Белорусија обележава 1025-годишњицу Крштења Русије
Заиста васељенском назвао је поглавар РПЦ Свечану литургију која је одлсужена у самом центру белоруске престонице ујутру 29. јула. Минск је после Москве и Кијева наставио да прославља 1025. годишњицу Крштења Русије. Око 20 хиљада белоруских верника дошло је да учествује у служби девет патријарха.
Православни, католици, па чак и муслимани. Древни кварт Минска Замчишче одавно није видео слични скуп народа свих узраста и религиозних погледа. Празнично богослужење у Минску је финални акорд у низу свечаности које су започеле у Русији и прошле кроз Украјину, истакао је патријарх Кирил.
- Крштење Русије је повукло огормне промене у менталитету, моралности људи, уређењу њиховог државног живота. Оно је подстакло бурни развој културе, уметности, тако да Древена Русија није била иза, већ раме уз раме са свим другим европским земљама. Ми сви смо духовни и културни наследници ове цивилизације која је била формирана после Крштења Русије.
Без обзира на то што је данас некада јединствена Русија подељена на посебне народе и државе, верници све три државе обједињени су православном вером. Данас је главни задатак да заједно корачају у будућност, ослањајући се на заједничке духовне вредности. Пример јединства народа треба да буде јединствно православних цркава које заједно са Руском црквом прослављају јубиларни датум.
Висок статус прославама 1025-годишњице Крштења Русије дало је учешће лидера три државе у свачаностима. У Минску са патериајсима и представнцииам светског православља састао се председник републике Александар Лукашенко. То што се свечаности завршавају управо у Минску врло је симболично, подвукао је преседник Белорусије.
- Овај догађај је постао један од најзначајнијих у друштвеном животу наше земље. Први пут у историји Белорусије дочекујемо погалваре и представнике свих православних цркава. То што високи архијереји заједно са нашим народом прослављају овај историјски датум, сведочи о огромној улози православне духовности у животу Белоруса.
Заједно са архијерејима 9 православних цркава, у главни град Белорусије из Москве и Кијева је пребачен крст Андреја Првозваног. Само за једну ноћ светињи се поклонило мноштво становника и гостију Минска. Усхићен сам оном религиозношћу наших верника коју сам видео за дане боравка светиње у канонским границама РПЦ, рекао је у интервјуу за Глас Русије митрополит Патрски Хризостом – шеф делегације која је донела реликвију из грчког града Патрија.
- Благочестивост народа, његове сузе и дубока вера – ево шта ме је највише поразило за време за које заједно са крстом путујем по Русији, Украјини, а сада и Белорусији. Још почев од Санкт-Петербруга и затим Москве, Одинцова, Дмитрова, Кијева, Минска, људи стоје у дугим редовима како би само имали могућност да се поклоне светом крсту и на жеги и на киши. Мене је посебно дојмио одговор јенде вернице на питње: колико сте спремни да чекате у реду да стигнете до крста? Она је без размишљања одговорила: Читав живот.
До 2. августа крст на којем је био распет један од омиљених ученика Исуса Христа, апостол Андреј Првозвани, биће изложен у цркви у част свих светих у Минску. А затим ће из Белорусије светиња бити враћена у Патри. А делегација патријарха и представника свих првославних цркава света већ 30. јула ће се специјалним возом вратити у Москву.
Милена Фаустова,
- Извор
- Глас Русије, фото: Голос России/ vostok.rs
- Повезане теме
- Белорусија
- православље
- религија
- празник
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »