Ахмадинеџад: Наш циљ је успостављање правде у читавом свету
Владимир Путин је преговарао у Москви са Махмудом Ахмадинеџадом, актуелним председником Ирана до 3. августа, када ће бити одржана инаугурација новоизабраног председника Хасана Роуханија. Ипак, Ахмадинеџад ће и касније сачувати свој утицај у политичком систему Ирана. Ирански преседник се састао са руским политиколозима и експертима. Глас Русије објављује ексклузивне изводе из разговора са председником Ирана.
Господине председниче, каква је ваша оцена догађаја у Сирији? Колико далеко је Иран спреман да иде у заштити свог става?
- Поводом Сирије, а то је заиста врло важан проблем, ја издвајам три момента. Као прво, сви народи имају право да их поштују. Народи сами треба да бирају своје руководиоце. А узајамно разумевање у појединој земљи се достиже у току слободних избора. Владе које долазе на власт уз помоћ страних држава нису дуговечне. Наш став у погледу Сирије састоји се у томе да се залажемо за национално помирење и за слободне независне изборе.
Други моменат се тиче стратегије западних земаља и њихових истинских циљева. Они полазе од својих планова које називају изградњом Новог Блиског и Средњег Истока. Треба схватити да Запад делује у циљу реализације ових планова.
Трећи моменат је оно што се дешава сада у ствари. А у пракси западне земље не желе политичко решење у Сирији. Зато што им таква нестабилна ситуација иде на руку. Они желе да дестабилизују не само Сирију, већ дестабилишу Ирак, Аваганистан, Либију, Турску. Ја сам још пре неколико година говорио да ће у Турској бити напето. Запад не жели да у региону Блиског и Средњег Истока буду јаке државе.
Они желе да и Египат, и Саудијска Арабија, и Јордан, и друге државе региона буду у стању нестабилности. Постоји још један њихов циљ – стварање великих тржишта за пласман своје економске продукције. Њихов циљ на тај начин је да разједине народе Блиског Истока и да владају у том региону. Што се тиче другог вашег питања, ми, Иранци, стајаћемо поводом Сирије до оне границе до које буде стајала Русија.
Још једно питање – ирански нуклеарни програм. Његово решавање позитивно ће се одразити и на односе Русије и Ирана, и на ситуацију око Ирана у целини. Сада већ постоји прогрес на преговорима о овој теми. Није искључено да ће нова рунда шестостраних преговора бити одржана пре септембарског заседања Савета директора Међународне агенције за атомску енергију. Какве су према вашем мишљењу перспективе?
- Захвални смо влади Руске Федерације на конструктивном ставу о том питању. Излаз из ове ситуације може се наћи путем дијалога и преговора. Ми не верујемо западним земљама и могуће је да оне нама не верују. Већ су постојали моменти када је могло да се разреши ово питање. Али ни једна од ових страна, нажалост, није то искористила. Зато што се иза тога крије много озбиљнији проблем него што је нуклеарни проблем Ирана. Постоји историјска конфронтација између Запада и Ирана. Исти однос је код Запада и према другим независним државама. Пре више од сто година Енглези и Американци су владали у Ирану, зато им независност Ирана није по вољи. То је проблем испољавања непријатељства од стране Запада према Ирану, који је у ствари важнији. Тај проблем треба решавати. Али при томе треба јасно схватати да ћемо сачувати нашу независност.
Како да се реши овај проблем?
- Тежимо да створимо такав свет у којем би се узимали у обзир интереси и могућности свих земаља. Онај светски поредак који постоји више од 400 година не одговара потребама људи. Али, истичем, овај светски поредак треба мењати још и од самог човека. Неки виде своју срећу у уништавању непријатеља. Неки налазе свој процват у беди другог човека. Ово је свест робовласника и робова. Многе данашње тешкоће постоје из тог разлога.
Не ради се о томе да се формирају нови блокови или савезнички односи. Човечанство тако неће постати боље. Треба променити основе наших мисли. Тада ће се и политички блокови формирати како треба. Треба се ослањати на духовност, на човечност. Човек мора да буде повезан са небом. И у томе је наше заједништво са Русијом. Русија и Ми смо савезници и стратешки партнери.
Може се навести такво поређење. Сви ми се возимо једним возом. При томе империјалисти не желе да управљамо тим возим или да заузимамо нека одређена места. Али ми нисмо повлађивали њима. Ми смо узели и пребацили скретницу – и сада се воз креће тамо где сањамо да доспемо. Наш циљ је успостављање правде у читавом свету. Нуклеарно питање је било решено још пре четири године, када смо активније почели да се бавимо овим технологијама. И нико нас више неће натерати да скренемо са тог пута. Треба да они прихвате нуклеарни Иран. Да подвучем ипак да је наш нуклеарни програм цивилног карактера.
На преговорима у Москви разматрали сте детаље војно-техничке сарадње са Русијом? Пре неколико година био је обустављен уговор за испоруку у Иран руских ракетних противавионских комплекса С-300. Треба ли вам још такво оружје?
- Нажалост, то се десило. Ипак наше колеге из војне сфере сада заједно разматрају ово питање. Надам се да овај случај неће утицати на опште перспективе у тој области. Сада врло оптимистично процењујем војно-техничку сарадњу између Русије и Ирана.
Јелена Супоњина,
- Извор
- Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.
„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
Остале новости из рубрике »