Што Ђинђић почео Тадић завршава!
Изјава председника Србије Бориса Тадића о евентуалној подели Космета, иако „погрешно протумачена“, на мала врата је на јавну сцену пласирала идеју за „решење“ које је доскора било „табу тема“. Огласиле су се све стране - српска, албанска и међународна.
Приштински аналитичар Шкељзен Малићи тврди да „су тајни преговори могући, али да је тешко наћи посредника“. Он сматра да НАТО, Брисел и Вашингтон неће допустити ту солуцију, а „они контролишу ситуацију“. А за изјаву српског председника је рекао: „Борис Тадић би хтео да настави тамо где је Зоран Ђинђић заустављен“.
Иво Висковић са ФПН-а сматра да је Тадић био више него јасан.
- То је последња опција за разматрање. Ђинђић је од тога пошао, а Тадић мисли са тим да заврши, ако ништа друго не остане - рекао је Висковић и додао да тајни преговори између косовских Албанаца и Срба нису реални. Он подсећа да постоји пример тајних преговора између Југославије и Италије из 1975. године када су тајно преговарали без уплитања и знања других.
- На крају су све обавестили, али то су изузетно ретке ситуације. Није сазрела ситуација за било какве тајне преговоре. Што се тиче противљења западних сила не треба заборавити да је у једном тренутку њихов представник у групи за преговарање тако нешто и поменуо. У политици и дипломатији се зна - никад не реци никад - све зависи од контекста односа снага - закључује Висковић.
Аналитичар Мирослав Лазански сматра да је, кад се Америка већ јавно огласила да подела не долази у обзир, тешко ствари вратити на почетак.
- Када би Србе и Албанце пустили да се сами договоре, вероватно би се то питање много брже решило, али превише је ту „бабица“ укључено. Све је много компликованије јер се не зна ко је коме и шта обећао. Биће неопходно да сви прогутамо ону горку пилулу - рекао је он. А у вези са коментаром да је Тадић наставио тамо где је Ђинђић заустављен, каже да би требало тумачити речи покојног премијера у контексту времена када је помињао поделу Космета.
- Чињеница је да је Ђинђић упозоравао да Косово клизи ка независности и да је партнерима из ЕУ указивао на то да би што хитније требало решавати статус. Међутим, после интервјуа у Шпиглу, скоро да је проглашен за Милошевићевог наследника. Сада се створио утисак да се Србији могу наметнути сва решења. Шта ће даље бити доста зависи од 8. октобра и резултата гласања у УН - казао је Лазански. А ако до поделе заиста и дође, истакао је он, то не би требало да буде у далекој будућности, већ сада док Срба још има на Космету.
ПРИШТИНА НЕЋЕ ДЕОБУ
Самозвани шеф дипломатије Косова Скендер Хисени истакао је да подела може довести до новог конфликта.
- Играње границама на Балкану одувек је било опасно, а ту је само шачици лудака потребан нови рат. Не желимо то да видимо - рекао је и „нагласио“ да је питање статуса већ решено, а да питање стицања независности једне земље није за суд.
И његов колега, „председник“ Косова Фатмир Сејдију рекао је да је идеја о подели неприхватљива с аспекта интереса „свих грађана Косова“, али и грађана свих других земаља у региону.
- Извор
- Глас јавности
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »