САД у озбиљној финансијској кризи
Амерички председник Џорџ Буш изјавио је да су САД у озбиљној финансијској кризи и затражио подршку за план своје администрације, вредан 700 милијарди долара, намењен спасавању финансијских тржишта. Председнички кандидати, Мекејн и Обама прекидају кампању ради састанка са Бушом.
"Налазимо се усред озибљне финансијске кризе и федерална влада на њу одговара одлучном акцијом", изјавио је Буш у среду увече, у обраћању нацији.
У говору који је преносила телевизија, он је упозорио да тржиште не фукционише како треба, да је све шири губитак поверења, да су најважнији сектори изложени ризику, као и да би још неке банке могле банкротирати и повући америчку привреду у рецесију.
"Не смемо дозволити да се то догоди", рекао је амерички председник. Он је истакао да га његов "природни инстинкт" наводи да се супростави државној интервенцији у финансијском сектору, али да га је криза навела да заузме други приступ.
"Ја верујем да компанијама које доносе лоше одлуке треба омогућити да напусте бизнис", рекао је Буш. "Под нормалним околностима, следио бих тај курс, али ово нису нормалне околности".
Бушова администрација и Конгрес настоје да се договоре о плану који би влади омогућио да се умеша и преузме неликвидне кредите на Вол стриту, како би се разрешио финансијски хаос.
Буш је два сата пре говора позвао председничке кандидате демократа и републиканаца Барака Обаму и Џона Мекејна у Белу кућу на састанак са лидерима Конгреса, ради постизања договора о плану за спасавање Вол стрита.
Обама и Мекејн су, затим, издали заједничко саопштење у коме су позвали Конгрес на сарадњу и постизање споразума како би се избегла економска катастрофа.
Обама и Мекејн код Буша
Председнички кандидат сенатор Џон Мекејн, који је обуставио кампању због финансијске кризе и сенатор Барак Обама састаће се данас са председником Бушом и разговарати о "великом плану изласка из кризе".
У заједничкој изјави подржали су план и нагласили да план има недостатке, али да напори за заштиту америчке економије не смеју да пропадну.
"Време је да се Демократе и Републиканци удруже, за добро америчке нације", пише у заједничкој изјави.
Раније је Мекејн позвао на обуставу кампање и одлагање предсендичке дебате, заказане за петак.
Обама, међутим сматра да би дебата требало да се одржи. "Сматрам да је право време да нација чује будућег председника. Саставни део председничког посла је решавање више проблема одједном. Важније је него икад да јавно дебатујемо", рекао је Обама.
- Извор
- РТРС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »