BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Генерална скупштина УН усвојила нацрт резолуције Србије

Генерална скупштина УН усвојила нацрт резолуције Србије
09.10.2008. год.

Политичари у Србији оценили су да је Србија данас однела велику дипломатску победу у УН. Представници власти косовских Албанаца не деле њихово мишљење.

Прве реакције стигле су убрзо пошто је у Генералној скупштини УН већином гласова усвојен нацрт резолуције Србије којим се од Међународног суда правде тражи да одговори на питање „да ли је независност Косова коју су једнострано прогласиле привремене институције самоуправе у складу с међународним правом”.

Премијер Србије Мирко Цветковић оценио је да је то „још једна потврда да је дипломатска иницијатива Владе Србије показала успех” и да је, на тај начин Србија, као мала земља, дошла у саму жижу светских дипломатских догађања.

„Веома смо задовољни што се показало да наши напори нису били узалудни, већ да су од међународне заједнице прихваћени као легитимни и логични”, оценио је Цветковић.

„Гласањем за резолуцију већина земаља је показала да је реч о случају који заслужује да буде разматран од стране Међународног суда правде”, оценио је он.

Цветковић је истакао и да то истовремено значи да уколико нека земља одлучи да призна независност Косова и Метохије након одлуке УН, то може да се тумачи и као недавање значаја улози коју Међународни суд правде има у конкретном случају.

Заменик премијера и министар унутрашњих послова Ивица Дачић оценио је да изгласавање резолуције представља, после дужег времена, велику дипломатску победу Србије и међународног права.

Он сматра да, уколико би Суд поштовао темељне принципе међународног права онда се Србија, може надати позитивном мишљењу Међународног суда правде у Хагу.

И министар за Косово и Метохију Горан Богдановић задовољан је исходном седнице УН. Он је изјавио да резултати гласања потврђују „исправност борбе Србије” за очување Покрајине и начина на који се та борба води.

„Задовољни смо што је, упркос огромном притиску који је вршен све време, а нарочито је појачан последњих дана, Србија ипак доказала да су на њеној страни право и правда”, рекао је Богдановић.

Према његовим речима, исход гласања у УН допринеће томе да све државе које су се до сада уздржавале да признају независност Косова сачекају одлуку суда како би њихова одлука била у складу са међународним правом.

Председница Скупштине Србије Славица Ђукић-Дејановић оценила је да је изјашњавање у Генералној скупштини УН одраз позитивне дипломатске активности Србије.

„Тек нам предстоје даљи кораци како би се изборили да се међународно право поштује и на Балкану”, рекла је Ђукић-Дејановић.

Њено мишљење дели и шефица посланичке гупе За европску Србију Нада Колунџија која је оценила да је исход гласања велика, али не и коначна дипломатска победа Србије. „Пред нама је још послова. Важно је да Међународни суд правде своју одлуку донесе заиста поштујући пре свега међународно право”, казала је Колунџија.

Потпредседник Социјалистичке партије Србије Бранко Ружић оценио је да је исход гласања у УН велика дипломатска победа Србије у очувању њеног територијалног интегритета и додао да очекује и позитивно саветодавно мишљење Међународног суда правде у Хагу.

Чедомир Јовановић, председник ЛДП-а, сматра да је овакав исход био очекиван и да представља, у великој мери, и израз поштовања које државе чланице УН имају према институцијама ове организације, укључујући и Међународни суд правде.

„За ЛДП је најважније да у Србији и у односима са другим државама и ЕУ обезбедимо да будући поступак пред Међународним судом не буде узрок новог успоравања процеса придруживања земље Европској унији”, додао је он.

Шеф посланичке групе Српске радикалне странке Драган Тодоровић изјавио је да ће прихватање резолуције Србије за последицу имати смањење броја држава које ће се одлучити да признају независност Косова. Он је, међутим, изразио резерву када је реч о формулацији саветодавног мишљења које ће изнети Међународни суд правде. Према његовим речима, постоји опасност да у периоду до доношења саветодавног мишљења известан број држава под притиском САД призна независност Косова.

„Пре свега ту мислим да Црну Гору, Македонију, чак и и на неке од земља које су гласале да Међународни суд да своју оцену”, рекао је Тодоровић, и додао да усвајање резолуције не би смело да буде изговор да Србија не посегне за дипломатским мерама против држава које су признале независност Косова.

Председник посланичког клуба Напред Србијо Томислав Николић оценио је да је добро да се Међународни суд правде изјасни о легалности једнострано проглашене независности Косова, али је истовремено указао и на могућу опасност тог поступка.

„Постоји опасност да се у том суду покрене питање апсолутне угрожености свих људских права, коју су тобоже Албанци имали на територији Србије. Постоји једна пракса примењена у свету да народ који нема никаквих права у оквиру једне државе има право да се отцепи и прави своју државу”, рекао је Николић за Радио-телевизију Србије. Он је додао да „нормални суд” ипак не би могао да буде на страни онога ко отцепљује део територије.

Потпредседница Нове Србије Дубравка Филиповски сматра да је сама иницијатива Србије дошла прекасно јер је прошло седам месеци од једностраног проглашења независности Косова, а у међувремену су многе земље признале независност. Према њеним речима, евенутуално позитивно мишљење Међународног суда правде ће ојачати српске аргументе у разговорима са државама које се још нису изјасниле о независности Косова.

Функционер ДСС Слободан Самарџић рекао је да се не може омаловажавати успех иницијативе Србије у УН, али да би ефикасније решење ипак била тужба против неких земаља које су признале Косово.

„И у најбољем случају - да Међународни суд правде изда мишљење које је повољно за Србију - то мишљење је необавезујуће и нема извршни карактер на земље које су признале Косово, а ни на само Косово”, рекао је Самарџић.
 

Приштина: Независност Косова је неповратна

Председник, премијер и министар спољних послова Косова Фатмир Сејдију, Хашим Тачи и Скендер Хисени оценили су да је независност Косова неповратна, али су и изразили жаљење због резултата гласања Генералне скупштине УН.

 

На ванредној конференцији за новинаре у Приштини, они су истакли да је Косово до сада признала већина земаља чланица ЕУ, НАТО-а и све чланице Г7, као и да очекују и нова признања.

 

„Верујемо да разматрање овог питања пред Међународним судом правде неће омести земље да оцене стални напредак на Косову и донесу одлуке о признавању Косова”, изјавио је Сеједију.

 

Он је истакао да Косово намерава да буде активно укључено у представљање тог случаја пред Међународним судом правде и да очекује да ће Суд бити непристрасан и правичан.

 

„Такође, верујемо да ће се потврдити наша позиција”, истакао је Сејдију.

 

Тачи је рекао да ће, независно од одлуке Генералне скупштине УН, бити нових признања Косова која ће изненадити, али и наљутити Србију.

 

Он је рекао да се од званичног Београда није могла очекивати нека друга иницијатива осим захтева да Међународни суд правде оцени легитимитет проглашња независности Косова.



  • Извор
  • Бета
  • Повезане теме


Коментара (4) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...

Тлингитско село уништено 1882. године прихватило је „одавно закаснели” гест



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Остале новости из рубрике »