своју улогу, док ће царинске повластице омогућити компанијама, које раде на епиконтиненталном појасу, да успешно конкуришу с онима, ко вади сировине на континенту.

Олег Нехај,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја


Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.


Компанија НИС, Фондација СОС Дечија села Србија и њихов Центар „Јаки млади“ организовали су едукативне радионице намењене оснаживању младих које подржава ова организација, као и младих који долазе из...


Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА