Тужилаштво БиХ у ладицама држи предмете о злочинима над Србима
Тужилаштво БиХ више ради на властитој промоцији него на послу због кога је основано, због чега се 13 година након рата многобројни злочинци крећу на слободи и не процесуирају ратни злочини.
Ово је у петак за "Глас Српске" изјавила члан Удружења несталих из Источног Сарајева Милојка Благојевић послије састанка и презентације нове стратегије у раду Тужилаштва БиХ на ратним злочинима.
- У више наврата смо Тужилаштву доставили безброј докумената и доказа о ратним злочинима почињеним над Србима, поготово у Сарајеву, са именима и презименима починилаца, мјестом, временом и околностима злочина, именима и презименима наредбодаваца а ниједна оптужница није подигнута. Нас жртве стављају у задњи кош, а пријаве у ладице. Након свега овога не можемо имати повјерења у Тужилаштво и није чудо што многобројне жртве и свједоци након оваквог односа неће да свједоче - констатовала је Благојевићева.
Она је додала да је на састанку у Сарајеву у петак била једини представник удружења из Републике Српске и да разумије жртве, без обзира на то које су националности.
- Недопустиве су изјаве појединих бошњачких удружења која све и свакога са српске стране називају четницима - истакла је она.
Вршилац дужности главног тужиоца Тужилаштва БиХ, Милорад Барашин, је казао да Тужилаштво БиХ има изузетно тежак задатак процесуирања ратних злочина.
- У Тужилаштву БиХ, окружним и кантоналним тужилаштвима је подигнут одређен број оптужница и процесуирано је око 100 лица. Доста их је осуђено, али то је само кап у мору - рекао је Барашин и додао да се у што скорије вријеме мора процесуирати много већи број осумњичених.
Замјеник главног тужиоца, Дејвид Швендиман, је казао да без обзира на то што се ради о "новом почетку" Тужилаштво БиХ неће прекинути са оним што је урађено у прошлости и да ће бити третирани сви списи које је Тужилаштво БиХ добило и од Хашког трибунала и других извора.
- Битно је да се казне најодговорнији за најтеже, најмасовније и за злочине у којима су људи највише патили - казао је Швендиман.
Aналитичар Тужилаштва БиХ, Марко Прелец, је казао да је Тужилаштво БиХ прошле године подигло тридесетак оптужница против 50 лица која се терете за ратне злочине, што је више него годину раније.
Није пребројавање
- Ово није пребројавање жртава, него начин како доћи до најтежих ратних злочина. Неозбиљно би било да кажем да ћемо овај посао урадити за двије, три или пет година. Ово је дугорочна инвестиција и стратегија. Циљ нам је да овај посао завршимо прије него стаса послијератна генерација - казао је Швендиман.
- Извор
- Глас Српске
Коментара (16) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »