BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Зона слободне трговине под знаком питања

Зона слободне трговине под знаком питања
09.07.2013. год.


У условима растуће економске конкуренције у свету, посебно при сталном расту утицаја азијских држава, Европа и Америка су решиле да уједине своје напоре. У понедељак, 8. јула у Вашингтону су почели преговори међу САД и ЕУ о формирању највеће зоне слободне трговине која би обухватала 800 милиона потрошача и на њу би отпадала половина укупне светске производње.

Али, коначно решење неће бити брзо донесено. Преговори су почели и то је важно, обзиром на скандалозна отркића да је САД шпијунирала своје партнере из ЕУ. Много се говорило о могућем прекиду преговора о формирању трансатлантске зоне слободне трговине са САД, обзиром да су европски политичари ипак били у шоку након откића да су били прислушкивани. На пример, немачке социјал- демократе и „зелени“ тражили су отворено у Европском парламенту да се прекину било какви преговори, указујући на одсуство узајамног поверења. Али, прагматизам, како обично бива, надјачао емоције и Европљани су ипак одпутовали у Вашингтон.

Трансатлантска зона слободне трговине се разматра и као врста реакције на глобалну финансијско-економску кризу. Говорећи о макроекономским последицама новог договора, неки експерти прогнозирају могући раст свеукупног БНД у Европи за 0,5%, а у САД за 0,4%. Према неким рачуницама европских аналитичара, у Европи се може појавити чак до 400 хиљада нових радних места, а то се свакако позитивно може одразити на све присутнији проблем - незапосленост младих.

У сваком случају, обе стране ће се наћи у плусу- ни у САД, ни у Европи неће бити губитника. Зато су обе стране заинтересоване за наставак преговора и објективних препрека за реализацију пројекта нема. Безусловно, подаци које је Едуард Сноуден обелоданио, могу бацити сенку на преговоре. Ове недеље шпијунски скандал ће бити тема за разматрање односа између ЕУ и САД. Али, мало је вероватно да ће на практичном нивоу ове околности негативно утицати на односе Америке и Европе.

Шеф оделења евроспке безбедности Европског института РАН Дмитриј Данилов је приметио да овај скандал може да утиче на процес преговора тек краткорочно и додаје:

- Шпијунски скандал већ утиче на овај процес. Прилично је тешко постићи консензус унутар ЕУ, а у вези са тим скандалом. Европљани ће несумњиво, у некој мери, тражити да процес преговора са САД буде транспарентнији, као и сами трансатланстски односи. Али, не видим овај шпијунски скандал као дугорочни фактор, који утиче на формирање зоне слободне трговине.

Јекатерина Иванова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/openDemocracy/cc-by-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су извеле неколико циљаних удара на циљеве на територији под контролом ОСУ, између осталих, поново погодивши аеродром Миргород у Полтавској области.


Украјински лидер је одбацио услове Русије за окончање сукоба

Њујорк тајмс је објавио, како тврди, услове о којима су Москва и Кијев разговарали 2022. године


Руски председник је изјавио да ће Москва започети преговоре чим Кијев повуче своје трупе из Донбаса и још два региона

Ноћу су руске трупе извеле још један напад на инфраструктурне објекте на територији под контролом ОСУ. Према прелиминарним подацима, међу погођеним циљевима су војни аеродром Ст


Руске снаге су се приближиле главном граду Украјине само да би убедиле владу Владимира Зеленског да се укључи у преговоре, изјавио је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА