BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Докрајчиће нас поделе

Докрајчиће нас поделе
26.08.2008. год.

  ЈОШ једна књига Компаније „Новости“ доживљава ново, друго издање. За врло кратко време „20 српских подела“ академика Душана Ковачевића освојила је читалачку публику и продата је у тиражу од 15.000 примерака. У уторак ће се на киосцима у великом тиражу појавити друго издање овог дела нашег врсног драматичара и филмског ствараоца, који је после Стерије, Нушића и Александра Поповића, заузео високо место у историји српске комедиографије. „20 српских подела“ на један врло посебан, отворен и искрен начин говори о нашем националном бићу, менталитету и месту у глобалним догађањима.
- Током шест месеци објављивао сам приче о нашим поделама у „Нину“ - каже Ковачевић за „Новости“. - Надао сам се да ће те приче, које су писане прошле и ове године, а заправо су моје сећање од педесет година, заинтересовати читаоце, посебно људе задужене за бригу о судбини народа. Јер, као што нам је свима познато, ако нам два светска и три братоубилачка рата нису дошла главе, поделе ће успети да нас докрајче. Књига, да кажем филмским језиком, копродукција „Новости“ и „Нина“, продата је у тиражу од 15.000 примерака, што значи да грађане Србије и те како занима тај малигни проблем. Нисам размишљао о књизи и њеном тиражу док сам исписивао 20 подела. Сад ми је, наравно, драго да сам ту бригу поделио са десетинама хиљада читалаца.

* Да ли сте размишљали где су корени српских подела?
- Синоћ сам пажљиво гледао репризу ТВ серије „Вук Караџић“, и у тој епизоди, као и у свим епизодама те серије прича је о сукобима и поделама од пре двеста година. Запањен сам да се те поделе два века нису смиривале, него су се мултиплицирале. Поготово током Другог светског рата, после кога су довеле и до жестоког братоубилачког сукоба. Лично сам се надао да ће после смрти Броза много тога нестати, али већина грађана је више од педесет година сматрала да између Броза, Југославије и Србије стоји знак једнакости.
Знамо да је то и теоријски немогуће, а последице тог става касније су биле катастрофалне.

* Ко је кривац за наше сталне поделе и неспоразуме?
- До пре неку годину могли смо да тражимо кривца на страни. Сада смо остали сами са собом. То је добро, јер морамо се суочити са нашим манама и пронаћи пут према бољим данима. Најкатастрофалнија чињеница је да је становништво Србије међу најстаријима у свету. Суочени смо са чињеницама да сваке године у Србији нестане један град од 30.000 становника, да су пуста села, варошице, да као народ копнимо, да ће земља остати без становника. Можемо ли говорити о напретку земље без становника? На путу смо нестанка и круцијално питање је како спасти физичко нестајање нашег народа.

* Да ли сте у књизи описали све српске поделе?
- Када бисмо хтели озбиљно да причамо о српским поделама, са свим врстама и подврстама, књига би имала више од сто прича. Крошња тог дрвета, почев од породице, као корена, језгра и суштине, веома је раскошна, разграната на гране и гранчице. Неко треба да седне и поброји родослов наших подела. Књигу сам намерно писао са благом иронијом, јер шта нам друго у овом тренутку преостаје. Волео бих да моје приче потакну неке на озбиљно размишљање и да за педесет година кад неко буде писао о српским поделама напише само пет прича.

* Мислите ли да постоји неки начин, да не кажемо лек, за наше поделе?
- Моја жеља је била да се у књизи питање српских подела само покрене, а да људи у озбиљним институцијама почну да схватају те поделе као један генетски проблем. Кад нема нико да нас дели, ми то сами радимо. Често прецизније и темељније, него непријатељ. У једној од прича написао сам да нам се дешава да нас непријатељ с времена на време уједини и концентрише, па кад оде, ми наставимо тамо где смо стали.

ТРПНО СТАЊЕ
- НЕКЕ приче у „20 српских подела“ написао сам пре 25 година, друге пре десетак. Унео сам их у књигу, јер су у свим тим причама укључене неке врсте наших подела. Прва подела са којом сам се сусрео, још кад ми је било пет-шест година, била је на четнике и партизане. Први пут сам о њој писао пре 20 година, а тек сада објављена је у књизи. Значи тај проблем нисам констатовао јуче. Он је код мене трпно стање.

ПРОМОЦИЈА У ТАЊУГУ

У МЕЂУНАРОДНОМ прес центру „Тањуг“ у среду у 11 часова говориће се о још једном издању Компаније „Новости“ - књизи „Тито и Нато“ историчара др Предрага Симића, амбасадора наше земље у Француској. О књизи ће говорити Манојло Вукотић, генерални директор и главни уредник свих издања Компаније „Новости“, Драган Бисенић, публициста, и Миле Бјелајац, историчар. Публика ће чути и фоно-запис говора аутора, који због обавеза у нашој амбасади у Паризу, неће успети да дође на промоцију своје књиге „Тито и Нато“. 



  • Извор
  • Политика
  • Вечерње новости
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације су дроновима напале Вороњешку област према неким извештајима, у Олховачком округу гори складиште муниције.


Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да сви предлози треба да узму у обзир „стварно стање ствари на терену“

Француски лидер Емануел Макрон изразио је жељу да „настави дијалог“ са руским председником Владимиром Путином


Украјина не би могла да изведе смртоносни напад на Крим без учешћа САД, изјавио је руски изасланик Анатолиј Антонов

Бенјамин Нетанјаху тврди да Вашингтон није променио свој став упркос апелима на свим нивоима


Руске трупе су извршиле ударе на украјинске индустријске објекте у Одеси: вероватно је погодак био у области фабрике тешких дизалица Крајан. Заузврат, ОСУ су поново напале територију Ростовске области...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА