Налик сточићу за кафу
Маштовите ће подсетити на призоре из филма „Потпуни опозив“, с Томом Крузом у главној улози, а то је претеча – површинског рачунарства.
Неискусно око замениће нови „Мајкрософотов“ рачунар – сточићем за кафу, а маштовите ће подсетити на филмско остварење „Потпуни опозив“, с Томом Крузом у насловној улози.
У сваком случају, то је занимљива и забавна скаламерија која највише личи на таблични рачунар, а тастатуру и миша, очигледно, испраћа у музеј застарелих техникалија. Нови приступ назначио је – према виђењу најмоћније програмерске компаније – рачунарство будућности. Једноставно речено: површинско рачунарство (surface computing).
Под скривеним називом „Мајлан“ (пише се латиницом као наше лично име Милан) чуван је пет година у најдубљој тајности, а недавно приказан компјутер дебео 56 сантиметара, чија је радна површина усавршени екран за додиривање (touch screen) и превлачење дијагонале 76 сантиметара који приказује разлучивост 1.024х768 тачака, с процесором „пентијум“ (Pentium 4) такта од три гигахерца (3 GHz), меморијом од два гигабајта (2 GB RAM) и графичком картицом са уобичајеним управљачким уређајем коју можете купити у свакој продавници електронске робе.
Као на клавиру
Испод је смештено пет камера чије се подручје снимања преклапа, осетљивих на сваки покрет на површини, инфрацрвени осветљивач, стерео звучник и напајање. Камере на површини приказују слике предмета који се додирују или превлаче прстом ка некаквој игрици, а све се то обрађује у рачунару. На екрану постоје 52 тачке додира, тако да четворо људи истовремено може свим прстима да помера слике, а у средишту остаје још 12 слободних поља за слагање.
Вилијам Бил Гејтс сматра да ће „површинац“ (Surface) ускоро одменити постојеће рачунаре, јер је кудикамо подеснији за уношење и претраживање података. И то не једним, већ свим прстима одједном (свих десет) – као да свирате клавир. У новембру ће се наћи у појединим продавницама, хотелима и окупљалиштима за електронску забаву.
У суштини, то је лични рачунар с најновијим издањем „Мајкрософтовог“ оперативног система (Windows Vista), учитаног у сјајну црну кутију, прекривену танким екраном на додир, оивиченим прозирним акрилним (врста пластике) рамом. Пет камера осетљивих на сваки предмет и покрет постављено је испод, а корисници (више истовремено) прстима додирују, превлаче или слажу једне на друге поједине сличице (icons) налик налепницама.
Да бисте, на пример, нацртали познатог смешка и додали му косу и бркове, морате најпре прсте умочити у привидне (виртуелне) кантице с бојом, а потом се предати својем уметничком надахнућу. И управљање многим наменама (функције) подсећа, углавном, на призоре из филма који смо на почетку поменули, иако нећете моћи сасвим да се уживите у вратоломије Тома Круза.
И поред тога, површинац је у стању да општи (препознаје и размењује податке) са осталим електронским справама које се положе на затамњену површину која светлуца. Размена дигиталних записа (звучних, видео, писаних) двосмерна је.
До 10.000 долара
Први примерци, како је најављено, олакшаће купцима да одаберу жељене мобилне телефоне у ланцу продавница компаније „Тимобајл“ (T-Mobile). Чим додирнете одговарајућу сличицу на монитору ће вам се исписати сви важни подаци, а додатним превлачењем и звук који бисте волели да чујете кад вас неко позове.
У хотелским предворјима гости ће на „површинцу“ одабирати музичке записе, а у салама за обедовање наручивати храну и пиће. Плаћаће кредитном картицом одмах или када буду намиривали рачун за боравак. Моћи ће и да прегледају (и претражују) интерактивне мапе, купују карте за превоз или унапред наручују места у појединим гостионицама.
За сада је на располагању ограничен број услужних програма који опслужују најновији рачунар, укључујући и разгледање и преснимавање дигиталних фотографија.
Компанија „Мајкрософт“ је одувек смишљала изворне програме (софтвер), остављајући купчевим програмерима да их надопуњују, а препуштајући произвођачима да израђују скаламерије (хардвер). Једини изузетак начинила је са справом (конзола) за игрице (Xbox) и музичком кутијом (Zune music player), направљеним у истом огранку из којег су с производне траке изашли и први „површинци“.
Сада се определила да све сама уради, дозволивши само некима да смисле алатке за поједине примене.
Прве стручне процене наговешћују да ће „површинац“ имати добру прођу на тржишту личних компјутера. Очекују се милијарде долара, иако се још нико не усуђује да изрекне бројку. Од цене ће вам застати дах: испочетка износиће од 5.000 до 10.000 долара, што значи да је превасходно намењен пословним потребама. Са усавршавањем технолошког поступка и израдом у милионским износима, увелико ће појевтинити и бити прихватљив за џепове обичних смртника.
- Извор
- politika.co.yu
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »