BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

«Кухиња ђавола» на Московском конзерваторијуму

«Кухиња ђавола» на Московском конзерваторијуму
22.07.2013. год.


На Московском конзерваторијуму 21. јула је одржана премијера јединствене композиције – хорске свите «Покајање» према мотивима романа јапанског писца Сеиитија Моримуре «Кухиња ђавола». Њу ће представити руској публици Свејапански мешовити хор и чувени ансамбл бубњара.

Дошао је у Москву и аутор – познати јапански композитор Синитиро Икебе. Основа романа је реална хроника злодела специјалних јединица јапанских оружаних снага – такозваног одреда 731. Основан на окупираној територији Кине, он је од почетка Другог светског рата разрађивао бактериолошко оружје, које је пробавао на монструозни начин – на људима. Од 3 хиљаде «покусних кунића», које су називали брвна – то су били Кинези, Монголи, Корејци, Руси и Јапанци, којима нису биле задовољне власти, нико није преживео. Тај се пакао завршио захваујући Црвеној Армији, која је после капитулације Немачке 1945. године извршила офанзиву на Далеком Истоку. Страшне чињенице су се скривале све до 1983. године, када је била објављена књига Сеиитија Моримуре «Кухиња ђавола». Онда је настала идеја о музичком покајању пред народима, који су пострадали од суровости одреда 731. Композитор Синитиро Икебе је у интервјуу Гласу Русије објаснио, зашто је изабран он.

- Компонујем много мирољубивих и антиратних дела, нарочито много хорске музике, јер управо у хору могу да се уједине срца многих људи. То је облик, који најефикасније може да пренесе неку поруку.

Јапански композитор признаје: када је почео да компонује, није ни очекивао да ће та композиција ујединити многа срца, јер је он прво био веома обазрив према том пројекту.

- Чуо сам од многих Јапанаца: зашто да позлеђујемо старе ране, говоримо о тој теми. Док не говоримо о њој, не ревидирамо нашу прошлост, шта смо учинили другима, увек ћемо остати жртва, која процењује само своју штету. Само помоћу покајања можемо да напредујемо према мировној будућности без ратова.

Покајање се већ у току 18 година изводи у читавом Јапану, хористима се прикључују нови учесници. Зато је било одлучено да се формира Свејапански хор Кухиње ђавола. У Земљи излазећег сунца су израчунали: данас малтене половина становништва пева у хору!

Свиту Покајање су већ чули у Кини, Кореји, Пољској и Чешкој. Иницирао је њено извођење у Русији чувени руски сликар анимационих филмова Јуриј Норштејн, који је познат и поштован у Јапану. Куратор пројекта је композитор Томас Корганов, који не крије одушевљење у вези са професионализмом јапанских колега.

- Тема је тешка, поготову за Јапанце. Нису се они уплашили да се открију и покажу у неповољном светлу. У овом случају је то грађански подвиг и од стране писца, и од стране композитора.

После Москве Покајање ће бити изведено у Петербургу. На концерт ће доћи група сниматеља Александра Сокурова: чувени редитељ планира да укључи извођење те свите у свој будући филм о Другом светском рату.

Јелена Андрусенко,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА