Скупштина Србије: И радикали за ССП
Посланици СРС-а гласаће за Споразум о стабилизацији и придруживању пошто је постигнут политички договор са владајућом већином да се усвоји амандман радикала. Завршним излагањем Божидара Ђелића завршена је данашња расправа. О енергетском споразуму с Русијом народни посланици ће расправљати у петак.
Посланици коалиције ДСС-НС остали су при ранијим ставовима, па је Слободан Самарџић у име ДСС-а поновио да његова посланичка група неће гласати за ССП ни после усвајања радикалског амандмана.
Објашњавајући како је дошло до договора са владајућом већином Николић је рекао да су у предлогу амандмана постојала два израза које Влада Србије није хтела да прихвати, али да се заједничким радом дошло до обострано прихватљиве формулације.
„Предлагао сам да наведено тумачење ССП-а Србија тумачи као саставни део Споразума, онда смо се сложили да не треба да улазимо у споразум који је већ потписан, него да кажемо да ће се Србија у примени ССП-а увек руководити наведеним тумачењем, што је исто, али није тако грубо”, рекао је Николић.
У дискусији која је претходила посланик листе „За европску Србију” Драгољуб Мићуновић истакао је да ССП има велики значај за Србију, јер се Србија, како је објаснио, после дужег колебања, на изборима определила за европске интеграције.
Мићуновић је нагласио да сада око тога нема дилеме и да су сви политички фактори схватили да интеграција Србије у ЕУ нема алтернативу. Према његовим речима, свака влада мора да води дијалог са опозицијом, а сви политички фактори требало би да постигну консензус око најважнијих питања за земљу.
Посланик Г17 плус Жељко Ивањи истакао је да ССП Србији омогућава бољи и нормалан живот „који у Европи неће бити угрожаван ни од клетви ни од надрилекара”.
Његова констатација да Србија нема контролу над Косовом и Метохијом „ни у правном ни у фактичком смислу” изазвала је низ реплика радикала, који тврде да је, док постоји Устав Србије, Косово саставни део Србије „мада је фактички окупирано”.
Скупа карта за ЕУ
Шеф посланичке групе Нове Србије Велимир Илић реаговао је на Мићуновићево излагање да је Европа Србији одузела 15 одсто територије и да „нико у Европи није платио такву улазницу”, јер је, како је рекао, „тако нешто понижавајуће за један народ.”
Илић је истакао да и опозиција хоће да Србија уђе у ЕУ, али да Европа „силеџијски узима део територије сувереној држави без благослова УН”.
Радикали су тражили да буде усвојен њихов амандман у коме се каже да Србија улази у ЕУ као целовита земља, са Косовом и Метохијом у њеном саставу.
„Еврофанатизам подразумева да постоје и евроскептици. Еврофанатик каже у својим сабраним делима да ова два споразума треба да се прихвате, јер ако се не прихвате Србија не може да извезе 15 тона пастрмке годишње. Значи Косово и Метохија за 15 тона пастрмке”, рекао је посланик СРС Зоран Красић.
Посланик Демократске странке Србије Слободан Самарџић рекао је да ССП није само трговински споразум, како то тврде представници владајуће већине, већ је и политички споразум.
Самарџић је казао да није тачно да ЕУ не признаје независност Косова и Метохије. ЕУ, према његовим речима, формално не може да призна независност држава, али неформално може, јер комуницира и закључује уговоре с независним државама.
Посланик Либерално-демократске партије Жарко Кораћ истакао је да је ССП огроман корак за Србију и да га он подржава.
О енергетском споразуму с Русијом на седници у петак
Председница парламента Славица Ђукић-Дејановић изјавила је да ће парламент радити док не буде завршена начелна расправа о Споразуму о стабилизацији и придруживању, а да ће расправа о енергетском споразуму с Русијом почети у петак.
„Договорили смо се на консултацијама са шефовима посланичких клубова да данас радимо до завршетка ове тачке дневног реда, а сутра да почнемо са другом тачком о гасно-нафтном аранжману”, рекла је председница парламента.
Ђелић поздравља консензус
Закључујући расправу, потпредседник Владе Божидар Ђелић је рекао да, у име владе, са задовољством прихвата амандман СРС-а са исправком, којим се потврђује територијални интегритет Србије.
Ђелић је изразио задовољство што је у парламенту постигнут консензус око три кључна стратешка правца земље - одбране интегритета, уласка у ЕУ и градњи привилегованих односа са Руском федерацијом.
„Показаћемо да смо озбиљна земља која јасно ставља до знања целом свету и нашим савезницима да ми имамо национално јединство око најважнијих питања”, поручио је Ђелић.
Радикали ће гласати за Споразум о придруживању
Шеф посланика Српске радикалне странке Томислав Николић изјавио је да ће радикали гласати за Споразум о стабилизацији и придруживању, пошто је представник Владе прихватио амандман радикала.
Николић је објаснио да Споразум неће бити мењан, али да ће у Закон о ратификацији ССП-а бити убачена обавеза Владе Србије да споразум тумачи тако да је Косово и Метохија саставни део Србије.
„Представник Владе је, уз неке техничке исправке које сам учинио, прихватио амандман СРС-а на Предлог закона о потврђивању ССП-а, тако да очекујем да би закон могао данас да буде изгласан и уз гласове радикала”, рекао је Николић новинарима у парламенту.
Позив за опозициону сарадњу
Заменик председника СРС, Томислав Николић упутиће у понедељак, 8. септембра, позив за опозициону сарадњу челницима ДСС-а и Нове Србије, најавио је генерални секретар СРС Александар Вучић.
На конференцији за новинаре, Вучић није желео да прецизира шта ће бити садржина позива, додавши да „радикали желе да чују мишљење ДСС-а и НС-а”.
Вучић је рекао да мисли да се може постићи „договор о ненападању, како о неком виду парламентарне тако и ванпарламентарне сарадње.
- Извор
- РТС
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »