РС да сачува статус
БЕОГРАД, 10. ОКТОБРА - Главне владајуће и опозиционе партије у Србији, која је гарант Дејтонског споразума, сматрају да Република Српска (РС) у разговорима о уставној реформи у БиХ треба да сачува статус који јој је обезбијеђен Дејтонским споразумом, а највећи дио оцјењује да би било најбоље да Брчко задржи садашњи статус дистрикта.
Шеф Посланичког клуба Демократске странке у Скупштини Србије Нада Колунџија рекла је Срни да је интерес РС да сачува статус, који јој је обезбијеђен Дејтонским споразумом.
"Није захвално да се ми из Србије мешамо у та питања. Мислим да је то питање за власти и грађане РС да они процене шта је оно што им је Дејтонским споразумом загарантовано и на који начин они то могу најбоље да сачувају", рекла је Колунџија.
Функционер ДСС Милош Алигрудић сматра да у процесу уставних реформи РС не би смјела да прихвати мајоризацију и прегласавање те да једна страна не смије другој ништа наметати силом.
"РС не би смела да прихвати укидање права вета, јер је оно и уведено да би се управо спречило прегласавање. Права која су дата Дејтонским споразумом, не могу се једноставно избрисати", навео је Алигрудић.
Он упозорава да не би било добро да међународна заједница врши притисак током уставних разговора.
"Тиме се, заправо, постиже лош ефекат. Најбољи пример за лошу политику појединих држава у свету према једној мањој држави је Косово. Силом и притисцима се даје привидна стабилност, а она у себи крије потенцијалну нестабилност за убудуће", закључио је Алигрудић.
Он подсјећа да је "са својим колегама у Савјету Европе о тој теми разговарао и рекао им да БиХ није држава као свака друга".
Високи функционер Социјалистичке партије Србије /СПС/ Бранко Ружић је рекао да уставне реформе у БиХ могу да се спроводе искључиво ако воде бољитку и релаксацији одређених проблема који тиште обичне грађане и у РС и у Федерацији БиХ (ФБиХ), али ни на који начин се не би смјело ићи ван оквира који су дефинисани Дејтонским споразумом.
"Не би се смело ићи ван оквира Дејтонског споразума из простог разлога што би се тако дерогирао и сам тај споразум, али и деградирала РС, којој је загарантовано право постојања и фунционисања на начин дефинисан управо тим споразумом", рекао је Ружић Срни.
Он је наве да је погрешна интенција политичара из ФБиХ да регионализацијом теже ка централизацији одређених врховних политичких функција на нивоу државе.
"То не би смело бити прихватљиво за РС. Централизација не може бити решење које би задовољило и које не би довело до проблема. Сматрам да је БиХ у ранијем периоду имала довољно проблема да би се сада експериментисало са неким новим могућностима", додао је Ружић.
Лидер Српске напредне странке /СНП/ Томислав Николић сматра да би најбоље рјешење био референдум "на коме би грађани одлучили хоће ли да у некакавој врсти државне заједнице живе са Србијом".
Он каже да политичари у РС на томе инсистирају у својим изборним кампањама, али послије тога не чине ништа у том правцу.
Николић оцјењује да је "народ у РС слуђен, јер види како му тамо једну по једну ингеренцију одузимају мимо Дејтонског споразума, али се, нажалост, све мање Срба одупире томе".
Што се тиче рјешења за статус дистрикта Брчко, шеф Посланичког клуба ДС-а у Скупштини Србије Нада Колунџија сматра да не може бити прихватљив сваки покушај да се измијене правила игре, у смислу да једна заједница прегласава другу о суштинским питањима.
"Није на нама да процењујемо да ли ће се, што се тиче статуса Брчког мењати статусне одредбе из Дејтонског споразума" - поручила је Колунџија.
Милош Алигрудић из ДСС-а сматра да би, док се не нађе неко солидно рјешење, Брчко требало да остане дистрикт.
И Бранко Ружић оцјењује да би Брчко требало да остане дистрикт, са свим ингеренцијама које има, јер ће се тaко најбоље показати могућност функционисања власти у том дистрикту, ком живе представници етничких заједница свих народа у БиХ.
"То је у складу са вредностима које баштини Дејтонски споразум, али и модерна западна демократија и Европа и не видим разлога да се то питања уопште разматра. Брчко је спецификум. То је кондоминијум и сам његов статус ће неко назвати експериментом, неко безуспешним, а неко успешним. Али садашњи статус Брчког показује да може да одговори изазовима времена и не сматрам да је уопште потребно разматрати могућност да се тај статус дистрикта промени", рекао је Ружић.
У Г17 плус нису жељели да говоре о овој теми, са образложењем да је ријеч о унутрашњим питањима БиХ и РС.
Високи функционер Српске радикалне странке /СРС/ Драган Тодоровић рекао је Срни да није упознат о тој теми и да не може да је коментарише.
- Извор
- СРНА
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »