Радикали траже смену владе због Толимира
Посланичка група Српске радикалне странке (СРС) поднела је у уторак Скупштини Србије захтев да се гласа о неповерењу Влади Србије због, како је наведено, лажи и обмане да је хашки оптуженик Здравко Толимир ухапшен на територији Републике Српске.
Шеф посланичке групе СРС Томислав Николић рекао је, на конференцији за новинаре у Скупштини Србији, да Влада Војислава Коштунице и Борис Тадић желе Србијом да владају помоћу лажи и обмана.
Он је рекао да је Толимир ухапшен на Новом Београду, те да је месец дана стан у којем се крио био под присмотром.
Према његовим речима, чекао се долазак главне тужитељке Хашког трбунала Карле дел Понте у опроштајну посету Београду да би Толимир био изручен.
Према Уставу Србије, изјашњавање о неповерењу Влади или поједином члану Владе може затражити најмање 60 народних посланика.
Николић тврди да радикали имају сведоке и документа која доказују да је Толимир ухапшен у стану на Новом Београду.
Он је рекао да су БИА и друге безбедносне службе припремале хапшење Толимира месец дана на територији Србије, да су знали где борави, као и да је због тога планирано хапшење истовремено када је и упућен позив Карли дел Понте да додје у Београд.
"Очигледно је да влада Војислава Коштунице и Бориса Тадића жели да влада Србијом уз помоћ лажи, обмана и уз помоћ медија који су спремни да им служе по сваку цену, па чак и по цену да нас једног дана влада слаже и овако изненади и обмани у тренутку када је судбина Косова и Метохије у питању", рекао је Николић.
Он је рекао да је према изјавама сведока, комшија у стану у којем је ухапшен генерал Толимир, сада јасно да је бар месец дана раније тај стан био под потпуном присмотром, да је БИА знала где се налази Здравко Толимир, а да је "чекала дан за хапшење, како би један авион одлетео у Хаг са Толимиром, и у Београд довео Карлу дел Понте".
"Безочна је лаж да је генерал Толимир ухапшен у пограничној зони на територији РС, јер ми имамо неколико сведока хапшења те ноћи које је почело у 3.15 ујутро. А поштом нам је стигла, од анонимног лица полицијска документација из које се види да постоје две белешке о хапшењу, једна за јавност, а једна истинита", навео је Николић.
Он је најоштрије протестовао што влада "обмањује јавност и потура диктатуру кроз демократију какву нуди Европска унија".
Он је рекао да радикали имају и кривичну пријаву коју је званично поднео један полицијски службеник против Н. Н. лица које је у току ноћи 31. маја "покушало тешку крадју у стану Димитријевић Ивице на Новом Београду у улици вајара Живојина Лукића, стан 12 на трећем спрату стамбене зграде".
Према Николићевим речима, тај службеник је описао обијање улазних врата и мању преметачину, као и да ништа није однето из стана.
"Исти полицијски службеник пише полицијску белешку, која нема свој број, а из које се види да је после преметачине у стану остао пасош и здравствена књижица на име Здравка Толимира, као и новчаник са његовом личном картом, возачком дозволом, чековном књижицом и месечном картом ГСП-а", навео је лидер радикала.
Николић је навео да сведоци тврде да су видели неколико лица у црним униформама и са фантомкама, а једна сведокиња је "видела како један снажан и крупан мушкарац износи из стана џак у коме се носе посмртни остаци лица која настрадају у саобраћајној несрећи".
"То је био генерал Толимир", истакао је Николић.
Он је упитао власт зашто крије хапшење, ако је оно спроведено по закону и процедури. Упитао је да ли су генералу Толимиру речена његова права, као и ко га је изручио властима РС и ко је потписао екстрадикцију држављанина Србије".
"Ко брине о јавној безбедности у Србији, ако се БИА меша у сваку истрагу и ако она сачињава записнике", упитао је Николић и навео да ће Коштуница вероватно поново да изјави како није био обавештен.
Николић је рекао да је спреман да иде у затвор уколико је изреченим на конференцији за новинаре омбануо јавност.
Истакао је да је захтев за изгласавање неповерења Влади Србије потписао 81 посланик СРС, али да ће писано затражити подршку свих посланичких група јер се "ради о принципу".
Радикали траже да се њихова иницијатива стави на дневни ред по хитном поступку на првој наредној седници Скупштине Србије.
Да би се та тачка нашла на дневном реду ванредне седнице потребно је да је подржи најмање 84 посланика, односно да затражи сазивање ванредне седнице са том тачком дневног реда.
Према новом Уставу, предлог за изгласавање неповерења Влади, Скупштина разматра на првој наредној седници, а најраније пет дана по подношењу предлога. Да би се Влади изгласало неповерење, потребно је да предлог подржи више о половине свих народних посланика (најмање 126).
- Извор
- mtsmondo.com
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »