BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сакривени анекси уговора са „Фијатом“

Сакривени анекси уговора са „Фијатом“
09.10.2008. год.
Допуном уговора одређено је колико ће укупно Србија уложити. У том документу на неколико места нема цифара већ пише - редакција текста, а уместо спомињаних 300.000 аутомобила наводи се само 100.000

Иако су високи државни званичници на сва уста хвалили сарадњу „Фијата“ и крагујевачке „Заставе“, објављени уговор између Владе Србије и италијанске фирме, према мишљењу стручњака, не може да потврди њихов ентузијазам јер су још тајна садржај анекса уговора и износи државних давања. У документу на сајту Владе Србије на неколико места уместо цифара и објашњења пише - редакција текста, а прилога нема. Овим анексима, којих има више од десетак, одређено је колико ће укупно Србија уложити у реструктурирање, подстицаје заједничком предузећу, инфраструктуру, на основу чега се тек може проценити финансијски ефекат за државу. Такође, у уговору нема јачих гаранција да ће почети производња новог модела „Фијата“, као и колика ће бити производња, већ се уместо спомињаних 300.000 аутомобила, наводи само 100.000.

У члану 9 Уговора о заједничком инвестиционом улагању „Фијата“ и Србије тако се наводи да ће држава надокнадити одређене трошкове из Плана реструктурирања, али на месту где треба да стоји максимални износ пише - редакција текста, као и у члану 21 код објашњења прве три етапе заједничког предузећа. Редакција текста пише и уместо цифре која би означила колики је зајам који ће обезбедити Србија за заједничку фирму - ЗПД.

Уговор о оснивању је у прилогу 2, Непокретна имовина у прилозима 1 и 2, План подстицаја у додатку 3, Инфраструктурни акциони план у прилогу 4, Иницијални пословни план од 2009-2018 у анексу 7, формула за одређивање цене по којој ће се продавати удели у ЗПД у прилогу 9, али свега тога нема на сајту. Засад је извесно да ће улагање Србије бити око 450 милиона евра 100 милиона за 33 одсто удела у заједничкој фирми, 50 милиона кредит, улагање у инфраструктуру региона 300 милиона.

Интересантно је да се тек код етапе четири, која креће од 2012. године, наводи да ће кумулативна улагања бити 709 милиона евра и да ће ЗПД обезбедити до ове године упошљавање 2.433 радника. У члану о „етапи четири“ наводи се да ће Србија као подстицај обезбедити и „повраћај социјалних доприноса за све запослене у ЗПД“, повластица која се раније није спомињала. Затим, „Фијат“ се обавезује да у етапи један пребаци на ЗПД производњу најмање једног новог модела, али у загради пише - с тим да количине у свако доба одређује „Фијат“ по сопственом дискреционом праву у складу са својом пословном стратегијом и захтевима тржишта. Италијани ће „уложити комерцијално реалне напоре“, па у загради пише - у складу са развојем послова ЗПД и захтева тржишта - ради производње другог модела са инсталирањем опреме за додатних 100.000 јединица“.

Милан Ковачевић, консултант за страна улагања, каже да се наставља лоша пракса сакривања детаља уговора од јавности. Он наводи да је посао добар јер ће запослити људе, добиће се нови аутомобил и извоз, међутим информације о томе какав ће финансијски ефекат све то имати до јавности још не допиру. „Може се показати да смо све платили много, кроз разна улагања и бенефиције“, истиче он, и наводи да је ниска процена од 50 милиона евра за имовину „Заставе“. Према његовим речима, овако кусо објављен уговор не помаже да се процени његов финансијски ефекат.

Да је Србија платила скупо сарадњу са „Фијатом“ слаже се и Данило Шуковић, члан председништва Савеза економиста Србије. Он сматра да је држава италијанској компанији дала велике бенефиције - повраћај доприноса, земљиште, ослобађање од многих дажбина... „Добро су прошли „Фијат“ и Крагујевац, лоше држава, а видећемо како ћемо дугорочно сви проћи“, додаје он.

Едвард Јакопин, директор Републичког завода за развој, не слаже се са оваквим оценама и тврди да ће уговор бити вишеструко повољан без обзира на повластице. „Уговор је добар са аспекта развоја Шумадије, али и осталих региона. То може да буде јасно само ако се погледа да је „Застава“ имала скоро 40 коопераната широм земље, који ће сада поново прорадити. Главне користи су запошљавање, развој неразвијених подручја, покретање металског комплекса, извоз...“, истакао је он. На питање да ли је проблематично помињање само 100.000 возила у уговору Јакопин каже да је реч о техничкој ствари која ће се решити у ходу.  

МИНИСТАРСТВО: ПОВЕРЉИВИ ПОДАЦИ

У Министарству економије кажу да анекси нису објављени јер су поверљиве природе, односно садрже поверљиве податке „Фијата“. На питање колико ће држава уложити, у Министарству кажу да је укупан износ 500 милиона евра, али није било коментара зашто фале цифре у самом Уговору. Осим већ споменутих 450 милиона, биће обезбеђени подстицаји од 50 милиона евра.

СИНДИКАЛЦИ НЕОБАВЕШТЕНИ

- Доста ствари је сакривено, као на пример колики број радника се запошљава у првој, а затим у другој години - изјавио је Зоран Михајловић, председник синдиката „Застава аутомобила“. Представници синдиката јучерашњи дан провели су у Министарству за економију где су тражили појашњења социјалног програма 



  • Извор
  • Глас јавности
  • Повезане теме


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Француски председник је користио своја овлашћења за именовања у последњем тренутку, тврди бивши лидер странке Национални савез


Јуче су се интернетом проширили снимци из северних региона Сирије, где су локални становници почели да нападају турске војнике који су окупирали подручја која се граниче са Турском.

Дмитриј Песков је, међутим, нагласио да је „Орбан познат као политичар који уме да брани интересе своје земље на прилично тежак начин“


„Бар у погледу председниковог вршења његових основних уставних овлашћења, овај имунитет мора бити апсолутан“, наводи се у пресуди


Посредници би могли да помогну у постизању трајног решења са Москвом, изјавио је украјински лидер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА