БиХ се не суочава са распадом
Рафи Грегоријан
САРАЈЕВО, 19. ОКТОБАР- Први замјеник високог представника у БиХ Рафи Грегоријан тврди да се БиХ не суочова са распадом и да ће свако ко то покуша сносити посљедице.
Током данашње сесије Асоцијације независних интелектуалаца "Круг 99" о теми "Актуелна политичка ситуација у БиХ - Слиједе ли нове подјеле?", Грегоријан је рекао да узроци политичких проблема у БиХ нису ни у каквој вези са Дејтонским споразумом, већ са политичким структурама БиХ.
Он је рекао да је претходна власт у постојећој уставној структури успјела да проведе пореску реформе, реформе одбране и правосуђа и започне преговоре о Споразуму о стабилизацији и придруживању и пријем у НАТО програм Партнерство за мир.
Грегоријан сматра да би БиХ била на пола пута до испуњавања задатака када би политичари пола енергије коју користе у међусобној борби и борби са међународном заједницом усмјерили ка Споразуму о стабилизацији и придруживању са ЕУ и НАТО.
"Већ двије године /лидер Странке за БиХ/ Харис Силајџић се понаша према Републици Српској (РС) као да је непријатељ БиХ, док /лидер СНСД-а/ Милорад Додик пријети да ће одвојити тај дио државе", рекао је Грегоријан.
Према његовом мишљењу, политичка неодговорност у БиХ не познаје границе, јер предсједавајући Предсједништва БиХ Харис Силајџић, који је положио заклетву да ће поштовати Устав БиХ, хода по иностранству јавно критикујући унутрашњу структуру земље тражећи подршку за своје планове.
Он тврди да политичари у БиХ покушавају да одрже у животу систем у којем контролишу све аспекте економије.
"Основа тога је контрола земљишта, због чега је неопходна земљишна реформа", рекао је Грегоријан и додао да ће из тог разлога у јануару такву реформу прослиједити Скупштини дистрикта Брчко.
"Ријеч је о потпуној реформи власништва над земљиштем у овој земљи, како би се оно извукло из руку политичара, чиме би политичари престали бити бизнисмени", рекао је Грегоријан и додао да је чињеница да власти контролишу грађевинско и пољопривредно земљиште разлог што БиХ заузима високо мјесто у анализама о корупцији.
Он сматра да би се кроз земљишну реформу, која је, како је рекао, неизбјежна, то промјенило и код политичара би нестало мотива за личним богаћењем, већ би водили земљу.
"То није дио Дејтона, нити услова за транзицију ОХР-а у Канцеларију специјалног представника ЕУ, али јесте здрав разум и требало је то урадити још прије десет година", оцијенио је Грагоријан и додао да би та реформа омогућила БиХ да изађе из сиромаштва.
- Извор
- РТРС
Коментара (6) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »