Дипломатски бој за Косово
Генерална скуштина УН гласа о српском захтеву да се Међународни суд правде изјасни о легалности једнострано проглашене независности Косова. Представници Београда оптимисти, јер је српска иницијатива на пробном гласању добила подршку 120 држава чланица УН. И косовски Албанци сматрају да српски захтев има озбиљне шансе. САД и Велика Британија одлучно против. ЕУ без заједничког става.
Српски предлог резолуције упућен Генералној скупштини да се Међународни суд правде изјаснити о легалности једнострано проглашене независности Косова наћи ће се, 8. октобра, пред трећим, последњим тестом у Њујорку, када се делегати 192 државе чланице светске организације буду изјашњавале о захтеву Београда.
Предлог Београда ће представити министар спољних послова Вук Јеремић, који је, пред полазак у Њујорк, био оптимиста с обзиром на озбиљну дипломатску офанзиву српских званичника и резултат недавног пробног гласања у Генералној скупштини.
На пробном гласању, питање "да ли је одлука привремених институција Косова о једностраном проглашењу независности у складу са међународним правом" добило је подршку 120 од 192 државе чланице УН.
Према процедури, председавајући Генералне скупштине Мигел Д'Есото Брокман ће после Јеремићевог излагања позвати присутне да се, уколико желе, јаве за реч.
САД и Британија главни противници, без јединства унутар ЕУ
Главну препреку српској иницијативи на седници 8. октобра представља могућност да неке земље поднесу амандмане у покушају да "разводне" српску резолуцију. Београд најављује да ће се успротивити било каквој измени тог документа.
"Очекујем да ће дебата бити далеко тежа од оне на Генералном комитету УН. Очекујем да ће државе које се противе иницијативи бити оштро против, док ће оне које нас подржавају бити жустро за", рекао је Јеремић пред полазак у Њујорк.
Српској иницијативи се најозбиљније супротстављају САД и Велика Британија, док Европска унија, која у озбиљним међународним споровима жели да наступа јединствено, није постигла консензус о том питању.
"Државе чланице ће гласати на индивидуалној основи", рекла је агенцији Танјуг Кристина Гаљак, портпарол шефа ЕУ за безбедност и спољну политику Хавијера Солане.
Према пословнику о раду Генералне скупштине, Србији је потребна проста већина гласова, с тим да се рачунају само гласови "за" и "против". Уздржани гласови се не броје.
Косовска контра-офанзива неуспешна
Упоредо са српском дипломатском офанзивом, сличну акцију у Њујорку последњих дана водио је и косовски министар спољних послова Скендер Хисени, у покушају да спречи усвајање предлога Београда у Генералној скупштини.
Хисени, као ни један други косовски званичник, неће присуствовати седници Генералне скупштине на којој ће се расправљати о српском предлогу резолуције, јер Косово није чланица светске организације.
Хисенијеве активности, како су за РТС Онлајн рекли албански дипломати, нису резултирале озбиљнијим успесима, те и представници косовских Албанаца сматрају да иницијатива Београда има "добре шансе" да добије поверење већине делегата у Генералној скупштини.
Успех српске иницијативе представљао би најозбиљнији дипломатски успех Београда од када су САД, Немачка и Велика Британија "прогласиле" неуспех преговора о статусу Косова, отворивши врата за једнострано проглашење независности, коју је од 17. фебруара признало 47 држава, укључујући Америку и 21 чланицу ЕУ.
Подршка српском захтеву да се Међународни суд правде изјасни о легалности независности Косова представљаће, истовремено, озбиљан ударац влади Хашима Тачија, с обзиром да се Хисени протеклих недеља нашао на мети озбиљних критика косовске опозиције и јавности због "импотентне" дипломатске акције, те "мршавих" протеклих шест месеци током којих је независност Косова признало свега 12 држава.
Позитиван исход гласања, сматрају западни дипломати, додатно би успорио процес признавања независности Косова, с обзиром да би државе које се "ломе" да повуку такав потез, највероватније, сачекале мишљење Међународног суда правде.
Како ће гласати
Алжир - "Постоји међународно право и оно мора бити поштовано", министар спољних послова Мурад Меделчи.
Ангола - "Солидаришемо се са Србијом у вези очувања суверенитета и територијалног интегритета", председник Едуардо Дош Сантош.
Аргентина - "Уколико признамо Косово, које је једнострано прогласило независност, без договора са Србијом, поставили би опасан преседан који би озбиљно уздрмао шансе за политичко решење случаја Фолкландских острва", шеф дипломатије Хурхе Тајана
Азербејџан - "Сматрамо да је ово нелегалан акт у супротности са међународним правом. Азербејџан је због тога повукао своје војнике из састава Кфора, и противи се подржавању Косова у оквирима Организације исламске конференције", министарство спољних послова.
Боливија - "Нећемо признати независност Косова", председник Ево Моралес.
Бразил - "Бразил ће признати независност Косова једино уколико то учини Србија. Мирно решење мора бити пронађено путем дијалога и преговора, под окриљем УН и у складу са резолуцијиом 1244", шеф дипломатије Келсо Аморим.
Финска - "Финска неће гласати против иницијативе Србије да се Међународни суд правде изјасни о легалности једнострано проглашене независности Косова", председница Тарја Халонен.
Кина - "Једнострани потез Косова довесће до серије последица. Кина је дубоко забринута због озбиљног негативног утицаја тог потеза на регион Балкана и позива на наставак преговора о решењу у оквирима међународног права", министарство спољних послова.
Кипар - "Кипар никада неће признати једнострано проглашену независност ван оквира УН у посебно када је заобиђен савет безбедности", саопштење министарства спољних послова.
Kостарика - "Како се можемо противити захтеву државе чланице која је изгубила покрајину да добије судско мишљење о томе", амбасадор Костарике при УН Хорхе Урбина.
Куба - "Куба неће признати независност Косова", министарство спољних послова.
Грузија - "Тбилиси неће признати независност Косова. Сви у Грузији без обзира на политичку оријентацију сагласни су по овом питању", министар спољних послова Давит Бакрадзе.
Грчка - "Грчка подржава договорено обострано прихватљиво решење засновано на међународном праву", Јанис Валинакис, заменик шефа дипломатије.
Индија - "Индија је одувек чврсто заступала став да све државе морају поштовати суверенитет и територијални интегритет свих земаља", министарство спољних послова.
Индонезија - "Индонезија Косово не види као верски већ међунационални проблем, као и питање поштовања суверенитета и територијалног интегритета државе чланице УН", Хасан Вирајуда министар спољних послова.
Иран - "Након разматрања проблеме и могуће последице у региону, Иран је одлучио да не призна независност Косова", председник Ирана Махмуд Ахмединеџад.
Израел - "Израел неће признати независност Косово, делом и због чињенице да се палестинци служе тим потезиом како би оправдали сопствено проглашење независности", министарство спољних послова Израела.
Казахстан - "Косовски про0блем мора бити решен на миран начин у сагласности са принципима УН о територијалном интегритету и суверенитету", министарство спољних послова.
Либија - "Либија снажно подржава српску позицију о Косово, без обзира на притисак од ЕУ и неких исламских држава...Либија сматра да је једнострано проглашењ независности нелегално", министарство спољних послова.
Македонија - Македонија није признала Косово и свако изјашњавање "за" или "против" иницијативе Србије значило би заузимање стране, министарство спољних послова.
Нови Зеланд - "Признање независности Косова под оваквим околностима никада није био став Новог Зеланда", премијер Хелен Кларк.
Румунија - Парламент је огромном већином гласова одбацио могућност признавања независности Косова, јер се против таквог потеза, на заједничкој седници оба дома парламента, изјаснило 357 посланика, док је косовску независност подржало 27.
Русија - "Једнострано проглашење независности Косова је ужасан преседан који руши читав систем међународних односа, коју су вековима изграђивани. Могуће је да ће такав чин имати непредвидиве последице у осталим регионима света", премијер Владимир Путин.
Словачка - "Не искључујем могућност да Словачка никада неће признати Косово. Косово није нека независна територија већ интегрални део Србије где живе Срби и припадници албанске мањине", премијер Роберт Фицо.
Јужна Африка - "Јужна Африка позива на наставак преговора између Србије и Косова", министарство спољних послова.
Судан - "Подржавамо иницијативу Србије да се Међународни суд правде изјасни о легалности једностраног проглашења независности Косова", министарство спољних послова.
Шпанија - "Влада Шпаније неће признати једнострани акт парламента Косова...Нећемо признати независност јер сматрамо да није у сагласности са међународним правом", министар спољних послова Мигел Анхел Моратинос.
Шри Ланка - "Овај потез представља озбиљан преседан у међународним односима и због тога може представљати озбиљну претњу међународном миру и безбедности", министарство спољних послова.
Венецуела - "Нећемо признати независност Косова...То би се могло изродити у катастрофу", председник Уго Чавез.
Вијетнам - "Једнострано проглашење независности Косова није ваљано споровођњење резолуције 1244 и може закомпликовати ситуацијун на Косову и читавом Балкану", министарство спољних послова.
- Извор
- РТС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »