BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Тадић: Да правда буде задовољена

Тадић: Да правда буде задовољена
24.09.2008. год.

"Косово је, између осталог, есенцијална веза између наше поносне националне прошлости и наше извесне европске будућности. То је оно што данас повезује традицију Србије са њеном будућношћу", рекао је председник Србије Борис Тадић, затраживши подршку за иницијативу да Међународни суд правде оцени једнострано проглашење незвисности Косова.

Председник Србије Борис Тадић затражио је од Генералне скупштине УН да подржи резолуцију којом се од Међународног суда правде тражи одговор на питање "да ли је једнострано проглашење независности од стране привремених институција самоуправе Косова у сагласности са међународним правом".

Тадић је, обраћајући се учесницима 63. заседања Генералне скупштине УН, истакао да је Србија уверена да ће одговор Међународног суда правде спречити да криза настала једностраним проглашењем независности Косова послужи као преседан у било ком делу света где постоје сецесионистичке тежње.

Тадић: Тражимо да правда буде задовољена

 

Према његовим речима, подршка резолуцији Србије представљала би реафирмацију права сваке државе чланице УН да надлежном суду постави елементарно питање о нечему што сматра суштински важним.

"Глас против заправо је глас којим би се онемогућило право било које земље да сада или у будућности затражи правну заштиту кроз систем УН.

Глас против значио би прихватање да се ништа не може учинити када сецесионисти у неком делу света прогласе свој случај јединственим и затраже да буду третирани мимо универзалног оквира међународног права", упозорио је Тадић.

Такав приступ би, према његовим речима, могао да доведе до урушавања система УН какав данас свет познаје.

Обавеза чувања суверенитета и територијалног интегритета земаља чланица УН проистиче из оснивачке Повеље светске организације и свако одступање од тог принципа, објаснио је српски председник, може довести до поништавања тог документа и урушавања целог светског правног поретка који се на њој заснива.

Косово и традиција и будућност 

Председник Тадић је, обраћајући се представницима земаља чланица УН, Косово и Метохију описао као територију која за српски народ представља суштину његовог идентитета.

"Косово је, између осталог, есенцијална веза између наше поносне националне прошлости и наше извесне европске будућности. То је оно што данас повезује традицију Србије са њеном будућношћу", рекао је Тадић

Како је подсетио, албански лидери са Косова су се на једнострани покушај сецесије одлучили 17. фебруара 2008. године, након што је део међународне заједнице успоставио вештачке рокове за завршетак преговора о будућем статусу покрајине, а Албанцима обећао да ће у случају неуспеха преговора независност бити наметнута.

"У таквим околностима, компромисно решење није била реална опција. Какав је био мотив за етничке Албанце на Косову да искрено преговарају са Београдом? Уз фиксирани рок трајања преговора и обећање испуњавања њихових максималистичких захтева, било је довољно да се претварају да учествују у процесу предодређеном на неуспех и да чекају својих пет минута", нагласио је Тадић.

Србија изабрала мир 

Председник Србије је додао да једнострано проглашење независности Косова представља покушај распарчавања једне државе чланице УН против њене воље и без сагласности Савета безбедности, само зато што је једна њена етничка заједница претила насиљем ако се њеним захтевима не изађе у сусрет.

"Познато је да широм света има на десетине Косова, а сва она само чекају да сецесија добије легитимитет и да постане прихватљива норма. Зато морамо бити свесни да би тако нешто довело до ескалације постојећих сукоба, поновног распламсавања замрзнутих конфликата, док би неки нови сукоби тиме могли бити изазвани", упозорио је Тадић.

Србија, према његовим речима, одбацује аргумент да је Косово "суи генерис", односно јединствени случај, јер нико нема право да прави изузетке од међународног права.

Председник Тадић је подсетио да је Србија изабрала миран начин одговора на претњу свом територијалном интегритету, односно пут борбе међународним правом.

"Док категорички одбијајамо насиље и једностране потезе, одлучно тражимо да правда буде задовољена уз помоћ одговарајућих правних средстава која су на располагању свакој држави чланици УН", казао је Тадић.

Осврћући се на размештање мисије ЕУ на Косову, Тадић је рекао да Београд подржава европско ангажовање, али и истакао да присуство ЕУ на Косову мора да одобри Савет безбедности УН.

Поуздан партнер УН 

"Србија ће наставити да буде поуздан партнер статусно неутралној администрацији у нашој јужној покрајини", док Суд у Хагу буде одлучивао о легалности једностраног проглашења њене независности, рекао је Тадић, али је истакао да деловање Мисије ЕУ на Косову мора почивати на прихватљивом, правном оквиру.

"Деловање мисије мора остати статусно неутрално и због тога њен рад не може бити базиран на тзв. Ахтисаријевом плану који је Србија одбацила, а који Савет безбедности УН никада није усвојио.

Ми ћемо, заједно са државама чланицама УН и са Секретаријатом, радити на решавању тог питања како бисмо у блиској будућности постигли консензус о међународном цивилном присуству у нашој јужној покрајини", казао је Тадић.

Према његовим речима, брзо прикључење ЕУ је централни стратешки приоритет Републике Србије, и зато, између осталог, Београд инсистира на европским демократским вредностима и заустављању процеса "балканизације Балкана".

"Србија ће и даље улагати напоре да да свој допринос светској заједници како би она остала посвећена напретку демократије, узајамном уважавању, економском и друштвеном напретку, као и поштовању људских права. Таква визија може се остварити једино чврстом потврдом универзалних принципа о поштовању суверенитета, уз солидарност и очување међународног права у оквиру УН", закључио је председник Тадић.



  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтонова демонстрација подршке Кијеву само продужава сукоб, изјавио је руски амбасадор Анатолиј Антонов


  Средња школа „Милоје Васић“ из Великог Градишта у нову школску годину улази са обн

Руски министар спољних послова позвао је Антонија Гутереша да остане непристрасан у конфликту у Украјини


На Зеленском је да одлучи да ли и када ће препустити територију Русији, изјавио је портпарол Савета за националну безбедност САД.


То је једини језик који Запад разуме, изјавио је руски министар спољних послова


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА