G-8 ће под микроскопом пратити ситуацију у Сирији
- Чини се да ће ситуација у Сирији доминирати на редовном самиту „Велике осморке“. У сваком случају, ако не у званичним дискусијама по дневном реду, сасвим сигурно на преговорима „на маргинама самита“. Он ће бити одржан 17-18. јуна у бањи Лох-Ерн у Северној Ирској.
Руски председник Владимир Путин је изјавио да у Северној Ирској Русија „планира да разговара о ситуацији у Сирији, на Блиском истоку и у Северној Африци и Авганистану“ и да „рачуна да ће резултати овог разматрања бити корисни“. Путинова изјава је дата још пре него што се сазнало за одлуку САД да почне да врши директну испоруку оружја сиријској опозицији под изговором да је Асадов режим наводно примењивао хемијско оружје. Овакав заокрет догађаја у Сирији је вероватно још више заоштрити разматрање проблема.
У Белој кући је порт-парол председника САД Џеј Карни изјавио да ће ситуација у Сирији бити једна од тема на самиту.
- Очекујемо да ситуација у Сирији буде једна од тема дискусија на самиту „G-8“. Биће и других тема, али Сирија неће бити последња. Посебно због тога што су за овакво разматрање заинтересоване САД, Велика Британија и Француска, као и други учесници.
САД већ активно обрађују партнере који имају извесних сумњи како би их увериле да је Асадова војска заиста користила отровне материје. У Москви је помоћник председника Русије Јуриј Ушаков потврдио да се срео с америчким преставницима и да су они доставили постојеће информације о томе да је сиријска војска наводно примењивала хемијско оружје. Међутим, како је рекао Ушаков, наведене информације нису убедиле Москву у то да се ово заиста десило. Чак је алудирао на то да су САД једном већ користиле лажне информације о оружју за масовно уништавање ради оправдања упада у Ирак.
- Чини ми се да је Американцима било важно да искористе саму чињеницу да су нам ове информације дате. Рећи ћу отворено да нам оно што су Американци изложили не изгледа убедљиво.
То ће бити први састанак „осморке“ на којем ће учествовати Владимир Путин од времена свог ступања на дужност у мају 2012. године. Прошлогодишњи самит у Кемп-Дејвиду руски председник је пропустио, а Русију је представљао премијер Дмитриј Медведев.
Предстојећи самит ће за Русију бити посебан због још два разлога: земља ће наступати у посебном својству – не само као актуелни председник „Групе од двадесет“, већ и као будући председник „Групе од осам“ 2014. године. За Москву то, по речима Владимира Путина, представља изузетну одговорност: предстоји јој координирање активности ова два форума у овој години, а 2014. године ће наставити с радом на подједнако високом нивоу.
Руски председник сматра да је „осморка“ сасвим способна за живот и то у великој мери захваљујући учествовању Русије. „Управо захваљујући нама не чује се само глас развијених западних држава, већ и земаља које брзо расту и које играју све запаженију улогу у светској политици и економији,“ – истакао је Путин.
Конкретан дневни ред под руским председавањем се још увек припрема. Међутим, на њему ће главно бити, по изјави руског председника, „тражење одговора на нове претње по безбедност – укључујући и глобални ниво“. Имајући у виду тренутну ситуацију у свету, Сирији захваћеној ватром, Либији, која се налази у стању полураспада и мало способним Авганистану и Ираку, овакав дневни ред је више него актуелан.
Андреј Федјашин,
- Извор
- Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.
Компанија НИС, Фондација СОС Дечија села Србија и њихов Центар „Јаки млади“ организовали су едукативне радионице намењене оснаживању младих које подржава ова организација, као и младих који долазе из...
Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.
Остале новости из рубрике »