Јефтинија кола из Крагујевца
Председник „Фијата" најавио могућност да 2010. године у Србији почне производња малог аутомобила по узору на индијски „нано"
Председник „Фијата" Серђо Маркионе наговестио је јуче могућност да од 2010. године у Крагујевцу почне да се производи мали ауто, по угледу на најјефтинији аутомобил на свету, индијски „нано".
- Ми ћемо представити кроз 24 месеца, 2010. године, наш аутомобил по ниској цени. Кренуће се од нуле у креирању нове марке, са дистрибутивном мрежом - рекао је Маркионе.
„Застава 10" до даљег
Према уговору, биће настављена производња модела „застава 10" док то буде исплативо, а заједничко предузеће ће до краја 2009. године постати једини произвођач једног новог „Фијатовог" модела за тржиште ЕУ.
Предвиђено је да до краја 2012. године заједничко предузеће има 2.433 запослена на неодређено време. Фабрика аутомобила „Застава" сада има око 3.700 запослених.
Председник „Фијата" каже да ће се аутомобил производити ван Италије, „у Србији или другде", где италијанска компанија има постројења. Одлука о томе биће донета у наредних шест месеци.
- Област јефтиних аутомобила је изазов који „Фијат" не може да избегне - рекао је он, и додао да је потребно креирати засебну марку како се не би нанела штета угледу који је „Фијат" протеклих година стекао због квалитета.
Маркионе није навео детаље о будућем моделу, нити колико ће он коштати.
Влада Србије усвојила је јуче на телефонској седници одлуку о оснивању заједничког предузећа италијанске компаније „Фијат" и државе Србије. Према тој одлуци, ново предузеће „Фијат Србија" је јуче до краја дана требало да буде уписано у привредни регистар.
Како је раније објављено, уговором о заједничком улагању државе Србије и „Фијата" у произвођача аутомобила „Застава" предвиђено је да уписани основни капитал заједничког предузећа буде 300 милиона евра. Уплаћени капитал биће 700.000 евра, од чега ће држава Србија у року од 15 дана од потписивања уговора о оснивању предузећа, односно до 29. октобра, да уплати 33 одсто, а група „Фијат" остатак.
Трансакција ће бити закључена пошто се испуни свих 12 услова за то, међу којима су одобрење антимонополских власти Србије, Аустрије, Бугарске, Италије и Македоније, као и оснивање слободне царинске зоне у Крагујевцу.
Заједничко предузеће Србије и „Фијата" и његови добављачи ће у слободној зони бити ослобођени царина на увоз делова, компоненти и сировина. „Фијат" и држава Србија су се договорили да је неопходно да швајцарска фирма „Се-Же-Ес" (СГС) пре закључења трансакције изради план чишћења животне средине.
На дан закључења трансакције Србија ће уплатити 49,77 милиона евра, а „Фијат" 199,5 милиона евра, чиме ће бити уплаћен цео уписани капитал.
Заједничко предузеће неће имати обавезу да производи резервне делове за „Заставине" аутомобиле, чија производња је обустављена, али ће у случајевима да делови не могу да се производе нигде другде морати да их производи седам година.
- Извор
- PressOnline
- БЛИЦ
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »