У Сарајеву без консензуса о кључним питањима за будућност БиХ
Лидери шест водећих политичких странака ни на данашњем састанку у Сарајеву нису постигли консензус о кључним политичким питањима у вези са будућношћу Босне и Херцеговине.
Високи представник у БиХ Мирослав Лајчак сматра да је било више него наивно очекивати да се на данашњем састанку лидера и представника шест водећих странака у БиХ постигне неки договор.
"Данас је било више разговора него договора", рекао је Лајчак на заједничкој конференцији за новинаре свих учесника састанка.
Констатујући да је било корисно да се након паузе у директним разговорима лидера идентификују проблеми, Лајчак је навео да су се сви сагласили која су то главна питања која би требало рјешавати и да је смањен простор гдје има неспоразума.
Говорећи о питању одржавања пописа у БиХ 2011. године, Лајчак је упозорио да би био огроман пораз уколико се БиХ не укључи у попис.
"Уколико не буде пописа, БиХ не би била укључена у статистике УН и међународне статистике и не би могла да конкурише за помоћ", истакао је Лајчак.
Домаћин састанка, предсједник СДА Сулејман Тихић прецизирао је да је данас изостао политички договор о попису становништва, а консензуса није било ни о приједлогу да се попис обави без етничких категорија као што су етничка структура, религијска припадност и језик.
"Није постигнут консензус ни о начину рјешавања питања државне имовине и правног статуса дистрикта Брчко, али је договорено да све странке доставе своја правна мишљења у погледу доношења закона о државној имовини", рекао је Тихић.
Према његовим ријечима, у погледу питања правног статуса дистрикта Брчко подијељена су мишљења на оне који желе да се тај статус рјешава путем допуне Устава БиХ и оних који су за то да се то уради путем законских рјешења.
Он је додао да ће се за стратегију борбе против ратних злочина сачекати резултати стратегије која се ради у оквиру ресорног министарства и радне групе.
Тихић је нагласио да су учесници данашњег састанка сагласни о потреби разговора о уставној реформи, али да немају консензус у погледу начина како то треба радити и шта би требало да буде садржај уставне реформе, да ли нови устав или амандмани.
"Договорили смо се да након локалних избора ово питање поново ставимо на дневни ред", рекао је Тихић.
Лидер СДА је потврдио да сагласности данас није било ни у погледу доношења закона о забрани негирања геноцида у БиХ.
Имплементација Споразума о стабилизацији и придруживању између БиХ и ЕУ и Европско партнерство - једина је тачка дневног реда око које су учесници састанка постигли значајан степен сагласности.
Договорено је да предсједавајући Савјета министара Никола Шпирић водећим политичким лидерима достави информацију који конкретни услови нису испуњени и гдје постоје проблеми.
Учесници састанка изнијели су заједничко опредјељење да ће учинити све да у предвиђеном року услови из ова два документа у највећем дијелу буду испуњени.
Договорено је да наредни састанак на овом нивоу буде одржан до половине октобра ове године, а домаћин тог састанка биће предсједник ПДП-а Младен Иванић.
Састанку су присуствовали високи представник Мирослав Лајчак, предсједавајући Савјета министара БиХ Никола Шпирић, предсједник Савеза независних социјалдемократа Милорад Додик, предсједник СДА Сулејман Тихић, који је домаћин скупа, предсједник Странке за БиХ Харис Силајџић, предсједник Хрватске демократске заједнице /ХДЗ/ БиХ Драган Човић, предсједник ХДЗ 1990 Божо Љубић и у име предсједника Партије демократског прогреса Младена Иванића његов изасланик Бранислав Бореновић.
- Извор
- РТРС
Коментара (5) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »