Докази против оптужби о злочинима ВРС у околини Сребренице
Војници холандског батаљона УН који су ових дана били у Београду и понудили тиму за одбрану Радована Караџића да свједоче у његову корист, прикупиће у наредних двадесетак дана доказе против отпужби о злочинима Војске Републике Српске у бошњачким селима око Сребренице, под контролом мировне мисије УН 1994. и 1995. године.
Београдске "Вечерње новости" наводе да је делегација некадашњих мировњака из Холандије овлашћена да у свједочење укључи и двадесетак својих колега, а сви они поричу да је било злочина над бошњачким цивилима и тврде да "масакр који се догодио после пада Сребренице нису видели, већ да су о томе чули тек по повратку кући".
Члан тима Караџићеве одбране и директор Центра за истраживање злочина над српским народом у БиХ Миливоје Иванишевић, рекао је за "Новости" да су се они самоиницијативно одлучили на овакав корак.
"У Београд су допутовали о свом трошку и сами предложили да се у наредне три седмице потпуно посвете овој, како су рекли, мисији истине", рекао је Иванишевић.
Холандски војници су Иванишевићу, као и другим члановима тима одбране, испричали да су од повратка у Холандију, у љето 1995. године, били под ужасним притисцима, посебно западних медија и разних бошњачких удружења, али и неких министара тадашње холандске владе.
Иванишевић је пренио како су му представници холандских мировњака рекли да нико од њих није могао да прихвати да, упркос таквим притисцима, призна лаж као истину и оцијенили да је дошло вријеме да истину, коју су у више наврата износили пред комисијама холандске скупштине, изнесу и пред Хашким трибуналом.
- Извор
- РТС
Коментара (13) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Остале новости из рубрике »