BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Расте напетост у Савету безбедности

Расте напетост у Савету безбедности
06.06.2007. год.

Вашингтон, 5. јуна – Светска кретања подсећају тренутно на стратешки семафор, налик справи у закрченим улицама: отегао се ред пред црвеним сигналом и расте нестрпљење да се гужва бар донекле растерети паљењем дуго угашеног зеленог светла. Таква нервоза се бар осећа у овим крајевима – у њујоршком седишту УН и Вашингтону: у оба центра глобалног одлучивања се ишчекује да из дијалога председника Џорџа Буша и Владимира Путина стигне „нови знак” којим би се „деблокирали важни правци интернационалног саобраћаја”.

Понајвише интересовања се, при том, испољава за војне ракете и Космет. Иако су та два питања сасвим различита, у оба се истиче слична жеља: да и пројектили и покрајина добију нови статус.

Ситуација је тренутно таква да измиче искуствима стеченим после хладног рата. Русија и САД су опет у непосредном сучељавању. Вашингтон инсистира, тако, да би се „независношћу Косова под међународним надзором” као изузетком од универзалних правила, као и постављањем ракетног штита у централној Европи против евентуалних пројектила из отпадничких земаља (при чему се апострофира Иран) ојачала међународна безбедност, док Москва тврди супротно – да би се тако подрили темељи глобалног поретка који подразумева неприкосновеност територијалног интегритета држава (Србија) и „равнотежу снага” међу силама.

Како се сазнаје из дипломатских извора, у Савету безбедности УН „све је спремно за сваку (не)прилику око Косова”. Западне земље, предвођене Америком, спремне су да сваког часа поднесу на гласање нацрт резолуције којом би се усвојили предлози Мартија Ахтисарија. Русија, а по свему судећи и Кина и Јужноафричка Република, противе се таквом форсирању – уз захтев да решење треба да буде прихватљиво и Београду (који је одбацио Ахтисаријеве предлоге) и Приштини.

У међувремену се разрађује мноштво варијанти. Ако до гласања ипак дође, претпоставља се да ће Русија, а можда и Кина, ставити вето. Да би се то избегло, Европљани, како се чује, дорађују нацрт како би, ипак, „прошао”. Ако ни то не успе – могућно је свођење ставова на неку врсту „техничке” или резолуције којом би се надлежност са УН пренела на мисије Европске уније. Ако се пак настави курс заоштравања, који би „могли” да зауставе Буш и Путин, није искључено – „једнострано проглашење независности Косова”, која не би добила признање Београда, Москве…

Дипломате најзаинтересованијих земаља припремиле су, како се прича,  планове за сваку евентуалност. Седница за гласање Савета, којем сада председава Белгија, може да се, кажу, закаже у року од 24 сата, што би вероватно изазвало ванредне транспорте појединих актера.

САД и Русија су због Косова, процењују поједини посматрачи, ушле у фазу изразитог улагања сопствених кредибилитета. Ниједној сили не би одговарало да изгуби од постојећег или планираног нивоа сопственог престижа. Може ли „нови сигнал” из најављеног дијалога Буша и Путина на самиту Групе осам, у којој су и све чланице Контакт групе, да ствари усмери у правцу мимо крупних непријатности по неку од њих – питање је на чији одговор мора још да се причека.

У међувремену се повећала напетост због поменутог ракетног штита. Као узвратну меру шеф Кремља је најавио преусмеравање руских ракета према Европи, што су представници Беле куће и Стејт департмента оценили као „појачавање реторике” и као „потез који није користан”. „Односи међу великим силама су увек компликовани” – истакнуто је, тим поводом, у главним спољнополитичким институцијама Вашингтона. Постоје области у којима се слажу и друге, како се додаје, у којима се разилазе.

Као једна од тачака сарадње наведена је овде, при том, акција за „обуздавање” нуклеарних амбиција Ирана. Али, док САД тврде да нуклеарни штит у централној Европи постављају „као превентиву против евентуалних пројектила из Ирана”, Русија сматра да се тако нарушава баланс снага који прети њој. Зелено светло једној страни је црвено другој, докле год им се путеви – укрштају…

Савет безбедности чека резултате Г8

Уједињене нације – Савет безбедности Уједињених нација неће предузимати никакве кораке у вези са новом резолуцијом о Косову док се не оконча Самит Г8 који данас почиње у немачком граду Хајленгендаму, рекао је јуче амерички амбасадор при УН Залмај Кализад. „Чекамо да видимо шта ће се догодити у Немачкој”, рекао је Кализад новинарима у седишту УН у Њујорку. Амерички дипломати су, такође, још једном истакли да САД желе да гласање о новој резолуцији, коју су заједнички начиниле државе чланице Европске уније и Америка, буде обављено до краја седмице, али да ће развој догађаја зависити од сусрета највиших званичника Вашингтона и Москве, који ће се данас састати у Немачкој.

У предлогу резолуције, који је крајем прошле седмице подељен амбасадорима држава чланица Савета безбедности, независност Косова нигде се експлицитно не помиње, али се отварају врата спровођењу Ахтисаријевог плана, којим је статус те покрајине описан као „међународно надгледана независност”.

Таквом предлогу оштро се успротивила Русија, која заступа став да је неопходно осигурати потпуно спровођење Резолуције 1244 Савета безбедности УН и наставити преговоре између Срба и косовских Албанаца до постизања обострано прихватљивог решења.



  • Извор
  • politika.co.yu
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА