Ризик вреба из нових кредита
Уколико сте размишљали да ових дана подигнете кредит, тренутно није прави тренутак за то јер ће они поскупети због светске финансијске кризе чији ће се ефекти осетити и код нас. Добро би било да сачекате и са куповином некретнина јер би оне тек требало да појефтине. С друге стране, улагање новца у куповину акција на берзи сада се чини као одлична прилика за брзу зараду, истичу економски стручњаци.
С обзиром на то да је највећи број кредита које банке одобравају са варијабилном (променљивом) каматном стопом, а које сад имају тренд раста, није препоручљиво задуживати се јер су кредити све скупљи. Како кажу у банкама, иста је и ситуација са куповином на лизинг јер и овај вид задуживања има тренд раста.
Променљиве каматне стопе, које се примењују и код стамбених и кредита за куповину аутомобила, обрачунавају се на основу промена референтних каматних стопа - еурибора и либора (камата по којима се банке задужују на међународном тржишту). Ове камате последњих месеци, међутим имају раст. Иначе, банке, рате за кредите усклађују најчешће квартално, поједине то чине два пута годишње, а неке и једном месечно. Сваки пут са променом еурибора и либора на више, и каматне стопе се мењају на горе.
Иако изгледа да долази до смиривања ситуације на светском тржишту,
Александра Кон из агенција за некретнине „Алка” каже за „Блиц” да сви и даље чекају да виде да ли ће талас турбуленције „запљуснути” и домаће финансијско тржиште и тржиште некретнина.
- Уколико се нагло подигну рате људима који већ отплаћују неки кредит, мада банкари тврде да неће, то може да изазове страх код оних који кредите тек треба да узму. Мој савет грађанима је да сада не узимају кредите јер би требало видети колико ће коштати куповина новца који банке набављају, јер кредит и јесте куповина новца. Онима који узимају кредите саветујем да узму оне са фиксном каматом и са обрачуном у еврима, али нисам сигурна да ће банке моћи да дају кредите са фиксном каматом - објашњава Кон.
Што се тиче цене станова и некретнина, она додаје да уколико купци у овом тренутку застану са куповином, продавци ће морати да спусте цену.
- То у неком будућем периоду може да доведе до благог снижења цена станова и осталих некретнина, али ја не очекујем да то буде драстично снижење - каже Александра Кон.
Она саветује грађане да је у овој ситуацији боље да изнајме стан на годину дана уместо да га купују.
- То може да послужи као добар параметар људима да виде да ли су у стању да отплаћују ту евентуалну рату за кредит. Јер када неко узме кредит који не може да врати, то је најскупље - објашњава Кон.
Економисти објашњавају да криза код нас није тако дубока, да бисмо исувише дугорочно размишљали, али саветују како се и из овакве ситуације може изаћи као добитник.
Александар Стевановић, економски аналитичар Центра за слободно тржиште, истиче да када је инвестирање у питању, све зависи од односа људи према ризику.
- Мислим да је добро сада инвестирати у берзу. Онај ко је прошле недеље купио акције сада би њиховом продајом могао да заради. Што се тиче куповине евра, мислим да ће курс да се врати на мању вредност. У сваком случају, не треба журити са куповином девиза. И улагање у банке је сасвим солидна инвестиција у овом тренутку и мислим да нема ризика од чувања новца у банци - завршава Стевановић.
И економиста Данило Шуковић слаже се да стање код нас за сада није толико алармантно.
- Ситуација у нашим банкама није забрињавајућа због вођења рестриктивне монетарне политике. Мислим да је сада добро време да се купују акције јер је реално да оне иду на горе. Мислим да одређени раст на берзи већ постоји. Међутим, ништа се не може са сигурношћу предвидети. Кредити су, међутим, категорија која је највише подложна ризику јер, ако се криза продуби, људи ће бити у тешкој ситуацији, тако да не саветујем узимање кредита - истиче Шуковић.
Рашко Томашевић, „Уникредит банка”:
Нема новца на тржишту
Рашко Томашевић из „Уникредит банке” за „Блиц” потврђује да ће се ефекти светске кризе прелити и на нашу земљу.
- Нови кредити ће поскупети, то је сада већ извесно. За сада не могу да кажем колико, али ово није тренутак за подизање кредита јер нема новца на тржишту. С друге стране, ово је добар тренутак за штедњу јер су камате високе и нема ризика што се наших банака тиче - истиче Томашевић.
Банкарски сектор сигуран и ликвидан
Чланови радне групе Владе Србије и Удружења банака Србије најавили су јуче да ће посебну пажњу посветити наставку успешног функционисања банкарског сектора, нарочито кредитирању привреде и становништва.
На састанку представника банака и Владине радне групе за праћење утицаја светске финансијске кризе на српску економију оцењено је да је банкарски сектор Србије солвентан, ликвидан и сигуран.
„Грађани и привреда могу да имају пуно поверење у банке, а тренутни ефекти глобалне финансијске кризе превасходно су психолошке природе”, оценили су учесници састанка.
Савети
Кредити: За сада не треба узимати кредите јер ће они поскупети
Девизе: Не треба журити са куповином девиза, динар неће превише ослабити
Некретнине: Сачекати са куповином јер може да дође до појефтињења, али не драстичног
Берза: Ко има могућности, ово је добар тренутак за улагање у берзу
Банке: Може се улагати, нема ризика
Лизинг: Није препоручљиво задуживање на лизинг јер ће поскупети
- Извор
- БЛИЦ
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »