BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РС мора да заштити капитал у Електропреносу БиХ

РС мора да заштити капитал у Електропреносу БиХ
20.09.2008. год.

Послије узалудних покушаја тражења рјешења за нормално функционисање "Електропреноса БиХ" а.д., Влада Републике Српске је, штитећи свој капитал, одлучила да покрене процедуру преиспитивања своје позиције унутар њега. Ово је у интервјуу за "Глас Српске" рекао министар привреде, енергетике и развоја РС Слободан Пухалац.

Говорећи о Рафинерији у Броду он је истакао да се у БиХ велике количине нафтиних деривата увозе из Хрватске, ЕУ и Турске.

- На тај начин БиХ и РС губе велике новчане износе кроз нерегуларне токове, а до потрошача долази роба сумњивог квалитета. Капацитети "Рафинерије нафте" у Броду могу да обезбиједе нафтне деривате за потребе тржишта РС и БиХ - наводи Пухалац. 

* ГЛAС: Због чега је Влада РС покренула иницијативу о оснивању "Електропреноса РС"? Значи ли то да Српска иступа из "Електропреноса БиХ"?


ПУХAЛAЦ: Принцип црно-бијело није примјерен овој проблематици. Влада РС је, након разматрања и прихватања Информације о стању у "Електропреносу БиХ" а.д., донијела закључке који упућују на потребу законске заштите интереса Српске, укључујући и формирање Електропреноса РС, као крајњу варијанту. Проблеми везани за функционисање "Електропреноса БиХ" а.д. су присутни од идеје до успостављања заједничке компаније. Основна дилема и извор свих несугласица је позиција акционарског друштва које то јесте и није. Одлуке се могу доносити на штету акционара РС, а механизма заштите нема. Сви проблеми у функционисању настали су усљед недоречености важећег Закона и аката друштва са одредбама Закона, с једне стране, и давању огромних овлашћења независном члану Управног одбора друштва, с друге. Покушај тражења рјешења био је на Скупштини акционара у фебруару, када је РС предложила принципе који су у интересу оба акционара и нормализације компаније. Након узалудних покушаја Влада РС је, штитећи свој капитал, одлучила да покрене процедуру преиспитивање своје позиције унутар "Електропреноса БиХ" а.д. Уколико не можемо да дођемо до рјешења којима ће се гарантовати права оба акционара пропорционално уложеном капиталу, треба да размотримо и другу могућност.

* ГЛAС: Да ли је могуће повући одлуку о успостављању заједничке компаније с обзиром на бројна противљења?

ПУХAЛAЦ: Нешто што је сасвим нормално, када је у питању удруживање капитала, изазвало је несразмјерну политичку реакцију. Наше намјере су практичне и усмјерене на деблокирање рада акционарског друштва - Преносне компаније БиХ. Питање "Електропреноса БиХ" није политичко, већ је то питање функционисања техничког система и заштите уложеног капитала. Реакције међународних званичника услиједиле су и прије анализе информације и закључака који су им достављени. У тим закључцима се упозорава да се оваквом ситуацијом не може гарантовати пуна реализација припадајућих обавеза из Уговора о успостави енергетске заједнице Југоисточне Европе и других међународних споразума. Опредјељење Владе РС је да, кроз законске механизме, преиспита своју позицију у "Електропреносу БиХ" и да на основу тога донесе законом предвиђене акте с циљем заштите капитала Српске. Овим питањем ће се бавити и Одбор за привреду Народне скупштине РС и новоформирани Савјет за енергетику РС.

* ГЛAС: Шта очекујете од рада Рафинерије нафте у Броду, будући да су испуњене све обавезе купца?


ПУХAЛAЦ: Према званичној евиденцији потребне количине нафтних деривата у БиХ се увозе, прије свега, из Хрватске 55, затим из ЕУ земаља око 35 и 10 одсто. Према нашим сазнањима, у БиХ се прометују и велике количине нафтних горива из Турске. У ситуацији када имате контролу унутрашњег тржишта нафте кроз примјену Одлуке о контроли квалитета и готово никакву контролу на уласку, сива економија има велики простор за маневар. На тај начин БиХ и РС губе велике новчане износе кроз нерегуларне токове, а до потрошача долази роба сумњивог квалитета. Капацитети Рафинерије нафте у Броду могу да обезбиједе нафтне деривате за потребе тржишта РС и БиХ. Према најавама из Рафинерије, од краја октобра можемо очекивати прве литре нафтних деривата из старе линије прераде, чији капацитет је око 1,3 милиона тона, док ће пуштање у рад и нове линије подићи капацитете Рафинерија на 4,2 милиона тона годишње. Aктивирањем старе линије Рафинерија може да обезбједи око 85 одсто стварних потреба за нафтним дериватима тржишта цијеле БиХ. БиХ ће на путу ка ЕУ морати да успостави систем одржавања обавезних залиха нафтних деривата за 90 дана. На основу данашње потрошње, то износи око 300.000 тона годишње. У том сегменту Рафинерија може дугорочно играти веома битну улогу због својих великих складишних простора и могућности да се умјесто готових производа, складишти сирова нафта.

* ГЛAС: Како ријешити питање малих хидроелектрана, хидроелектрана на Врбасу, дуг Хрватске према РС?

ПУХAЛAЦ: Српска са својим енергетским потенцијалом је и даље у фокусу интересовања већине инвеститора. У току је контрола Комисије за концесије РС која обилази концесионаре и припрема извјештај на основу ког ће се приступити регулисању односа или раскидању уговора тамо гдје он није испоштован. Због свега тога Влада је покренула иницијативу за ревизију законских и подзаконских аката којима је дефинисана процедура додјеле концесија. Од посебног значаја је да се на адекватан начин уреди Б.О.Т. (изгради-ради-уступи) модел који користи приватна улагања за развој инфраструктуре до сада резервисане за јавни сектор. За ХЕС Врбас морамо преиспитати цијели пројекат и предложити рјешења које морају поштовати права и обавезе и концесионара и конседента, уз посебно уважавање става локалне заједнице и НВО.

* ГЛAС: A дуг Хрватске према РС?


ПУХAЛAЦ: Што се тиче односа "Хрватске електропривреде" и "Електропривреде РС", он је нарушен након што је 1994. године ХЕП самовољно промијенио утврђени однос за преузимање електричне енергије произведене у ХЕ Дубровник I. Према информацијама којима располажемо, "Електропривреда РС" је по том основу "на губитку" за око 3.000 ГЊх електричне енергије. При томе се мора имати у виду да "Хрватска електропривреда" није учествовала у изградњи тунела дугог скоро 17 километара, којим се преводе воде из Фатничког поља у Билећко језеро, а на основу ког се повећавају ефекти коришћења ХЕ Дубровник због већег прилива воде. Без обзира на то што је "Електропривреда РС" у више наврата покушавала да се питање дуга и расподјеле енергије из ХЕ Дубровник разријеши са ХЕП-ом, друга страна није прихватила предложену арбитражу за рјешавање спора, и то је један од разлога зашто се није наставила прича око реализације изградње ХЕ Дубровник II. 


"Интер Рао"

* ГЛAС: Докле се стигло са понудом руске компаније "Интер Рао"? Шта је са осталим хидроелектранама?

ПУХAЛAЦ: Неискоришћен хидропотенцијал РС је у жижи интересовања крупних инвеститора, а "Интер Рао" је један од најзначајнијих. Сигурно је да ће РС задржати значајан дио енергетског сектора у свом власништву, али ће дио препустити управљању приватном капиталу и страним инвеститорима. Протокол о сарадњи између МХ Електропривреде РС и "Интер Рао" - Москва, од 16. априла 2008. године из области електроенергетике, има циљ да се упознавање московске компаније са инвестиционо-пројектном документацијом за хидроенергетске објекте у РС и локацијама гдје су планирани хидроенергетски објекти.



  • Извор
  • Глас Српске
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА