Трудни сте? Оставите пушење!
Процењује се да у Европи пуши 18,2 одсто жена. Колико их је у Србији није тачно утврђено. Прелиминарно истраживање обављено на 288 жена породиља у Београду и Новом Саду 2004. и 2005. године, показало је да је 45,5 одсто жена пушило у неком периоду трудноће.
„Досадшњи подаци о заступљености пушења непосредно пре утврђивања трудноће, у трудноћи и након порођаја нису репрезентативни за целу земљу. Због тога се спроводи истраживње ’Пушење код трудница и породиља у Србији’ ”, рекао је министар здравља Томица Милосављевић на конференцији за новинаре у уторак.
Министар је објаснио да је циљ ове студије открити тачне податке о заступљености пушења међу трудницама у Србији, који ће бити коришћени у борби против пушења.
„Свест о штетности дувана и дуванског дима постоји, али још није на задовољавајућем нивоу. Није довољно смањити број попушених цигарета или прећи на оне ´lights´ или са ментолом. Потребно је потпуно престати са пушењем. Мени су пријатељи рекли да сам им огадио цигарету. Ја сам поносан због тога. То је циљ и ове студије - помоћу прикупљених података са терена утицати на свест грађана, првенствено трудница, колико је пушење током трудноће штетно”, рекао је Милосављевић.
Ко ће вам помоћи у одвикавању
Студију „Пушење код трудница и породиља у Србији”, коју спроводи Удружење за јавно здравље Србије и Национална комисија за превенцију пушења Министраства здравља Србије, финансира Канадско удружење за међународни развој (ЦИДА).
Студија се обавља на целој територији Србије, на репрезентативном узорку 2.700 жена из 66 домова здравља у Србији, које су се породиле у периоду од 1. априла до 30. јуна 2008. године. Интервјуе у дому породиље обављају патронажне сестре уз помоћ специфично сачињених упитника.
„Гарантујемо тајност података, као и немогућност било какве злоупотребе. Приликом посете свака породиља добија поклоне за себе и за бебу које су обезбедили спонзори”, објаснила је др Срмена Крстев, главни истраживач.
„Породиље, као и остали чланови породице, углавном нас љубазно дочекују и искрено одговарају. Неке труднице пуше чак и током анкетирања. Једна од њих је рекла да је највише пушила управо оног дана када је сазнала да носи близанце у трећој трудноћи!”, каже патронажна сестра Мирјана Ступар.
Она додаје да је још рано рећи колико трудница и породиља пуши, али је интересантно да вечина њих истиче да не знају коме да се обрате када реше да оставе пушење.
„Најбоље је питати лекара који ће вас упутити на институције које помажу, не само трудницама, приликом одвикавања од пушења. Постоје места где ћете добити бесплатне стручне савете, али и приватне клинике, на пример, где се та помоћ плаћа”, објаснила је професор доктор Снежана Симић.
Зашто је битно оставити цигарете
Ако још увек пушите ево неколико података који ће вам помоћи да престанете.
Пушење током трудноће угрожава здравље и мајке и бебе. Теже зачеће, патолошки развој плаценте, превремени порођај, спонтани побачај… само су неке од последица пушења.
Дувански дим лако пролази постељицу и улази у крвоток бебе. Данас се прихватају чињенице да изложеност фетуса дуванском диму изазива чешћу појаву мање телесне тешине новорођенчета и слабије развијности на рођењу, као и чешћег настанка синдрома изненадне смрти новорођенчета.
Од последица које се могу јавити касније у детињству због мајчиног пушења у току интраутериног развоја наводи се чешћа појава плућних поремећаја у детињству, астма, а у новије време све више и гојазност деце.
Има радова који наводе и пад интелектуалних потенцијала деце. Такође, не треба заборавити ни чињеницу да деца пушача и сама касније у животу брже пропуше.
- Извор
- МОНДО
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Остале новости из рубрике »