Бук Бијела је интерес Црне Горе
Интерес Србије јесте да се гради Бук Бијелу са Босном и Херцеговином, али би било добро да се у њега укључи и Црна Гора, казао је Дану савјетник за односе са јавношћу у Министарству енергетике и рударства Србије Милован Јовановић.
- Црна Гора би требало да се укључи у изградњу хидроцентрале Бук Бијела, јер би у том пројекту пронашла свој интерес - рекао је Јовановић.
Црногорска Влада морала је повући сагласност на учешће у изградњи овог енергетског објекта, након што је парламентарна већина, на инсистирање невладиног сектора, донијела резолуцију о заштити ријеке Таре, на којој треба да буде изграђена спорна акумулација.
Упитан да ли ће Србија пристати на превођење воде из Таре у Морачу, што је неопходно како би се изградио низ ХЕ на Морачи, како је планирано црногорском стратегијом развоја енергетике до 2025. године, Јовановић је одговорио како ће то зависити, прије свега, од интереса Србије БиХ и Црне Горе.
Он сматра да је проблем градње ХЕ на акумулацији Билећког језера унутрашње питање Црне Горе.
- Немамо намјеру да се мијешамо у унутрашња питања других држава. Оно што бисмо у Србији жељели је да Република Српска и Црна Гора договором дођу до најбољег решења са којим би и једни и други били задовољни - казао је Јовановић.
Република Српска не одобрава план Црне Горе да на Билећкој акумулацији, која је трећином на црногорској територији, гради своју хидроелектрану. Ту акумулацију тренутно користе Република Српска и Хрватска, док је Црна Гора расписала конкурс за избор најбољег идејног рјешења за градњу ХЕ Бока, која би користила воду из Билећког језера.
У екс ју земљама електроенергетски систем је до прије 18 година био јеинствен. Од тада ниједна од шест насљедница АФРЈ није yзградила ниједну нову енергану, али су сада изашле у јавност са списком планираних објеката. Хрватска планира да на Билећкој акумулацији гради Плат 2, Република Српска још двије енергане, уз термоелектрану и Бук Бијелу, док Црна Гора у плану има једну ТЕ и шест ХЕ.
- Сарадња екс ју-држава у производњи и промету струје искључиво је комерцијална. Чињеница јесте да је Електропривреда Републике Српске једина у југоисточној Европи има вишак електричне енергије - казао је Јовановић.
Пива није спорна
Јовановић није хтио да детаљније коментарише уговор српске и црногорске електропривреде о кориштењу ХЕ Пива, која производи вршну струју.
- Уговору између електропривреда Србије и Црне Горе за коришћење ХЕ Пива је дугогодишњи и од њега обје компаније имају користи - рекао је Јовановић.
- Извор
- Дан
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »