Зашто су позвани посматрачи са Косова?
САРАЈЕВО, БАЊАЛУКА, 24. СЕПТЕМБРА - Највиши званичници парламента БиХ затражили су од чланова Централне изборне комисије /ЦИК/ БиХ да им објасне зашто су, на своју руку, позвали посматраче са Косова на предстојеће локалне изборе, упркос томе што БиХ није признала отцијепљену покрајину, пишу "Независне новине".
Ко је и у чије име позвао посматраче са Косова, питање је које је јуче, између осталих, ЦИК-у упутио трочлани колегијум Представничког дома парламента БиХ - предсједавајући Нико Лозанчић и његови замјеници Бериз Белкић и Милорад Живковић, наводи овај дневник.
Парламент је реаговао након што су "Независне" откриле да је предсједавајући ЦИК-а Суад Арнаутовић позвао у посматрачку мисију косовску ЦИК, иако је ријеч о институцији непризнате државе.
Та одлука изазвала је жестока реаговања политичара у РС и захтјеве за опозив одлуке ЦИК-а.
Живковић је оцијенио да је ЦИК тиме изашла из свог мандата и тешко повриједила неколико закона, јер је сама слала позиве и то држави коју БиХ није признала.
"Чини ми се да је ЦИК тиме зашла у веома опасну сферу спољне политике", рекао је Живковић.
Предсједавајући ЦИК-а потврдио је да је он аутор позива, али у томе не види ништа спорно, пошто, позивајући се на законска овлашћења, тврди да може да упућује позиве посматрачима.
Он је рекао да су се сви чланови ЦИК-а сагласили са листом позваних посматрача, међу њима и са оним са Косова.
Арнаутовић је рекао да сви треба да буду стрпљиви и сачекају да виде какву ће одлуку донијети ЦИК када на нареденој сједници буде одлучивала о томе хоће ли посматрачи са Косова добити акредитације за посматрање изборног процеса 5. октобра.
"Позивање је један процес, а други је акредитовање. Енергично одбијам инсинуације и покушаје политизовања и повезивања надлежности које има ЦИК са било којим другим питањем које је изван искључиве надлежности ове комисије", рекао је Арнаутовић и подсјетио да је исти позив упућен на Косово и прије двије године за опште изборе.
Како су раније појаснили чланови ЦИК-а, у то вријеме је позив упућен администрацији УНИМК-а, који су признавале све чланице УН, а не косовским институцијама, као што је сада случај.
Након што је откривен цијели случај, Влада РС оштро је осудила позив косовским посматрачима и позвала надлежне на хитно реаговање.
Предсједник Владе РС Милорад Додик најоштрије је осудио и назвао скандалозним позив који је предсједник ЦИК-а БиХ Суад Арнаутовић неовлашћено упутио предсједавајућем изборне комисије непризнатог "Косова" да посматра локалне изборе у БиХ.
"Иако је добро упознат са званичним ставом да БиХ не признаје независност покрајине Косово и Метохија, па самим тим ни институције непризнатог `Косова`, Арнаутовић се није либио да на овако отворен начин учини оно што он и његови политички истомишљеници и ментори сматрају нормалним", саопштено је из Бироа Владе за односе с јавношћу.
У саопштењу се оцјењује да није ријеч о изолованом случају, већ о једном од примјера у коме бошњачка политичка номенклатура узима себи ексклузивно право да говори у име БиХ.
Уз "случај Косово", Колегијум парламента БиХ од ЦИК-а је јуче затражио да им објасни шта се десило и са одлукама у вези са гласањем посавских Хрвата и селективним провођењем Закона о сукобу интереса у случају федералног премијера Неџада Бранковића, наводе "Независне новине".
Тиме су, кажу у парламенту, реаговали на више примједби које су стизале у посљедњих неколико мјесеци, међу њима и на ону коју је упутио "Транспаренси интернешнел" у случају премијера Бранковића.
"Чекамо да добијемо одговоре ЦИК-а за сва три спорна случаја, а послије тога ћемо вјероватно отворити и расправу у парламенту", рекао је Милорад Живковић, замјеник предсједавајућег парламента.
- Извор
- АГЕНЦИЈЕ
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »