Да ли ће Техеран пристати на замену С-300?
Руски председник Владимир Путину у току могуће посете Техрану размотриће са иранском страном испоруку противракетних комплекса С-300ВМ Антеј-2500. Ове податке наводи лист Комерсант. Према различитим изворима до посете може да дође средином августа. Ипак, званично она није потврђена.
Продаја комплекса С-300ВМ Антеј-2500 Ирану формално не би нарушила указ Дмитрија Медведева (у то време председника РФ) из септембра 2010. године о забрани испрука ових система ПВО Техерану. Комплекси имају другу ознаку и предузеће које их производи. У нечему су они савршенији, говори директор Центра за друштвено-политичка истраживања Владимир Јевсејев.
- Систем С-300ВМ више одговара решавању задатака у сфери противракетне, а не противваздушне одбране. Са ове тачке гледишта он има предност у односу на С-300, посебно у сфери пресретања балистичких ракета. То има принципијално важан значај. Ако хипотетички Иран буде нападнут, први напад ће бити управо ракетни и врло је важно да ове ракете буду пресретнуте.
Анулирање уговора о испорукама С-300 до којег је својевремено дошло, није било директно везано за резолуцију СБ УН о пооштравању санкција против Ирана од јуна 2010. године, објашњава Владимир Јевсејев. С-300 је чисто одбрамбено наоружање и о њему се у резолуцији бр. 1929. ништа не говори. Русија тада није хтела да усијава ситуацију око Ирана, која је већ била експлозивна, и у суштини је проширила важење документа УН. Заузврат Техеран је тражио од Русије да врати 4 милијарде долара. У суму су ушли не само губици због отказивања посла поводом С-300. По речима експерта, основни њен део чине претензије нагомилане у току претходних војних уговора. Замрзавање војних испорука Техерану било је предвиђено ранијим споразумом од 1995. године између потпредседника САД Ела Гора и премијера Виктора Черномирдина.
Испорука нових комплекса би помогла да се затвори сложена страница руско-иранских односа, убеђен је Владимир Јевсејев.
- Сопствени ирански системи веома заостају за могућностима С-300ВМ Антеј-2500 и испорука руских система би била од великог интереса за Иран. Сматрам да ако Русија испоручи ове комплексе, иранска страна ће одустати од својих претенцзија према Русији у погледу раније неиспуњених уговора у сфери војно-техничке сарадње.
Постоји и супротно мишљење: Техеран је и даље расположен на С-300 и С-300ВМ неће бити излаз из ситуације. Коментарише експерт Центра за међународну безбедност Института за међународну економију и односе РАН Петар Топичканов.
- Иран треба да заузме конструктивнији стањв на преговорима са МАГАТЕ како би санкције УН биле ублажене. И ми у том случају можемо да му испоручимо С-300. Никаква замена не би задовољила Иран. Модификације С-300 би изазвале протесте од стране Израела и европских држава.
Борис Павлишчев,
- Извор
- Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извршиле су серију удара на објекте енергетске инфраструктуре на територији Украјине. Погодци су забележени у Ивано-Франковској, Харковској, Полтавској, Дњепропетровској области и на окупираном делу ДНР, где су...
У Донском региону одржан је први гастро фестивал „Од Дона до Саве“, који је постао не само кулинарски, већ и културни догађај. Фестивал има за циљ да кроз националну...
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.
Остале новости из рубрике »